sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Zapłacili sami sobie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2004, 21:41

Zamojski samorząd zapłacił sam sobie podatek za grunty, których jest właścicielem. Takie dostał zalecenie z Regionalnej Izby
Obrachunkowej w Lublinie.

Zwiększenie dochodów miasta na papierze o ponad 200 tys. zł będzie miało wymierny skutek. – Dostaniemy mniejsze wyrównanie z Ministerstwa Finansów należne biedniejszym samorządom – mówi Jadwiga Kijek, skarbnik w zamojskim Urzędzie Miejskim.
Miasto nie musiałoby pobierać od siebie podatku, gdyby radni przyjęli uchwałę o zwolnieniu z niego miejskich gruntów. Tak od dawna jest już w Lublinie. Według Jadwigi Kijek, niewiele by to jednak pomogło. – Gdyby radni zwolnili nasze grunty z podatku, to ministerstwo uznałoby, że dobrowolnie pozbawiliśmy się należnych nam pieniędzy. Wcześniej nie wpisywaliśmy ich do budżetu i nic złego się nie działo – mówi Jadwiga Kijek.
Pieniędzy nie można wykorzystać na coś pożytecznego, gdyż realnie ich nie ma. Gdyby ta kwota w rzeczywistości zasiliła miejską kasę, to wystarczyłaby na miesięczne oświetlenie miasta.
W Lublinie od dawna obowiązuje uchwała, zwalniająca z podatku nieruchomości należące do gminy i dzięki temu miasto nie płaci sobie podatku. Bialski magistrat, podobnie jak zamojski, jest po kontroli RIO, ale tutaj miasto nie dostało podobnych zaleceń. I to mimo że w Białej Podlaskiej nie ma uchwały, która zwalniałaby z podatku wszystkie miejskie nieruchomości. W Chełmie miasto nie naliczało sobie dotąd podatku i nie zwalniało się z niego. – Skoro przepisy nakazują, by samorząd płacił za swoje nieruchomości, przystąpiliśmy do naliczenia tego podatku – mówi Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik chełmskiego zarządu miasta.
W tym roku, w ramach subwencji wyrównawczej, Zamość otrzymał niecałe 2,4 mln zł. Trudno przewidzieć, o ile niższa będzie przyszłoroczna subwencja dla tego miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!