niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Zdemontują truciznę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2008, 17:00
Autor: Bogdan Nowak

Toniemy w morzu azbestu. Ratunkiem dla mieszkańców miasta ma być specjalny program usuwania go uchwalony właśnie przez radnych.

W teren dziarsko ruszą niebawem firmy profesjonalnie zajmujące się usuwaniem i utylizacją odpadów azbestowych. Zamościanie dostaną zwrot kosztów ich pracy, a paskudny minerał na zawsze zniknie z dachów.

- Od dawna noszę się z pomysłem usunięcia azbestu - mówi Bogusław Żuławski, mieszkaniec domu jednorodzinnego przy ul. Szwedzkiej w Zamościu. - Wiadomo, że to świństwo wywołuje raka i pylicę płuc. Mam tego na dachu ponad 100 mkw. Ale usunięcie tego to jest spory koszt. Dlatego się wstrzymywałem. Miasto chce nam pomóc? To świetna wiadomość.

Mieszkańcy regionu żyją wśród gór azbestu. Szacuje się, że jest go jeszcze ok. 2 mln ton. Z rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wynika tymczasem, że azbest powinien zniknąć z budynków mieszkalnych do końca 2032 r. Wprawdzie niektóre spółdzielnie mieszkaniowe i firmy systematycznie demontują azbestowe izolacje ze ścian, pokrycia dachowe z eternitu (w jego skład wchodzi azbest) i rury, ale zwykli mieszkańcy robią to raczej sporadycznie.

Odpady trafiają do zakładów utylizacji odpadów azbestowych, ale także na dzikie wysypiska. Zwłaszcza eternit wyrzucany jest gdzie popadnie, głównie do lasów. Władze Zamościa postanowiły walkę ze szkodliwym minerałem wziąć w swoje ręce. Uchwalono właśnie program usuwania azbestu.

- Teraz mieszkańcy miasta mogą starać się o zwrot kosztów usuwania azbestu ze swoich domów i budynków gospodarczych - tłumaczy Przemysław Kozłowski, zastępca szefa Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej, Ochrony Środowiska i Infrastruktury Komunalnej zamojskiego UM. - Pod warunkiem, że zrobią to wyznaczone przez nas firmy.

O refundacje nie mogą starać się spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i firmy. Zwrot może objąć nawet 100 proc. kosztów rozbiórki pokrycia dachowego, zabezpieczenia odpadów, transportu i utylizacji, pod warunkiem, że nie wyniesie to więcej niż 17 zł za 1 mkw., lub 1,30 zł za kilogram. Wnioski o przyznanie refundacji będzie można składać do magistratu od poniedziałku.

- Zainteresowanie już jest spore - zapewnia Alicja Stachurska z wydziału gospodarki mieszkaniowej UM w Zamościu. - Bo i azbestu nie brakuje. Oszacowaliśmy, że na 740 zamojskich domach i budynkach gospodarczych są aż 74 tys. mkw. azbestu! A nie są to jeszcze przecież pełne dane.

Przedsięwzięcie finansowane jest z wojewódzkiego, powiatowego i gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kijeek
Darek
ekolog
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kijeek
kijeek (28 czerwca 2008 o 02:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to znaczy "pozostawić go do śmierci naturalnej" ? Po pierwsze - azbest jest minerałem (skałą) więc nie umrze śmiercią naturalną. Po drugie -płyty Ternitowe zawierające azbest pod wpływem czynników naturalnych wietrzeją i ulegają z czasem korozji. Przy bardzo złym stanie takich płyt silniejszy wiatr może roznosić po okolicy włókna azbestu i przypadkowe ich wdychanie przez ludzi (właścicieli pobliskich posejsji, ich sąsiadów i dzieci) Po trzecie - usunąć płyty ternitowe w dobrym stanie jest znacznie łatwiej i dużo bezpieczniej niż w stanie skorodowanym. Po czwarte - jeśli narażać już zdrowie lub życie ludzi (mam na myśli pracowników którzy będą go usuwać) to w jak najmniejszym stopniu a to gwarantuje lepszy stan ogólny płyt.
Rozwiń
Darek
Darek (23 marca 2008 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Azbest należy usuwać. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
Azbest jest szkodliwy w chwili kiedy pyli, więc należy jak najszybciej umieścić go w ziemi.
Rozwiń
ekolog
ekolog (7 lutego 2008 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ternit zawierający w sobie azbest wyprodukowały państwowe polskie zakłady, za który zapłacili jego nabywcy. Jeżeli pańswo polskie rozprowadziło produkt szkodliwy to niech teraz pokryje całośc kosztów jego usunięcia z unieszkodliwieniem włacznie. Niech też zapłaci za nowe pokrycia dachów nie mówiąc już o zapłacie za utracone zdrowia jego obywateli. Jaki % zdrowia utracili z tego tytułu obywatele polscy jest trudny do określenia to niech chociaż pokryje koszty zdjęcia i unieszkodliwienia ternitu i koniec kropka. Niech władze wezmą się do roboty w tym zakresie a nie tylko straszą ludzi rakiem itd. Do 2032 roku jest duzo czasu (jest to termin usunięcia ternitu w Polsce określony przez Unię Europejską) więc systemateczne jego usuwanie nie będzie zbytnio odczuwalne bo rozłoży się w czasie. trzeba jednak tego chciec. Czas minie i zacznie sie panika kto jest winien zaistniałej sytuacji, ze ternit dalej zalego na dachach itp. Więc rządzący do dzieła - wprowadzajcie ustawy i rozporzadzenia tak szybko jak akcyzę na paliwo, alkohol, papierosy(szkodzą zdrowiu i powodują chorobę raka). Tutaj jest jednak inna sprawa, bo z tego tytułu jest kasa na gaże dla władców, posłów, senatorów , których jest stanowczo za dużo a za usunięcie ternitu trzeba zapłacic więc tym będzie się martwił ktoś inny bo nie wiadomo kto będzie u władzy.
Rozwiń
Krzysztof
Krzysztof (7 lutego 2008 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę tu kolejny skutek ogłupiania i zarazem stresowania narodu(no i oczywiście dobrych zarobków dla firm ktore będą demontowały dachy itp).Prawda z azbestem jest tak:wieloletnie przebywanie w środowisku zawierajacym rozpylony azbest może wywołać raka płuc,nie jest możliwe jednak weliminowanie azbest z powietrza.Kolejnym faktem o ktorym władze sanitarne w Polsce zdają się nie wiedzieć jest to,że azbest nie może unosić się w powietrze gdy jest uwięziony w płytach eternitowych.Nawoływania więc do demontażu są wręcz szkodliwe,bo nieuchronne podczas demontażu uszkadzanie płyt powoduje rozpylenie azbestu.Możemy zaoszczędzić miliony,zostawiając w spokoju eternitowe dachy do ich naturalnej śmieci.Rolą mediów powinno być demaskowanie takich idiotyzmow,a nie bezkrytczne propagowanie chorych pomysłow.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!