poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Zoo w Zamościu: Kończy się pierwszy etap modernizacji (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis

Zostały prace wykończeniowe, ale ekipy budowlańców nie opuszczą szybko terenu zamojskiego zoo, bo już w przyszłym miesiącu rozpocznie się drugi etap jego modernizacji. Miasto otrzymało na ten cel prawie 14 mln złotych dofinansowania.

Zwiedzających witać będą małpy tropikalne.

Przy nowym wejściu na teren ogrodu, w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach budynku edukacyjnego, zamieszkają trzy gatunki pazurkowców. Na zewnątrz przygotowano dla nich oczko wodne z wysepkami.

Tamaryna czerwonobrzucha już jest w Zamościu. Parę małpek przywieziono z toruńskiego zoo.

Dyrekcja zamierza sprowadzić jeszcze po parze tamaryn cesarskich i białoczubych z ogrodów Płocku, Łodzi oraz czeskiego Pilzna.

Przypomnijmy, że z tego ostatniego w lecie sprowadzono do Zamościa krokodyle kameruńskie oraz żółwie lamparcie i pustynne.

W tej chwili wykańczany jest budynek dydaktyczny, gdzie szkolić się będą celnicy, policjanci i pogranicznicy. W dwóch salach o pow. 60 i 80 mkw. prowadzone będą też wykłady i lekcje dla uczniów.

Prace wykończeniowe trwają też w lecznicy. W budynku ambulatoryjno-weterynaryjnym znajdzie się m.in. 5 stale monitorowanych boksów do kwarantannowania i hospitalizowania zwierząt, gabinety przyjęć, zabiegowy i sekcyjny, pokój lekarzy oraz zaplecze.

Budowlańców można spotkać przy przebudowywanym pawilonie wielkich kotów (ze starego budynku pozostała tylko konstrukcja zewnętrzna). Zwierzęta na nowym wybiegu o powierzchni ponad 1 tys. mkw. będzie można oglądać zza szklanych witryn.

Dyrekcja zamówiła już we Francji parę lwów.

Obok jest wysoka na 6 m woliera dla średnich kotów o powierzchni 120 mkw.

– Staramy się pozyskać lamparty cejlońskie – opowiada Grzegorz Garbuz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. – Samicę przywieziemy najprawdopodobniej z ogrodu zoologicznego w czeskiej Ostrawie.

W tym samym obiekcie na parterze na nowych mieszkańców czekają akwaria, a na piętrze terraria. W akwariach o pojemności od 500 do 4000 litrów pływać będą ryby słodkowodne z Afryki, Azji i Ameryki Południowej, a w dych, średnich i małych terrariach pokazywane będą m.in. krokodyle kameruńskie, węże, żaby, jaszczurki, skorpiony i pająki.

Na ukończeniu jest aranżacja pomieszczeń – przy terrariach pojawiła się imitacja naturalnych drzew i skał. Niepełnosprawni będą mogli wjechać na piętro windą.

Realizacja projektu "Budowa przygranicznego ośrodka kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen oraz centrum edukacyjno-szkoleniowego na bazie zamojskiego ogrodu zoologicznego” pochłonie ponad 9 mln złotych, z czego niecałe 1,6 mln euro to dofinansowanie z funduszu norweskiego.

Prace zakończą się w przyszłym miesiącu, a na oficjalne otwarcie poczekamy najprawdopodobniej do wiosny.

Ale już w listopadzie rozpocznie się drugi etap modernizacji zoo. Całkowita wartość projektu "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację i unowocześnienie jedynego w województwie lubelskim ogrodu zoologicznego w Zamościu” to niemal 20 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków RPO wyniesie prawie 14 mln złotych.

Ogród dalej będzie przebudowywany i unowocześniany. Powstanie 12 zupełnie nowych obiektów, a pawilon małp oraz gawra z wybiegiem dla niedźwiedzi zostaną wyremontowane, przebudowane i unowocześnione. Prace prowadzone będą przez rok.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
a
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

a
a (8 października 2010 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wreszcie
ostatnio bylo tak pusto
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2010 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ładnie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!