sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Zwierzyniec: Moc atrakcji na jubileusz Roztoczańskiego Parku Narodowego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 września 2009, 11:53

Po parkach narodowych nie można jeździć samochodami. Są jednak wyjątkowe sytuacje, gdy zakaz jest czasowo znoszony. Tak będzie w środę w Roztoczańskim Parku Narodowym, który rozpoczyna świętowanie jubileuszu 35-lecia.

– Uroczystości rozpoczną się od odsłonięcia Pomnika Pamięci Poległych Leśników, który przeszedł rewitalizację – mówi Zdzisław Strupieniuk, dyrektor RPN.

Wykonany przez Bogdana Markowskiego monument na ścieżce edukacyjnej na Bukową Górę powstał w 1974 roku, czyli ma tyle samo lat, co RPN. A że panowały wówczas inne realia polityczne, dyrekcja postanowiła teraz "doposażyć” go w symbole patriotyczno-religijne i treści, których wcześniej nie można było uwzględnić.

Chodzi o orła w koronie z liśćmi dębowymi, napis "Oddali życie za Polskę”, przy latach podkreślających wkład leśników w walkę o wyzwolenie i niepodległość kraju (1939–1944) pojawiła się jeszcze jedna data – rok 1956.

Uroczystości jubileuszowe potrwają trzy dni. Mszę świętą w kaplicy na wyspie odprawi ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Zaplanowano prezentację wydawnictwa "Aleksandra Wachniewska – malarka Roztocza” oraz widowisko słowno-muzyczne poświęcone artystce w 20 rocznicę jej śmierci.

– Na uwagę zasługuje premierowy pokaz "Drzewa” Wiesława Myśliwskiego Fundacji Kresy 2000 z udziałem aktorów scen warszawskich i lubelskich – mówi Tadeusz Grabowski z RPN.

Wśród aktorów zobaczymy m.in. Alicję Jachiewicz, Magdalenę Warzechę, Zbigniewa Dziducha, Tomasza Mędrzaka, Zdzisława Wardejna oraz Stefana Szmidta.

Właśnie na to przedstawienie dyrekcja parku pozwala dojechać samochodami, by ułatwić dotarcie do Florianki, gdzie zostanie pokazane przedstawienie. Chodzi przede wszystkim o starsze osoby. Auta od strony Górecka i Zwierzyńca będą mogły dojechać na miejsce w godz. 18– 19.40.

Organizatorzy proszą o takie zorganizowanie wjazdu, by w pojazdach wszystkie miejsca były zajęte. Przypominają też o ograniczeniu prędkości do 30 km/h oraz stosowaniu się do zaleceń Służby Parku.

Osoby, którym na to pozwala zdrowie mogą dojechać rowerem lub dotrzeć na miejsce pieszo. Spektakl, który trwa około 1,5 godziny rozpocznie się w środę o 20 pod starym jaworem we Floriance. Wstęp wolny.

Do piątku przewidziano jeszcze m.in. prezentację Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody, która działa 25 lat konferencję naukową "Ochrona dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza”, nie zabraknie odznaczeń państwowych i resortowych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!