poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Zwierzyniec: System tuneli w Roztoczańskim Parku Narodowym kosztował ponad milion złotych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 kwietnia 2005, 13:39
Autor: Bogdan Nowak

d Dziesiątki tysięcy żab zaczęło wędrówkę do stawu Echo w Zwierzyńcu, by złożyć tam skrzek. Dzięki wybudowanym niedawno podziemnym przejściom, roztoczańskie płazy są w tym roku bezpieczne.

- Każdej wiosny tysiące żab ginęło pod kołami samochodów na drodze przy stawie Echo - mówi Zdzisław Strupieniuk, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego. - Był to problem, z którym długo nie mogliśmy się uporać. Teraz są bezpieczne. Kanały to najważniejsza w ostatnich latach inwestycją w RPN.
Płazy (m.in. ropuchy, żaby śmieszki i żaby brunatne) są zagrożone wyginięciem, głównie ze względu na postępującą degradację środowiska. Naga skóra nie daje im należytego zabezpieczenia m.in. przed zakwaszeniem wód i zanieczyszczeniami chemicznymi. Ogromnym zagrożeniem dla tych sympatycznych stworzeń jest także ruch pojazdów na drogach przecinających ich szlaki. Jeszcze w ubiegłym roku w okolicach stawu Echo ginęły dziesiątki tysięcy płazów. Dlatego zdecydowano o budowie pod drogą niedaleko stawu Echo dziewięciu podziemnych tuneli i sieci tzw. kanałów naprowadzających dla płazów, gadów, małych ssaków i bezkręgowców. Przejścia mają umożliwić zwierzętom swobodną i bezpieczną migrację. Koszt tej inwestycji to ok. 1,1 mln tys. zł. Ponad 864 tys. zł RPN uzyskał z EkoFunduszu, 194 tys. dało Starostwo Powiatowe w Zamościu, a resztę m.in. Urząd Miasta i Gminy w Zwierzyńcu oraz RPN. - Wiadomo już, że skomplikowany system tuneli znakomicie spełnia swoją funkcję - mówi Mirosław Jędrzejewski z EkoFunduszu, koordynator budowy przejścia dla płazów w RPN. - Podobne rozwiązania jak w Zwierzyńcu zastosowano dotychczas w Polsce jedynie w Parku Narodowym Gór Stołowych oraz w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. Wszystkie spełniają najwyższe standardy.
Po odbyciu godów w stawie Echo, żaby powrócą na żerowiska do lasów, rzek i na łąki. Latem w ślady dorosłych ruszy ich potomstwo.

Chronią także susły

EkoFundusz wspiera kilka projektów przyrodniczych w naszym regionie. Najważniejsze z nich to renowacja stawu Echo w Zwierzyńcu i zagospodarowanie jego okolic (m.in. ustawienie tablic informacyjnych na trasach turystycznych RPN) oraz ochrona stanowisk susła perełkowanego Jest to gatunek ginący, wpisany do Czerwonej Księgi. Na Zamojszczyźnie jest 8 stanowisk susła. Żyje tam ok. 3 tys. osobników. Utworzono dla nich 6 rezerwatów, m.in. w Chochłowie w gminie Dołhobyczów. EkoFundusz przyznał granty na ich rozbudowę i utrzymanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!