wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Żydzi chcą odzyskać działkę przy ZDK. Co będzie z wielomilionową inwestycją?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2010, 13:23
Autor: Bogdan Nowak

Komisji rabinicznej udało się już zablokować budowę mieszkań dla niepełnosprawnych. Możliwe, że tak samo będzie z modernizacją domu kultury.

Dofinansowywana przez Unię Europejską inwestycja, której koszt szacowany jest na 20 milionów złotych musi poczekać.

Powód? Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP domaga się od Zamościa zwrotu działki, na której stoi Zamojski Dom Kultury.

– Mamy kłopot, bo taki wniosek do nas właśnie wpłynął… – przyznaje Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa.

A jeszcze kilka tygodni temu w Zamościu zapanowała wielka radość. Okazało się, że miasto otrzyma ok. 14 mln unijnej dotacji na modernizację ZDK. Prace budowlane w budynku zapowiadały się imponująco. Ich całkowity koszt miał sięgnąć prawie 20 mln zł.

Kłopot, który się pojawił nie jest nowy. Już 8 lat temu do komisji regulacyjnej wpłynął wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, która domagała się zwrotu działki, na której znajduje się ZDK oraz m.in. pobliski ogródek jordanowski.

Teraz związek ponowił roszczenia. Jak to motywuje? Przed ostatnia wojną na spornej działce działał cmentarz żydowski. Został zdewastowany. Niemcy używali nagrobków tzw. macew do brukowania ulic. Części pochówków nie ekshumowano.

– Ziemia, w której spoczywają zmarli nie może być naruszana – powiedział nam wczoraj Marcin Bartosiewicz z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydwó w Warszawie. – Pochowani ludzie powinni spoczywać w niej spokojnie do końca dziejów.

W okolicy dzisiejszego ogródka jordanowskiego został pochowany m.in. słynny niegdyś kaznodzieja, rabin Yaakov Kranc zwany także Magidem z Dubna.

Jego mieszkający w Londynie potomkowie chcieli upamiętnić miejsce pochówku. Planowali wybudować poświęcony mu ohel (rodzaj kaplicy). Nic z tego jakoś nie wyszło…

Jedyną budowlą na dawnym kirkucie jest wybudowany w PRL dom kultury. Inne inwestycje zostały zblokowane.

Chodzi np. o budowę 30 mieszkań dla niepełnosprawnych. Chciał je postawić zamojski odział stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem (opiekuje się on m.in. ogródkiem jordanowskim). Inwestycja została skutecznie oprotestowana przez komisję rabiniczną.

Czy remonty ZDK też mogą być wstrzymane?

– Nie dopuszczamy takiej myśli – mówi Garbula. Przypomina, że w 2005 r. miasto wystąpiło do komisji regulacyjnej z wnioskiem o umorzenie wszczętego postępowania. Podobny wniosek wysłał LUW. – Nie dostaliśmy odpowiedzi… Teraz wniosek ponowiliśmy. Nam nie chodzi o rozbudowę ZDK, ale o modernizację budynku istniejącego – podkreśla rzecznik.

Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona w komisji regulacyjnej, magistrat nie uzyska pozwoleń budowlanych na remonty.

– To kłopotliwa sytuacja – niepokoi się Andrzej Pogudz, dyrektor ZDK, który o całej sprawie dowiedział się od nas. – Planujemy już przecież przeprowadzkę domu kultury, staramy się o dodatkowe pomieszczenia zastępcze... Trudno się do tego odnieść.

Pomnik zamiast dwóch cmentarzy

Stary cmentarz żydowski wyznaczony został poza murami Zamościa jeszcze w 1588 r. Miał ponad 2 hektary powierzchni. Znajdowały się tam groby m.in. Żydów przybyłych w XVII wieku z Hiszpanii i Portugalii.

Kirkut zamknięto ze względów sanitarnych w 1907 r. (bo był przepełniony). Jednak Żydzi pomimo zakazu nadal go powiększyli i użytkowali aż do ostatniej wojny. Wtedy cmentarz zniszczyli Niemcy.

Żydowskimi nagrobkami wyłożono nawierzchnię ulic Krysińskiego, Sienkiewicza i Łukasińskiego. Przy ul. Prostej działał także inny kirkut (tzw. "nowy”, na 1,7 ha).

Także został zdewastowany podczas okupacji. Dziś nie istnieje. Na dawnym jego skraju ustawiono pomnik Żydów Zamojskich. Powstał z zachowanych fragmentów tablic nagrobnych. Pochodzą prawdopodobnie z obu żydowskich cmentarzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Szarlik
bambosh
Adam
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Szarlik
Szarlik (12 kwietnia 2010 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żydzi ucierpieli tak wiele w Polsce, że należy się im trochę odszkodowania.
[url="http://urzad-gminy.blogspot.com/"]http://urzad-gminy.blogspot.com/[/url]
Rozwiń
bambosh
bambosh (10 kwietnia 2010 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Adam napisał:
Gdy czytam te wpisy jest mi bardzo smutno i przykro. Wygląda to tak, że Niemcy zabili masę niewinnych ludzi,, a my nie potrafimy się od tego odciąć. Czy nie jest to dziwne, czy mamy zatem na pewno czyste sumienia? Jestem Polakiem i wstyd mi za niektórych (zapewne) Polaków, którzy pojawili się na tym forum. Ten cmentarz jest żydowski i tak powinno pozostać. Ja mam wielki szacunek do tych grobów i zmówię chrześcijańską modlitwę za duszę ludzi tam pochowanych.

Rozumiem Cię Adam-masz rację:cmentarze to rzecz święta!-ale też nie zapominaj,że Żydzi to chytry naród -daj im dziś cmentarz,jutro 2 cmentarze ,pojutrze sto cmentarzy,a później:kamienice,ulice,miasta,itd.,itp.... Daj Żydowi palec to jutro weźmie całą rękę...
Rozwiń
Adam
Adam (9 kwietnia 2010 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdy czytam te wpisy jest mi bardzo smutno i przykro. Wygląda to tak, że Niemcy zabili masę niewinnych ludzi,, a my nie potrafimy się od tego odciąć. Czy nie jest to dziwne, czy mamy zatem na pewno czyste sumienia? Jestem Polakiem i wstyd mi za niektórych (zapewne) Polaków, którzy pojawili się na tym forum. Ten cmentarz jest żydowski i tak powinno pozostać. Ja mam wielki szacunek do tych grobów i zmówię chrześcijańską modlitwę za duszę ludzi tam pochowanych.
Rozwiń
bambosh
bambosh (9 kwietnia 2010 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie dajcie się Żydom!-dobrej pały na nich trzeba i bić obydwoma końcami kija! W Bełżcu dostali to,co chcieli-ale żeby chociaż trochę zgnębić Polaków,to firmom prywatnym które wygrały przetargi na budowę Muzeum "Kozielsk"nie zapłacili pełnej należności za wykonaną robotę-lecz zapłacili tylko część należności,a resztę zapłaty"odroczyli" na"za kilka lat"-to chytre żydowskie myślenie:"a nuż firma prywatna upadnie i nie trza będzie płacić reszty należności?" W Bełżcu "dostali swoje",a "parę chwil później już wąchali" Okopisko w Narolu-bo tam też ponoć jakiś dawny cmentarz o powierzchni około 2-3 ha. Słyszałem z opowieści dziadków,że w przed wojną w Narolu prawie sam żyd na Rynku mieszkał-aż strach pomyśleć co by było gdyby chcieli się o swoje place upomnieć! A czy w Twojej miejscowości-Drogi Czytelniku- nie było przed wojną jakichś Żydków?nie opowiadali Ci dziadkowie i rodzice? Lepiej uważaj,bo może i z Twojego domu Żydki wkrótce Cię wykurzą... "Szable w dłoń!strzelby w dłoń!-i Jewelsa goń!goń!goń! ".
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2010 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KK napisał:
PANIE GOŚC SKOŃCZYŁY SIE PRZYKŁADY CZY CO ? ,ROZMOWA NA FORUM TO KRZYK ? AJ WAJ TEN ANTYSEMITYZMPanie KK, rozumiem, ze nie jest pan stałym bywalcem for dyskusyjnych i regulamin tychże jest panu obcy ale śmiem zwrócić uwagę iż pisanie na włączonym capslocku jest niedopuszczalne i traktowane jak krzyk. Proszę zmienić ton rozmowy to może jeszcze podyskutujemy.

To jak jest z tą odpowiedzialnością za przyjęcie ustaw o odszkodowaniach i mieniu?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!