poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Żydzi chcą zwrotu działki, Zamość może stracić unijną dotację

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2010, 09:39
Autor: (bn)

Gruntowne remonty w Zamojskim Domu Kultury nadal stoją pod znakiem zapytania. Dlaczego? Chodzi o roszczenia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który domaga się zwrotu działki na której stoi budynek ZDK.

O tej sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Zamojski magistrat wystarał się o unijne pieniądze na modernizację ZDK. Pójdzie na to prawie 20 mln zł. Około 14 mln zł to dotacja z UE, resztę dołoży samorząd.

Jednak pojawił się kłopot. Jeszcze w 2002 r do komisji regulacyjnej wpłynął wniosek ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Domagał się ona zwrotu działki na której znajduje się ZDK oraz m.in. pobliski ogródek jordanowski.

Przed drugą wojną działał tam cmentarz żydowski. Został zdewastowany. Niemcy użyli nagrobków tzw. macew do brukowania ulic. Większości pochówków jednak nigdy nie ekshumowano.

Teraz związek ponowił roszczenia. Czy inwestycja może zostać zablokowana? Urzędnicy mają nadzieję, że tak się nie stanie. W maju zebrała się komisja regulacyjna. Do rozstrzygnięcia jednak nie doszło.

Zamojski magistrat ma z tym ogromny kłopot. Jeśli związek nie zrezygnuje z roszczeń może przepaść dotacja na remont ZDK w wysokości 14 mln zł! – Dlatego złożyliśmy wniosek o umorzenie postępowania – mówił wówczas Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa

Terminy jednak gonią. Jak tłumaczył prezydent, sprawa powinna być rozstrzygnięta nie później niż pod koniec czerwca.

– Na razie wszystko jest w zawieszeniu – informuje Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Postępowanie nadal trwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
egter
zajcew
Gość
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

egter
egter (27 czerwca 2010 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
09F8B2 napisał:
Jakie ty masz beduin prawa . Naucz się historii .Żydzi współtworzyli naszą polską historię kilkaset lat. Ty możesz być z takim podejściem do ludzi ,prymitywnym i zaściankowym faktycznie gospodarzem czyli cieciem w swoim bloku. Własność to rzecz święta. Jestem przekonany że głosowałeś na Jarka . Prostaku.

No właśnie współtworzyli a nie byli właścicielami.Na dobrą sprawę w tej sytuacji Zamojski może starać się o zwrot bo cały zamość był jego.
Tak po kolei to jak ich wyrzucono na zachodzie europy to sprowadzili się do Polski.Byli jej obywatelami i ok.Ich własność nikt nie przeczy.Ale jest to własność żydowska na terenie polski.Zydzi przed wojną byli obywatelami polski.Teraz powstały pseudoorganizacje żydowskie w całej europie i szukają mienia żydowskiego,które należałoby odzyskać dla państwa Izrael.I to jest oburzające.Przykład plazy.Najpierw płacze że miejsce kaźni,później szybki interes i sprzedaż francuzom.Za 20 lat znów się upomną,że to ich obywatele tam byli katowani.
Czy kościół prawosławny odzyskuje ziemie i wywozi kasę do Rosji,Turcji czy grecji.Nie.Dlatego nie rozumiem dlaczego mamy sponsorować Państwo Izrael
Jeszcze jeden przykład ,tyle sprzedają ziemii,że mógłby zadbac o cmentarz na kalinie.Wciskają nam ,że to my powinniśmy o niego zadbać,bo to nasza historia
Rozwiń
zajcew
zajcew (27 czerwca 2010 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak oddawali Zamojskim za Kozłówkę było dobrze
Zamojski musi oddać źle ;;.
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2010 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
żydzi wiecznie domagają się czegoś od Polski jeśli czegoś nie mogą dostać to szantażują nas antysemityzmem ,nietolerancja .....nie długo stwierdzą że Polska to izrael . Do^chodzi do tego że sprawy żydowskie są ważniejsze od polskich.Cała masoneria głosuje na PO-dziwne...?
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2010 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gonić PEJSIARZY. Do budy żydowskie psy!!!!!! Do budy.
Rozwiń
MARYJAN ARCYBISKUP
MARYJAN ARCYBISKUP (27 czerwca 2010 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może niektórych moja wypowiedź wzburzy, ale w niektórych momentach uważam, że Hitler miał rację w stosunku do narodu żydowskiego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!