Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 czerwca 2017 r.
13:11

Jak zminimalizować ryzyko raka skóry? Prof. Krasowska: Słońce z umiarem

0 2 A A

"Przede wszystkim powinniśmy stosować się do zasady powtarzanej do znudzenia, ale kluczowej: słońce z umiarem". Rozmowa z prof. Dorotą Krasowską, kierownikiem Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy rak skóry jest coraz bardziej niebezpieczny?

- Zdecydowanie tak, zarówno czerniak jak i nowotwory z grupy nieczerniakowych atakują coraz częściej. Czerniak to nowotwór o bardzo wysokim stopniu złośliwości, do przerzutów dochodzi bardzo wcześnie. W ciągu trzech ostatnich dekad obserwuje się trzykrotny wzrost zachorowań. W skali kraju corocznie choruje ponad 2,5 tysiąca osób. W 90 procentach przypadków czerniak rozwija się pierwotnie w skórze, ale może atakować inne narządy na przykład oko.

• Jak rozpoznać czerniaka?

- 50 procent czerniaków rozwija się jako nowa zmiana na skórze, w obszarze, w którym do tej pory nie było żadnych zmian barwnikowych. Jeśli zauważymy nową zmianę barwnikową (tzw. pieprzyk), która dodatkowo swędzi, lub jest pokryta nadżerką, powinien to być sygnał alarmowy, którego nie powinno się ignorować. Jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który po zbadaniu w dermoskopie skieruje do wycięcia chirurgicznego. Im wcześniej tym lepiej. Kiedy nowotwór nie przekroczy warstwy podstawnej naskórka, tym lepsze rokowanie dla pacjenta i szansa na całkowite wyleczenie. Jeśli dotrze do głębszych warstw skóry rokowania są gorsze. Dlatego czas odgrywa tu kluczową rolę. W Polsce umieralność z powodu czerniaka jest wysoka, bo chorzy nadal zgłaszają się zbyt późno na leczenie.

• Czy osoby, które mają jasną skórę z pieprzykami są szczególnie narażone na zachorowanie?

- Na pewno powinny bardzo uważać z opalaniem zarówno na słońcu jak i w solarium. Cały czas powinny kontrolować czy wśród zmian, które mają nie pojawiły się jakieś nowe i sprawdzać, czy różnią się od pozostałych kształtem lub kolorem. Czerniak ma zwykle ciemną barwę ale bywa też postać bezbarwnikowa, która jest trudniejsza do wykrycia. Jeśli zmiany są niepokojące najlepiej zwrócić się do dermatologa. Dobrze wykonać specjalistyczne badanie zmiany w dermoskopie, dzięki któremu lekarz może zajrzeć w głąb zmiany i określić czy musi być usunięta bo stanowi zagrożenie dla pacjenta. Pacjenci z grupy ryzyka, którzy mają dużo znamion, jasną karnację, nadmiernie korzystają z opalania czy solarium lub jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań na czerniaka powinni dwa razy w ciągu roku mieć badanie dermoskopowe.

• Czy nowotwory nieczerniakowe są równie groźne?

- Jeszcze do niedawna na nowotwory z tej grupy - rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy -chorowały osoby po 65.-70. roku życia. Teraz niestety obserwujemy, że takie nowotwory pojawiają się znacznie wcześniej. Chorują nawet osoby w wieku 40 lat. Do wzrostu zachorowań przyczyniają się różne czynniki środowiskowe, między innymi zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (słonce, solarium) ale nie tylko. Na zwiększenie ryzyka zachorowania mają także wpływ między innymi uwarunkowania genetyczne, fototyp skóry, zakażenie wirusem HPV, częsty kontakt z substancjami kancerogennymi (arsen, smoła) a także palenie tytoniu. Zwiększone narażenie obserwuje się także u chorych, którzy przyjmują leki immunosupresyjne - po przeszczepach lub z powodu chorób autoimmunologicznych. Tego typu nowotwory występują przede wszystkim na odsłoniętych częściach skóry, eksponowanych na UV. Nowotwory nieczerniakowe objawiają się początkowo jako plamy rumieniowo-naciokowo-złuszczające lub guzki, które nie bolą, a bardzo wolno i systematycznie ulegają powiększaniu. Im wcześniej rozpoznane tym większa szansa na skuteczne wyleczenie.

• Jak można się uchronić przed zachorowaniem?

- Przede wszystkim powinniśmy stosować się do zasady powtarzanej do znudzenia, ale kluczowej: słońce z umiarem. Powinniśmy unikać opalania w godzinach najsilniejszego promieniowania czyli 10-15. Szczególnie powinny tego przestrzegać osoby o jasnej karnacji i skórze z pieprzykami. Dotyczy to także niemowląt i dzieci. Nie powinno się dopuszczać do poparzenia promieniowaniem słonecznym, szczególnie w dzieciństwie bo to może zwiększać późniejszą skłonność do rozwoju czerniaka. Skóra powinna być chroniona poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem. Wskazany jest też umiar przy korzystaniu z solariów. Sporadyczne korzystanie z solarium nie powinno zaszkodzić, ale już intensywne i regularne opalanie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania. Z tego też powodu dostępność solariów powinna być ograniczona, szczególnie dla osób niepełnoletnich, które często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Ważne, że ładnie wyglądają, ale nie mają świadomości, że to się może w przyszłości zemścić na ich zdrowiu.

Zbadaj się za darmo

9 maja ruszyła ogólnoeuropejska kampania Euromelanoma, podczas której można bezpłatnie zbadać znamiona na skórze w jednym z ponad 300 gabinetów dermatologicznych w całej Polsce. Akcja została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Euromelanoma to ogólnoeuropejska kampania profilaktyki nowotworów skóry, której celem jest poszerzanie wiedzy na temat czerniaka oraz raków skóry, a także zachęcanie do systematycznej profilaktyki. Inicjatywę prowadzi zespół dermatologów, którzy poświęcają się sprawie pro bono.

W ubiegłym roku w kampanię Euromelanoma zaangażowało się 280 polskich dermatologów, którzy charytatywnie w 261 gabinetach i klinikach dermatologicznych, przebadali 3700 pacjentów. Według zebranych danych u 34 pacjentów (1 proc.) zdiagnozowano czerniaka, natomiast nowotwory nieczerniakowe skóry rozpoznano wśród 93 uczestników akcji (2,6 proc.). Dodatkowo lekarze zidentyfikowali inne podejrzane znamiona atypowe wśród 17,8 proc. pacjentów. 79 proc. uczestników kampanii w ubiegłym roku po raz pierwszy poddało się pełnemu badaniu skóry. Każdego roku na całym świecie wykrywanych jest 200 tysięcy nowych przypadków czerniaka.

Lista gabinetów z województwa lubelskiego, w których można zapisać się na bezpłatne badania dermoskopowe, znajduje się na stronie www.euromelanoma.org (należy wybrać zakładkę: Polska). Można tam również znaleźć informacje na temat nowotworów skóry, profilaktyki i samobadania skóry.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium