poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zdrowie

NFZ uspokaja: Będzie więcej kontraktów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2011, 16:25

Andrzej Kowalik, p.o. dyrektora lubelskiego oddziału NFZ poinformował, że fundusz ma jeszcze 5 mln z
Andrzej Kowalik, p.o. dyrektora lubelskiego oddziału NFZ poinformował, że fundusz ma jeszcze 5 mln z

Do końca stycznia nie będzie problemu braku specjalistycznej opieki medycznej występującego w tej chwili w części powiatów – zapowiedziały władze lubelskiego NFZ.

Takie sytuacje to efekt wyników konkursów na opiekę lekarską. Wyniki rozstrzygniętych pod koniec ub. roku. postępowań sprawdzi rada funduszu. – Procedura jest niesprawiedliwa, ponieważ nie uwzględnia takich parametrów jak przywiązanie pacjenta do lekarza, czy możliwość łatwego dojazdu do danej przychodni – mówi Michał Jastrzębski z rady Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z tego powodu rada chce powołać dwa zespoły, które przeanalizują wyniki konkursów na świadczenie opieki medycznej. Pierwszy będzie analizował dostępność terytorialną usług, drugi sprawdzi zgodność wyników postępowania z procedurami wyznaczonymi przez prezesa NFZ.

Postępowania konkursowe wywołały wiele kontrowersji wśród pacjentów, lekarzy i właścicieli przychodni. Do lubelskiego NFZ wpłynęło ponad 4,5 tys. ofert, aż 1,5 tys. z nich zostało odrzuconych. W ten sposób z wielu szkół zniknęły gabinety dentystyczne. Dlaczego?

– Gabinety w szkołach nie miały często szansy w konkurowaniu z dużymi gabinetami w miastach. A takie musieliśmy dopuścić do konkursu, by nikt nie zarzucił nam ograniczania konkurencji – tłumaczy Andrzej Kowalik, p.o. dyrektora lubelskiego oddziału NFZ.

Podobnie było w przypadku innych specjalizacji. Z tego powodu dochodzi do problemów pacjentów z dostępem do specjalistów w swoich miejscowościach, czy dzielnicach.

Na ponad 700 odwołań do konkursów fundusz tylko 6 rozpatrzył pozytywnie. Mimo to NFZ zapowiada, że postara się rozwiązać problemy najbardziej dotkliwych przypadków braku specjalistycznej opieki w powiatach regionu.

– Mamy 5 milionów zł, które możemy jeszcze rozdysponować. Ogłosimy kolejne konkursy, które do końca stycznia powinny być rozstrzygnięte – zapewnia dyrektor Kowalik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
hanna
Didi
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 stycznia 2016 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli masz dość: - marnować cały dzień na wizytę u lekarza – zamiast umawiać się na określona godzinę - czekać kilka (czasem kilkanaście!) miesięcy na wizytę u lekarza specjalisty – zamiast otrzymać dostęp w ciągu kilku dni - prosić o skierowanie na badania lekarskie, na które i tak czekasz kilka miesięcy (czasem nawet lat!) - dowiadywać się o chorobach gdy są one w fazie zaawansowanej - zamiast profilaktycznie się badać. lub - płacić za każdą wizytę i każde badanie od stu do kilkuset złotych bit.ly/1V80fUd
Rozwiń
hanna
hanna (20 stycznia 2011 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanie do dyr.NFZ w Lublinie.Nie podpisał pan kontraktu na większość porad specjalistycznych dla SP ZOZ w KRASNYMSTAWIE. Do tej pory były wielkie problemy z dostępem do poradni specjalistycznych. np do neurologa ludzie stali w kolejkach /aby zarejestrować chorego/ od godz.4 rano. - często nie otrzymując numerka.
Poradnie specjalistyczne przyjmowały pacjętów z całego powiatu krasnostawskiego. Gdzie teraz udać się na zaleconą kontrolę z pacjętem po udarze mózgu czy z problemami ortopedycznymi z odległych o 15 czy 20 km miejścowości wiejskich . tych ludzi nie stać na wynajmowanie taksówek , wcześniej jeżdzić i zarejestrować pacjęta a jeśli już uda to się zrobić to jechać na wizytę z pacjętem.Myślę, że władze NFZ w Lublinie nie mają problemów z dostępem swoim i swoich rodzin do świadczeń medycznych takich jakie stworzyły nam. Z drugiej strony po co mam ubezpieczenia
ZUS skoro musimy bardzo często korzystać z prywatnych gabinetów, bo choroba to coś takiego PANIE DYREKTORZE
NFZ co trzeba zdiagnozować w miarę szybko i podjąć właściwe leczenie- a o tym powinien Pan wiedzieć/?/
Rozwiń
Didi
Didi (8 stycznia 2011 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję że w NFZ w końcu ktoś pomyśli i zaczną działać wszystkie poradnie w szpitalu przy Al.Kraśnickiej.Jak to możliwe że te poradnie nie dostały kontraktu ? To szpital wojewódzki !
Rozwiń
Zofia
Zofia (8 stycznia 2011 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Narodowy Fundusz Zdrowia w Lublinie nie podpisał kontraktu z Uzdrowiskiem w Nałęczowie na zabiegi fizjoterapeutyczne . Mieszkańców Nałeczowa odsyła się na zabiegi do Puław 34km odległych,Który chory Pacjent będzie w stanie dojechać ? To skandal!!!!!!!
Rozwiń
kolka
kolka (7 stycznia 2011 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od wielu lat,od Października nie można skorzystać z wielu uslug medycznych ,bo "skończyły się limity".
Styczeń, do połowy lutego trwają przepychanki kontraktowe i tym sposobem rok medyczny
trwa nie 12 a 7,5 miesiąca.Ale jakoś składka w wysokości 9 % potrącana jest z moich poborów przez cały okrągły rok.Zastanawiam się czy ten burdel w ZOZ i NFZ nie jest komuś na rękę i dla kogoś nie jest opłacalny??????....co Pani o tym sądzi Pani KoPOcz.????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!