poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Ostry dyżur przestał się opłacać. Dentyści rezygnują

Dodano: 18 lipca 2017, 13:43

Mieszkańcy Chełma, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego nie będą mogli skorzystać ze stomatologicznej pomocy doraźnej. Do konkursów ogłoszonych przez NFZ nie przystąpił żaden działający tam gabinet stomatologiczny

Chodzi o przyjęcia „na NFZ” w soboty, niedziele i święta, a przypadku niektórych gabinetów także codzienne dyżury w godz. 7-19 albo 19-7.

– Od 1 lipca takie świadczenia na terenie województwa realizuje pięciu świadczeniodawców, w Lublinie, Puławach, Janowie Lubelskim, Kraśniku i Łukowie. Do 30 czerwca było to ośmiu świadczeniodawców, dodatkowo z Chełma, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. Jak zaznacza, mimo że trzy razy ogłaszano postępowania konkursowe i zwiększono o ponad 27 procent wynagrodzenie za 12 godzinny dyżur (z 550 złotych na 700 złotych), świadczeniodawcy nie złożyli swojej oferty. Dodaje, że wycena jest taka sama dla wszystkich zawartych umów w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej i jest jedną z najwyższych w kraju.

Dlaczego gabinety stomatologiczne nie są zainteresowane świadczeniem takich usług? – Jest kilka powodów, dla których zrezygnowaliśmy. Wycena NFZ jest dla nas za niska, więc przestało się to kalkulować. Poza tym jest duży problem z pozyskaniem pracowników, brakuje chętnych, szczególnie wśród młodych ludzi – tłumaczy nam pracownik gabinetu w Tomaszowie Lubelskim. Dodaje, że problem jest też z samymi pacjentami. – Są bardzo roszczeniowi. Niektórzy nie rozumieją na czym polega pomoc doraźna i albo przychodzą z błahostkami, albo ze sprawami zbyt skomplikowanymi, które też nie kwalifikują się do takich świadczeń – mówi stomatolog.

Jak zapewnia rzeczniczka lubelskiego NFZ, w przypadku wpłynięcia do lubelskiego oddziału pisemnego wniosku o zawarcie umowy od podmiotów spełniających warunki wymagane przez NFZ, zostaną ogłoszone postępowania konkursowe w tym zakresie. - Na terenie omawianych powiatów funkcjonują gabinety stomatologiczne, udzielające świadczeń ogólnostomatologicznych oraz ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży, które pracują w soboty i mogą być wsparciem dla mieszkańców z obszarów pozbawionych gabinetów stomatologicznej pomocy doraźnej – wyjaśnia Bartoszek.

Czytaj więcej o: służba zdrowia stomatologia
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 października 2017 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gabinet stomatologiczny AWO-DENT w Puławach. Jak dla mnie nie ma lepszego. Pani dr. Wojas jest świetną specjalistką, i każdemu kto zastanawia się którego stomatologa wybrać polecam tylko wyłącznie ten gabinet.
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2017 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba wyposażyć gabinet, zatrudnić dentystów z Ukrainy i za 700zł mogą robić po 10-12 godzin. Prywatny gabinet w godzinę wyciągnie od 150 do 250 zł na godzinę i to w normalny dzień roboczy. To skąd to ździwienie? Do kolegi poniżej... nagły przypadek to np. ropień na zębie. I co z tego, że miesiąc wcześniej dentysta robił zęby. Nie zrobił rentgenu to przeoczył torbiel przy zębie. I koleżanka w Niemczech musiała wyrwać zęba i przejść czyszczenie oraz leczenie antybiotykami.
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2017 o 00:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Normalni ludzie nie potrzebują doraźnej opieki stomatologicznej, ponieważ dbają o swoje uzębienie poprzez systematyczne kontrole i leczenie.... Odpowiedzialni rodzice systematycznie prowadzą swoje pociechy do kontroli, aby nie tylko uniknąć nagłych przypadków, ale w ogóle zadbać o stan higieny jamy ustnej!
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są bardzo roszczeniowi. Niektórzy nie rozumieją na czym polega pomoc doraźna i albo przychodzą z błahostkami, albo ze sprawami zbyt skomplikowanymi.....To co,taki wyrwiząb na dyżurze chce siedzieć i za sam dyżur brać kasę?A dyżury są dobrze płatne. Proponuję,aby dentyści też podpisywali klauzulę sumienia.....i pielęgniarki,i położne i salowe i ratownicy medyczni.Przecieź to się kłóci z sumieniem katolickim.Zamiast pójść do kościoła,to musi iść na dyżur,na który przychodzą pacjenci zbyle głupstwem
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!