sobota, 24 lutego 2018 r.

Zdrowie

Papierosy to nałóg na całe życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2010, 15:20
Autor: SN

Wzorce zachowań wykształcone w wyniku uzależnienia są niezwykle trwałe.

Ukryte w zakamarkach pamięci wspomnienia mogą sprawić, że nagle poczujesz ochotę na papierosa, choć z nikotyną rozstałeś się dawno temu. Wykryli to naukowcy, którzy prowadzą badania nad mechanizmem uzależniania się od rozmaitych substancji odurzających – od nikotyny przez alkohol po narkotyki. Z badań wynika, że na przykład widok popielniczki, czy dźwięk kostek lodu w szklance mogą doprowadzić do przerwania wieloletniej abstynencji.

- Choć sam organizm wydaje się wyleczony z uzależnienia i nie domaga się już nowych dawek alkoholu czy narkotyku, w mózgu utrwalił się obraz najbardziej typowych sytuacji związanych z praktykowaniem nałogu – twierdzi psycholog Kent Berridge z Uniwersytetu Stanowego Michiganu (USA), główny autor badań. Jego zdaniem zjawisko dotyczy w mniejszym stopniu palaczy, za to w znacznie większym – byłych alkoholików i narkomanów. Im wystarcza czasami zobaczenie przedmiotu kojarzącego się z nałogiem, aby pojawiła się niezwykle trudna do odparcia potrzeba sięgnięcia po kieliszek lub narkotyk.

Berridge przeprowadził eksperymenty – najpierw z udziałem szczurów, a potem ludzi, które dowiodły, że największym zagrożeniem dla byłego nałogowca nie są wcale reakcje fizjologiczne organizmu określane w terminologii lekarskiej mianem zespołu abstynencji. Przy odrobinie silnej woli oraz właściwej motywacji można tę przeszkodę pokonać, doprowadzając do tego, że tkanki i organy zostaną oczyszczone z trucizny i uwolnione od potrzeby jej przyjmowania.

Zagrożeniem dla osoby, która zerwała z nałogiem, nie są też różne nawyki i przyzwyczajenia. Te można zmienić za pomocą odpowiedniej psychoterapii. – Pozostaje kwestia mózgu, którego nie da się tak łatwo wyleczyć z nałogu. Z naszych badań wynika, że jest to praktycznie niemożliwe, jeżeli uzależnienie było głębokie i długotrwałe. Pomiędzy komórkami nerwowymi zdążyły się bowiem wytworzyć tak trwałe połączenia, że nawet bardzo słabe bodźce, jak widok strzykawki w przypadku narkomana, powodują, że w jego mózgu uaktywniają się dawne szlaki nerwowe i zaczyna on poszukiwać narkotyku – mówi naukowiec.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!