poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Proste zabiegi od lipca także w przychodni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2011, 18:54

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Usuwanie znamion, operacje zaćmy czy drobne zabiegi laryngologiczne od 1 lipca nie będą wymagały pobytu w szpitalu. Przeprowadzą
je lekarze w przychodniach.

– To dobry pomysł. Lekarze w przychodniach są w stanie przeprowadzić takie zabiegi, a opieka ambulatoryjna jest tu tańsza niż w szpitalu – tłumaczy dr Teresa Dobrzańska-Pilichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – Ponadto w większych ośrodkach zdrowia zmniejszą się kolejki – twierdzi.

Dziś na proste operacje w szpitalach czeka się nawet 3 miesiące. Kolejki do specjalistycznych klinik to kwestia nawet trzech lat. Rafał Dęga w styczniu przeszedł operację laryngologiczną w szpitalu w Dęblinie. – W Lublinie nie było miejsca, na operację musiałbym czekać do lipca – mówi Dęga.

Dyrektorzy szpitali są jednak sceptyczni. – Jeśli NFZ jasno nie określi zasad finansowania operacji, może zrobić się spory bałagan. Poza tym to lekarz prowadzący powinien decydować, gdzie ma odbyć się zabieg. Powikłania mogą zdarzyć się nawet po nacięciu zastrzału lub czyraka – mówi Jacek Solarz, dyrektor szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

– Szpitale, w odróżnieniu od przychodni, dysponują nie tylko odpowiednią aparaturą. Spełniają też odpowiednie wymogi sanitarne, bo mają urządzenia do sterylizacji narzędzi – dodaje prof. dr hab. Wiesław Gołąbek, konsultant wojewódzki do spraw otolaryngologii.

Prof. Gołąbek nie jest przeciwny temu, by lekarze w przychodni mogli wycinać migdałki czy operować sklejoną przegrodę nosa. Radzi jednak ostrożność – Zawsze jednak istnieje ryzyko powikłań. Czasem warto odczekać w kolejce, by zabieg wykonano w szpitalu – tłumaczy profesor.

Zdaniem rzecznika szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, w przychodniach może zabraknąć specjalistycznego sprzętu. Będą więc potrzebne dodatkowe pieniądze na zakup odpowiedniej aparatury, a NFZ rozstrzygnął już konkursy na udzielanie świadczeń medycznych. W większości przypadków przyznał je na kolejne trzy lata. – Dlatego można spodziewać się powtórnych konkursów na przyznanie kontraktów – mówi Andrzej Ciołko.

Za kilka dni zakończą się konsultacje społeczne w tej sprawie. – Po opracowaniu i uwzględnieniu uwag, rozporządzenie podpisze minister zdrowia – zapowiada Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

NFZ ukarał 16 poradni

Kary w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych nałożył lubelski NFZ na 16 przychodni z terenu Lublina i województwa. – Skontrolowaliśmy ponad 150 placówek – mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa lubelskiego NFZ.

W wielu z nich stan faktyczny znacznie odbiegał od tego, co zapisano w umowie z funduszem. – Najczęściej chodziło o kwalifikacje personelu medycznego, obecność specjalistycznego sprzętu czy godzin pracy poradni – dodaje rzeczniczka.

Każda z ukaranych poradni ma określony czas na to, by poprawić uchybienia. – Wtedy skontrolujemy je po raz kolejny – zapowiada Bartoszek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Zniesmaczony
lekarz
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 maja 2011 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ZNACHOR' timestamp='1305835127' post='480372']
BARDZO DOBRY POMYSŁ, PACJENCI ZE SZPITALI DO PRZYCHODNI, A Z PRZYCHODNI DO ZNACHORÓW...
[/quote]
nie do znachorów ale na ulicę cmentarną, bo chory pacjent nie przynosi korzyści ale same straty, a po odejściu z tego świata po NFZ ucieszy się z kolei ZUS
Rozwiń
Zniesmaczony
Zniesmaczony (20 maja 2011 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZEMU KU**A POLAKI SKOMLICIE ,A KTO WAM TYCH RZADZĄCYCH WYBRAŁ ???? KOSMICI ? WYBRALIŚCIE
PREZYDENTA PO PODSTAWÓWCE-DZISIAJ NIEOMAL KAŻĄ SIĘ WAM DO NIEGO MODLIĆ ZAMIAST DO PANA BOGA. POTEM ZASTĄPILIŚCIE GO KOLEGĄ ARŁAMOWA. NASTĘPNIE JAK SIĘ WAM TRAFIŁ CZŁOWIEK WYKSZTAŁCONY I TAKI KTÓREMU LOS POLAKÓW LEŻAŁ NA SERCU TO WYSŁALIŚCIE GO SAMOLOTEM NA LĄDOWISKO MOŻE CIUT LEPIEJ PRZYGOTOWANE DO TEGO CELU NIŻ KARTOFLISKO-TYLKO PO TO ABY TERAZ ZACHWYCAĆ SIĘ SĄDAŻOWYMI SŁUPKAMI ANALFABETY.ILE TRZEBA WAS WALIĆ W D*PĘ ŻEBY WASZA GŁOWA SKORZYSTAŁA Z WŁASNEGO ROZUMU ?
Rozwiń
lekarz
lekarz (20 maja 2011 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego dr gołąbek, który już prawie rok jest na emeryturze pełni eksponowane stanowisko w ochronie zdrowia? przecież jest już out of bussiness i po 70 powinien jeździć na ryby a nie podejmować ważkie decyzje. myślę, że dr klatka dałby sobie radę i z tym obciążeniem.
Rozwiń
daro
daro (20 maja 2011 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i poród można na korytarzu odebrać...
Rozwiń
quest
quest (20 maja 2011 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Operacja zaćmy w przychodni? Komuś chyba na mózg coś ciężkiego spadło! Operacja przegrody nosa w przychodni? Może na stołku jeszcze? Ja po operacji przegrody leżałem tydzień w szpitalu i to było minimum, żeby dojść do siebie. Przecież przez kilka dni leży się z opatrunkami i dostaje kroplówkę z antybiotykiem i znieczuleniem. No naprawdę kogoś tu pogięło! To się nadaje do Trybunału Stanu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!