Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 maja 2011 r.
18:54
Edytuj ten wpis

Proste zabiegi od lipca także w przychodni

1 9 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Usuwanie znamion, operacje zaćmy czy drobne zabiegi laryngologiczne od 1 lipca nie będą wymagały pobytu w szpitalu. Przeprowadzą
je lekarze w przychodniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To dobry pomysł. Lekarze w przychodniach są w stanie przeprowadzić takie zabiegi, a opieka ambulatoryjna jest tu tańsza niż w szpitalu – tłumaczy dr Teresa Dobrzańska-Pilichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – Ponadto w większych ośrodkach zdrowia zmniejszą się kolejki – twierdzi.

Dziś na proste operacje w szpitalach czeka się nawet 3 miesiące. Kolejki do specjalistycznych klinik to kwestia nawet trzech lat. Rafał Dęga w styczniu przeszedł operację laryngologiczną w szpitalu w Dęblinie. – W Lublinie nie było miejsca, na operację musiałbym czekać do lipca – mówi Dęga.

Dyrektorzy szpitali są jednak sceptyczni. – Jeśli NFZ jasno nie określi zasad finansowania operacji, może zrobić się spory bałagan. Poza tym to lekarz prowadzący powinien decydować, gdzie ma odbyć się zabieg. Powikłania mogą zdarzyć się nawet po nacięciu zastrzału lub czyraka – mówi Jacek Solarz, dyrektor szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

– Szpitale, w odróżnieniu od przychodni, dysponują nie tylko odpowiednią aparaturą. Spełniają też odpowiednie wymogi sanitarne, bo mają urządzenia do sterylizacji narzędzi – dodaje prof. dr hab. Wiesław Gołąbek, konsultant wojewódzki do spraw otolaryngologii.

Prof. Gołąbek nie jest przeciwny temu, by lekarze w przychodni mogli wycinać migdałki czy operować sklejoną przegrodę nosa. Radzi jednak ostrożność – Zawsze jednak istnieje ryzyko powikłań. Czasem warto odczekać w kolejce, by zabieg wykonano w szpitalu – tłumaczy profesor.

Zdaniem rzecznika szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, w przychodniach może zabraknąć specjalistycznego sprzętu. Będą więc potrzebne dodatkowe pieniądze na zakup odpowiedniej aparatury, a NFZ rozstrzygnął już konkursy na udzielanie świadczeń medycznych. W większości przypadków przyznał je na kolejne trzy lata. – Dlatego można spodziewać się powtórnych konkursów na przyznanie kontraktów – mówi Andrzej Ciołko.

Za kilka dni zakończą się konsultacje społeczne w tej sprawie. – Po opracowaniu i uwzględnieniu uwag, rozporządzenie podpisze minister zdrowia – zapowiada Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

NFZ ukarał 16 poradni

Kary w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych nałożył lubelski NFZ na 16 przychodni z terenu Lublina i województwa. – Skontrolowaliśmy ponad 150 placówek – mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa lubelskiego NFZ.

W wielu z nich stan faktyczny znacznie odbiegał od tego, co zapisano w umowie z funduszem. – Najczęściej chodziło o kwalifikacje personelu medycznego, obecność specjalistycznego sprzętu czy godzin pracy poradni – dodaje rzeczniczka.

Każda z ukaranych poradni ma określony czas na to, by poprawić uchybienia. – Wtedy skontrolujemy je po raz kolejny – zapowiada Bartoszek.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 maja 2011 o 21:01
[quote name='ZNACHOR' timestamp='1305835127' post='480372']
BARDZO DOBRY POMYSŁ, PACJENCI ZE SZPITALI DO PRZYCHODNI, A Z PRZYCHODNI DO ZNACHORÓW...
[/quote]
nie do znachorów ale na ulicę cmentarną, bo chory pacjent nie przynosi korzyści ale same straty, a po odejściu z tego świata po NFZ ucieszy się z kolei ZUS
Avatar
Zniesmaczony / 20 maja 2011 o 09:06
CZEMU KU**A POLAKI SKOMLICIE ,A KTO WAM TYCH RZADZĄCYCH WYBRAŁ ???? KOSMICI ? WYBRALIŚCIE
PREZYDENTA PO PODSTAWÓWCE-DZISIAJ NIEOMAL KAŻĄ SIĘ WAM DO NIEGO MODLIĆ ZAMIAST DO PANA BOGA. POTEM ZASTĄPILIŚCIE GO KOLEGĄ ARŁAMOWA. NASTĘPNIE JAK SIĘ WAM TRAFIŁ CZŁOWIEK WYKSZTAŁCONY I TAKI KTÓREMU LOS POLAKÓW LEŻAŁ NA SERCU TO WYSŁALIŚCIE GO SAMOLOTEM NA LĄDOWISKO MOŻE CIUT LEPIEJ PRZYGOTOWANE DO TEGO CELU NIŻ KARTOFLISKO-TYLKO PO TO ABY TERAZ ZACHWYCAĆ SIĘ SĄDAŻOWYMI SŁUPKAMI ANALFABETY.ILE TRZEBA WAS WALIĆ W D*PĘ ŻEBY WASZA GŁOWA SKORZYSTAŁA Z WŁASNEGO ROZUMU ?
CZEMU KU**A POLAKI SKOMLICIE ,A KTO WAM TYCH RZADZĄCYCH WYBRAŁ ???? KOSMICI ? WYBRALIŚCIE
PREZYDENTA PO PODSTAWÓWCE-DZISIAJ NIEOMAL KAŻĄ SIĘ WAM DO NIEGO MODLIĆ ZAMIAST DO PANA BOGA. POTEM ZASTĄPILIŚCIE GO KOLEGĄ ARŁAMOWA. NASTĘPNIE JAK SIĘ WAM TRAFIŁ CZŁOWIEK WYKSZTAŁCONY I TAKI KTÓREMU LOS POLAKÓW LEŻAŁ NA SERCU TO WYSŁALIŚCIE GO SAMOLOTEM NA LĄDOWISKO MOŻE CIUT LEPIEJ PRZYGOTOWANE DO TEGO CELU NIŻ KARTOFLISKO-TYLKO PO TO ABY TERAZ ZACHWYCAĆ SIĘ SĄDAŻOWYMI SŁUPKAMI ANALFABETY.ILE TRZEBA WAS WALIĆ W D*PĘ ŻEBY WASZA GŁOWA SKORZYSTAŁA Z... rozwiń
Avatar
lekarz / 20 maja 2011 o 08:14
dlaczego dr gołąbek, który już prawie rok jest na emeryturze pełni eksponowane stanowisko w ochronie zdrowia? przecież jest już out of bussiness i po 70 powinien jeździć na ryby a nie podejmować ważkie decyzje. myślę, że dr klatka dałby sobie radę i z tym obciążeniem.
Avatar
daro / 20 maja 2011 o 08:09
No i poród można na korytarzu odebrać...
Avatar
quest / 20 maja 2011 o 07:44
Operacja zaćmy w przychodni? Komuś chyba na mózg coś ciężkiego spadło! Operacja przegrody nosa w przychodni? Może na stołku jeszcze? Ja po operacji przegrody leżałem tydzień w szpitalu i to było minimum, żeby dojść do siebie. Przecież przez kilka dni leży się z opatrunkami i dostaje kroplówkę z antybiotykiem i znieczuleniem. No naprawdę kogoś tu pogięło! To się nadaje do Trybunału Stanu.
Avatar
starsza / 20 maja 2011 o 06:48
[color="#0000FF"][center][size="6"][size="5"][size="4"]
POdatniku, POprzyj POlskę czynem, umrzyj przed terminem PObrania pierwszej emerytury
[/size][/size][/size][/center][/color]
Avatar
a / 19 maja 2011 o 22:28
normalna sprawa, przeciez to samo dzieje sie obecnie. gdy usuwalem pieprzyka w przychodni (tak sie sklada ze to w opisywanym szpitalu) to lekarz wypisal mi 3-dniowy pobyt w szpitalu i zwolnienie lekarskie - oczywiscie w szpitalu nigdy nie bylem. chodzilo jedynie lekarzowi o wyludzenie dla szpitala kasy z nfz.
Avatar
kolka / 19 maja 2011 o 22:15
Pani Kopacz a jakby tak od razu na cmentarz ? Natomiast tychktórych nie będzie stać na pochówek na cmentarzu to może wyznaczyć miejsce gdzieś na jakiejś żwirowni ?-bo do cholery jeszcze tak nie zdziczeliśmy żeby nieboszczyka zjeść na stypie.
Avatar
ZNACHOR / 19 maja 2011 o 21:58
BARDZO DOBRY POMYSŁ, PACJENCI ZE SZPITALI DO PRZYCHODNI, A Z PRZYCHODNI DO ZNACHORÓW...
Avatar
Gość / 26 maja 2011 o 21:01
[quote name='ZNACHOR' timestamp='1305835127' post='480372']
BARDZO DOBRY POMYSŁ, PACJENCI ZE SZPITALI DO PRZYCHODNI, A Z PRZYCHODNI DO ZNACHORÓW...
[/quote]
nie do znachorów ale na ulicę cmentarną, bo chory pacjent nie przynosi korzyści ale same straty, a po odejściu z tego świata po NFZ ucieszy się z kolei ZUS
Avatar
Zniesmaczony / 20 maja 2011 o 09:06
CZEMU KU**A POLAKI SKOMLICIE ,A KTO WAM TYCH RZADZĄCYCH WYBRAŁ ???? KOSMICI ? WYBRALIŚCIE
PREZYDENTA PO PODSTAWÓWCE-DZISIAJ NIEOMAL KAŻĄ SIĘ WAM DO NIEGO MODLIĆ ZAMIAST DO PANA BOGA. POTEM ZASTĄPILIŚCIE GO KOLEGĄ ARŁAMOWA. NASTĘPNIE JAK SIĘ WAM TRAFIŁ CZŁOWIEK WYKSZTAŁCONY I TAKI KTÓREMU LOS POLAKÓW LEŻAŁ NA SERCU TO WYSŁALIŚCIE GO SAMOLOTEM NA LĄDOWISKO MOŻE CIUT LEPIEJ PRZYGOTOWANE DO TEGO CELU NIŻ KARTOFLISKO-TYLKO PO TO ABY TERAZ ZACHWYCAĆ SIĘ SĄDAŻOWYMI SŁUPKAMI ANALFABETY.ILE TRZEBA WAS WALIĆ W D*PĘ ŻEBY WASZA GŁOWA SKORZYSTAŁA Z WŁASNEGO ROZUMU ?
CZEMU KU**A POLAKI SKOMLICIE ,A KTO WAM TYCH RZADZĄCYCH WYBRAŁ ???? KOSMICI ? WYBRALIŚCIE
PREZYDENTA PO PODSTAWÓWCE-DZISIAJ NIEOMAL KAŻĄ SIĘ WAM DO NIEGO MODLIĆ ZAMIAST DO PANA BOGA. POTEM ZASTĄPILIŚCIE GO KOLEGĄ ARŁAMOWA. NASTĘPNIE JAK SIĘ WAM TRAFIŁ CZŁOWIEK WYKSZTAŁCONY I TAKI KTÓREMU LOS POLAKÓW LEŻAŁ NA SERCU TO WYSŁALIŚCIE GO SAMOLOTEM NA LĄDOWISKO MOŻE CIUT LEPIEJ PRZYGOTOWANE DO TEGO CELU NIŻ KARTOFLISKO-TYLKO PO TO ABY TERAZ ZACHWYCAĆ SIĘ SĄDAŻOWYMI SŁUPKAMI ANALFABETY.ILE TRZEBA WAS WALIĆ W D*PĘ ŻEBY WASZA GŁOWA SKORZYSTAŁA Z... rozwiń
Avatar
lekarz / 20 maja 2011 o 08:14
dlaczego dr gołąbek, który już prawie rok jest na emeryturze pełni eksponowane stanowisko w ochronie zdrowia? przecież jest już out of bussiness i po 70 powinien jeździć na ryby a nie podejmować ważkie decyzje. myślę, że dr klatka dałby sobie radę i z tym obciążeniem.
Avatar
daro / 20 maja 2011 o 08:09
No i poród można na korytarzu odebrać...
Avatar
quest / 20 maja 2011 o 07:44
Operacja zaćmy w przychodni? Komuś chyba na mózg coś ciężkiego spadło! Operacja przegrody nosa w przychodni? Może na stołku jeszcze? Ja po operacji przegrody leżałem tydzień w szpitalu i to było minimum, żeby dojść do siebie. Przecież przez kilka dni leży się z opatrunkami i dostaje kroplówkę z antybiotykiem i znieczuleniem. No naprawdę kogoś tu pogięło! To się nadaje do Trybunału Stanu.
Avatar
starsza / 20 maja 2011 o 06:48
[color="#0000FF"][center][size="6"][size="5"][size="4"]
POdatniku, POprzyj POlskę czynem, umrzyj przed terminem PObrania pierwszej emerytury
[/size][/size][/size][/center][/color]
Avatar
a / 19 maja 2011 o 22:28
normalna sprawa, przeciez to samo dzieje sie obecnie. gdy usuwalem pieprzyka w przychodni (tak sie sklada ze to w opisywanym szpitalu) to lekarz wypisal mi 3-dniowy pobyt w szpitalu i zwolnienie lekarskie - oczywiscie w szpitalu nigdy nie bylem. chodzilo jedynie lekarzowi o wyludzenie dla szpitala kasy z nfz.
Avatar
kolka / 19 maja 2011 o 22:15
Pani Kopacz a jakby tak od razu na cmentarz ? Natomiast tychktórych nie będzie stać na pochówek na cmentarzu to może wyznaczyć miejsce gdzieś na jakiejś żwirowni ?-bo do cholery jeszcze tak nie zdziczeliśmy żeby nieboszczyka zjeść na stypie.
Avatar
ZNACHOR / 19 maja 2011 o 21:58
BARDZO DOBRY POMYSŁ, PACJENCI ZE SZPITALI DO PRZYCHODNI, A Z PRZYCHODNI DO ZNACHORÓW...