Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 marca 2022 r.
6:37

Rząd oszczędza, pandemia skończona. Testów na COVID-19 już prawie nie będzie

196 5 A A
– Korzystam wciąż z maseczki, bo chronię się nie tylko przed Covidem, ale też przed zwykłą grypą. Poza tym, wyrobiłam w sobie taki nawyk – mówi pani Leokadia, która robiła wczoraj zakupy w Biedronce przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie
– Korzystam wciąż z maseczki, bo chronię się nie tylko przed Covidem, ale też przed zwykłą grypą. Poza tym, wyrobiłam w sobie taki nawyk – mówi pani Leokadia, która robiła wczoraj zakupy w Biedronce przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Za dwa dni testy na COVID-19 niemal całkowicie znikną. Przychodniom nie będzie się już opłacało ich wykonywać, bo NFZ likwiduje dotychczasowe finansowanie. Szpital czy sanatorium, przyjmując pacjenta, nie będzie mógł już żądać wykonania testu. A minister zdrowia stara się stworzyć wrażenie, że COVID-19 to zwykła grypa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od poniedziałku maseczki w miejscach publicznych (oprócz placówek ochrony zdrowia) nie są już obowiązkowe. Chory na COVID-19 nie trafia na izolację, znikła też kwarantanna. A czwartek to ostatni dzień testowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, jaki znamy.

Skierowanie na test teoretycznie będzie mógł zlecić lekarz POZ, ale NFZ to… odradza. Wczoraj opublikował oficjalne zalecenia w tej sprawie. „W POZ nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką i/lub objawami infekcji dróg oddechowych” – czytamy.

Ze zmian ucieszą się pacjenci, którzy nie chcieli testować się przed wizytą w szpitalu czy w sanatorium. Bo test od piątku nie może już być warunkiem leczenia.

„Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni, narusza jego prawa” – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Decyzja polityczna, a nie medyczna

NFZ poinformował także, że wstrzymuje odrębne finansowanie testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki, laboratoria i mobilne punkty pobrań.

– Fundusz do tej pory płacił laboratoriom za każdego pacjenta. Teraz już tak nie będzie – przyznaje Mirosław Jakubczak, prezes lubelskiego Luxmedu. W związku z tym punkty testowania w kontenerach należące do tego centrum medycznego od piątku zaczną się zwijać. Podobnie jak wszystkie inne punkty mobilne.

– Nowe zasady to decyzja polityczna, a nie medyczna – uważa Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – Jest to tańsze podejście dla państwa, ale w ten sposób możemy przeoczyć moment, kiedy pojawi się radykalny przyrost zakażeń, a mutacja wirusa będzie bardziej zjadliwa niż obecnie – ostrzega.

Dlatego specjaliści zalecają, aby nie rezygnować ze środków ostrożności. – Maseczki nadal powinny być zakładane we wszystkich miejscach zamkniętych, tam gdzie są inni ludzie. Wchodzę do autobusu – wkładam maseczkę, do sklepu – tak samo – radzi dr Grażyna Semczuk, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. – Maseczki chronią nie tylko przed Covidem, ale i przed innymi infekcjami grypowymi. Większość wirusów jest przenoszonych drogą kropelkową. Teraz mogą się nasilać zachorowania np. na ospę wietrzną.

Grypa nie zabija setek ludzi

Ministerstwo Zdrowia drastyczne zmiany w podejściu do koronawirusa tłumaczy tym, że wariant Omikron jest mniej groźny i mniej osób trafia do szpitali, mniej też umiera. NFZ w oficjalnych zaleceniach dla lekarzy pisze, że w tym momencie można „traktować COVID-19 jak inne infekcje dróg oddechowych”.

Wczoraj rano minister zdrowia Adam Niedzielski podał nawet statystyki, które miały pokazać, że więcej osób w tej chwili choruje na grypę. „Wyniki z ostatniego tygodnia: 50 290 COVID-19 i 82 700 grypa. W najbliższych dniach nadal powinna dominować druga z chorób” – napisał Niedzielski.

Problem w tym, że dane o grypie są dalekie od dokładności. Bo nie powstają na podstawie badań laboratoryjnych.

Lekarz Tomasz Zieliński wyjaśnia, że statystyki powstają na podstawie raportów wysyłanych raz w tygodniu przez przychodnie i odnoszą się nie tylko do samej grypy, ale i innych chorób górnych dróg oddechowych. – Są to raporty robione ręcznie, nikt ich nie weryfikuje. Więc tak naprawdę nie wiadomo, ile dokładnie jest przypadków grypy – mówi Zieliński.

Różnica jest także w śmiertelności obu chorób. W przytaczanym przez ministra zdrowia tygodniu 16-22 marca na grypę, według Państwowego Zakładu Higieny, nie zmarł nikt. Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że na COVID-19 w tym samym czasie zmarło 179 osób. A 553 ofiary śmiertelne, oprócz Covida, miały też inne choroby.

Wczoraj w szpitalach w województwie lubelskim było wciąż 430 chorych na COVID-19. 24 oddychały dzięki respiratorom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Saperzy wydobyli w sumie 22 bomb lotniczych w Białej Podlaskiej. Część z nich będzie dzisiaj zniszczona. Ale prace przy ulicy Sidorskiej mają być kontynuowane w piątek.

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium