niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Stop nowotworom u dzieci!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2008, 11:46

Mobilna stacja medyczna to jedyny tego typu pojazd w Europie. Ma dwa gabinety, a na pokładzie najnowocześniejsze urządzenia ultrasonograficzne.

Odwiedza miasta w całym kraju w ramach akcji "NIE nowotworom u dzieci”, organizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda.

- Dziecięcy nowotwór to choroba jak każda inna. Ale rodzice boją się wyniku badania i odwlekają moment jego wykonania. Nie wiedzą, że dla dzieci rak to nie jest wyrok. 90 proc. przypadków chorób nowotworowych u dzieci może być wyleczone - twierdzi prof. Adam Jelonek, pediatra, prezes fundacji.

Niestety, w Polsce choroby nowotworowe we wczesnym stadium rozpoznawane są tylko u 8 proc. małych pacjentów. Na Zachodzie wskaźnik ten sięga 25 proc. Nowotwór u dziecka rozwija się bardzo szybko i często bezobjawowo.

- Dlatego rodzice odgrywają bardzo ważną rolę, bo widzą zmiany w zachowaniu dziecka. Warto, żeby zwracali uwagę, czy np. w obrębie jamy brzusznej, szyi nie pojawiają się niepokojące zmiany. Są też inne objawy: senność, rozdrażnienie, drżenie mięśni kończyn, dziecko nie przybiera na wadze - dodaje prof. Jelonek.

Badanie niekłopotliwe…

Najskuteczniejsze jest pełne badanie USG. Takie, jak w ambulansie. Trwa zaledwie 20 minut i jest całkowicie bezbolesne. Na ekranie monitora widać już kilkumilimetrowe guzki, torbiele czy zwapnienia. USG pozwala szybko sprawdzić, czy u dziecka nie ma niepokojących zmian. Do tej pory z programu bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało 6500 najmłodszych. U blisko 400 zdiagnozowano nieprawidłowości, które wymagały interwencji specjalisty.

…i uzasadnione

Wśród polskich dzieci obserwuje się niewielki wzrost zachorowań na nowotwory.

Najczęstsze są białaczki, choroby układu krwiotwórczego i chłoniaki. Interniści, a do nich trafia 70 proc. małych pacjentów, nie zawsze są w stanie poprawnie zdiagnozować pierwsze objawy. Zdaniem specjalistów, często lekceważą oni niewinne z pozoru objawy, jak kaszel czy długo utrzymująca się gorączka. Fundacja prowadzi więc specjalne szkolenia dla lekarzy rodzinnych i lekarzy pierwszego kontaktu. Do tej pory skorzystało z nich 1500 medyków z całego kraju.

- Osiągnęliśmy ważny cel. Udało się zmienić zachowania lekarzy, którzy zwracają większą uwagę na objawy charakterystyczne dla nowotworów - mówi prof. Jelonek.

Tu możesz zbadać swoje dziecko

Ambulans do badań USG będzie stacjonował na placu Litewskim w Lublinie od 8 do 11 oraz od 15 do 18 grudnia. Badania prowadzone będą w poniedziałki, od godz. 13 do 19. W pozostałe dni od 9 do 19.

Telefoniczna rejestracja czynna będzie od środy do piątku, w godz. 8-18, w soboty od 8 do 14, po numerem tel. 695 32 80 10.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!