środa, 21 lutego 2018 r.

Zdrowie

Światowy Dzień Nerek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2009, 15:58

Niemal miliard ludzi na całym świecie ma nadciśnienie. Ponad 500 milionów osób cierpi na przewlekłą chorobę nerek (PChN), a tylko jedna trzecia z nich jest świadoma swojej choroby.

Światowy Dzień Nerek (ŚDN) jest międzynarodową inicjatywą, której celem jest podniesienie świadomości znaczenia roli nerek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zdrowia, a nawet życia oraz informowanie o skali zachorowań na choroby nerek. ŚDN obchodzony jest zawsze w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. W tym roku dzień ten przypada 12. marca i przewodzi mu hasło: "Prawidłowe ciśnienie - ma znaczenie”.

Nierozpoznane nadciśnienie może prowadzić do poważnych uszkodzeń nerek i jest główną przyczyną PChN. Tegoroczny Światowy Dzień Nerek ma zatem na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnego stawienia czoła realiom choroby nerek i przebadania się pod kątem ryzyka zachorowania na tę poważną chorobę.

Nierozpoznana PChN przyczynia się do postępującego zaniku funkcji nerek i w ostateczności powoduje konieczność leczenia dializacyjnego lub przeszczepu nerki. Współprzewodniczący Komitetu Wykonawczego ŚDN, Dr. William Couser, wyjaśnia: "Częstotliwość występowania PChN w większości państw dochodzi do 10-13 proc. populacji. Dodatkowo miliony ludzi na świecie umierają przedwcześnie w wyniku powiązanych z PChN chorób układu krążenia”.

Jak twierdzi profesor Eberhard Ritz, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego: "Nerki i nadciśnienie są połączone paradoksalną zależnością: nerki są jednocześnie winowajcą i ofiarą. Z jednej strony zaburzenie funkcji nerek jest jedną z najczęstszych przyczyn nadciśnienia - z drugiej zaś, to właśnie nadciśnienie jest głównym czynnikiem sprzyjającym postępującemu pogarszaniu funkcjonowania nerek”.

W ramach obchodów Światowego Dnia Nerek, w wielu krajach gwiazdy sportu i rozrywki świadome wagi problemu, przyłączają się do kampanii. W Polsce kampanię ŚDN wspierają między innymi: pisarka Olga Tokarczuk, aktorzy Radosław Krzyżowski i Bartosz Opania oraz członkowie zespołów Brathanki i Sztywny Pal Azji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!