niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Uczeń nie może "pisać nosem” w zeszycie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2008, 17:42

Rozmowa z dr. n. med. Andrzejem Pałysewiczem, specjalistą chorób oczu

• Zaczyna się rok szkolny i być może dopiero teraz wielu rodziców się dowie, że ich dzieci mają poważną wadę wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko źle widzi?

- Krótkowzroczne mruży oczy, podchodzi blisko rzeczy, którą chce obejrzeć, siada blisko telewizora. To jest pierwszy sygnał. Warto wtedy pójść do specjalisty i sprawdzić, czy dziecko nie ma wady.

Może być tak, że niedowidzenie dotyczy jednego oka. Można to samemu sprawdzić. Zasłonić dziecku jedno oko, później drugie i sprawdzić, jak widzi. Naturalnie, trzeba uważać, żeby przy tym nie uciskać gałki ocznej.

• Na co powinni zwrócić uwagę nauczyciele?

- Na dziecko, które - jak to się mówi - "pisze nosem” w zeszycie. Warto także zastanowić się, czy te siedzące w ostatnich ławkach może uczą się dlatego gorzej, ponieważ źle widzą, źle słyszą, a nie dlatego, że są mniej zdolne.

• Czy to prawda, że po wakacjach dziecko może źle widzieć?

- To zawsze jest intensywny okres rozwoju fizycznego całego organizmu, także gałki ocznej, która wydłuża się do tyłu. Przy krótkowzroczności może nastąpić wzrost wady.

• Dzieci w szkole bywają okrutne - wyśmiewają się z kolegów noszących okulary, a rodzice często uważają, że z tego wyrośnie.

- Zasada jest jedna: dziecko musi widzieć dobrze. Przy wadzie minus 3 nie możemy dać okularów minus 1, bo rodzice uważają, że z tego wyrośnie. Przy takim podejściu ono nigdy nie będzie dobrze widziało. Natomiast dziś noszenie okularów nie jest postrzegane jako choroba. Kupuje się modne oprawki, okulary noszą aktorzy, bohaterowie filmów etc.

• Jednak okulary niosą niebezpieczeństwo stłuczenia,

- Takie ryzyko bywa, ale dziś możemy zaproponować np. okulary nieorganiczne - tzw. plastikowe, nietłukące.

• Co można poradzić rodzicom pierwszaków?

- Jeśli sami noszą okulary lub jeśli chcą być pewni, że ich dziecko nie ma wad wzroku, powinni jednak u progu szkoły zgłosić się z nim do okulisty. Nauczyciela trzeba poprosić, żeby dziecko posadził bliżej tablicy, żeby zwracał uwagę na to, jak zachowuje się podczas pisania i czytania.

Nie pozwalać czytać w pozycji leżącej, dbać o dobre oświetlenie. Jeżeli siedzi długo przy komputerze, trzeba zwracać uwagę, żeby co 20 minut odrywało wzrok od ekranu, popatrzyło przez jakiś czas w inną stronę. Warto kupić mu łzy, ale koniecznie bez konserwantów.

• Czy objadanie się marchewką jest w stanie poprawić wzrok?

- Cudów nie ma. Marchewka niewątpliwie zawiera witaminy potrzebne organizmowi, jest zdrowa i niezbędna w jadłospisie, ale na pewno nie wyleczy żadnej wady wzroku.

Rozmawiała Maria Kolesiewicz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!