Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 września 2011 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Zaćma atakuje młodych

Autor: Zdjęcie autora (oprac. mm)
0 12 A A
Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej
Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej

Młodzi ludzie uważają, że nie należą do grupy narażonej na zachorowanie na zaćmę. Są jednak w błędzie. Tymczasem zaniedbanie jej objawów może wiązać się nawet z utratą wzroku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaćma (z łac. cataracta) jest chorobą oczu polegającą na zmętnieniu soczewki (utracie jej przejrzystości), wskutek czego ostrość widzianego obrazu osłabia się. Osoby cierpiące na tę przypadłość skarżą się często na pojawiające się przed oczami zamglenia. Choroba ta dotyczy już ok. 27 milionów ludzi na świecie.

Szkodliwe promieniowanie

Znaczącą ilość w tej grupie stanowią jednak osoby młode. Ma na to wpływ m.in. zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. W słoneczne dni często zaniedbujemy swój wzrok i nie chronimy go odpowiednio. Tymczasem promienie UV mają bardzo szkodliwy wpływ na oczy.

Warto więc pamiętać, żeby podczas wszelkich wyjść, gdzie czas spędzany na słońcu to kilka godzin, zabierać ze sobą okulary posiadające właściwy filtr ochronny i certyfikaty bezpieczeństwa (na zachowanie europejskich standardów bezpieczeństwa wskazuje skrót CE). Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaćmy zalicza się również zanieczyszczenie środowiska, złą dietę czy choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Poza tym może wystąpić także wrodzona forma zaćmy lub uwarunkowana genetycznie.

Objawy choroby

Do podstawowych objawów zaćmy zalicza się zmiany w postrzeganiu kontrastu, jednooczne podwójne widzenie i zaburzenia ostrości wzroku przy silnym świetle. Najbardziej charakterystycznym, zewnętrznym objawem zaćmy jest biała barwa źrenicy oka.

Wiele młodych osób w pierwszym stadium choroby myli zaćmę z typowymi wadami wzroku. Przyczyną takiego stanu rzeczy są podobne objawy, czyli stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Niestety, w przypadku katarakty nie ma możliwości skutecznego skorygowania nieprawidłowego widzenia, np. za pomocą okularów czy soczewek. Można jedynie zmniejszyć tempo rozwoju choroby.

Metody leczenia

Zaćma jest uciążliwą chorobą, która zaniedbana może prowadzić nawet do ślepoty. Młodzi ludzie nie powinni jednak załamywać rąk i od razu po jej rozpoznaniu przystąpić do leczenia. W początkowym stadium zaćmy stosuje się leczenie farmakologiczne. Głównym efektem działania lekarstwa jest jednak przede wszystkim spowolnienie tempa rozwoju choroby, a nie całkowite jej wyeliminowanie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na leczenie chirurgiczne – jedynie skuteczne i eliminujące chorobę.

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej, dzięki której chorym można przywrócić idealną zdolność widzenia. Standardowo w Polsce wszczepia się dobre, akrylowe lub silikonowe soczewki jednoogniskowe. Pozwalają one nie tylko na odzyskanie widzenia, ale także na pozbycie się wady wzroku.

Zabieg usunięcia zaćmy metodą chirurgiczną odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i trwa kilkanaście minut. Nie ma potrzeby przetrzymywania pacjenta w klinice po operacji. Po kilku godzinach może on wrócić do domu, unikając pobytu w szpitalu.

Źródło: www.dotpr.pl

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Iga Marek / 16 maja 2018 o 11:32
Ludzie mają dość kolejek więc nie dziwne, że coraz chętniej wyjeżdząją np. czeskich klinik na operacje zaćmy. Tym bardziej, że są one refundowane przez NFZ a do dyspozycji pacjentów często jest polski personel medyczny, ubezpieczenie zabiegu, leki osłonowe w cenie, możliwość wyboru soczewki. Mi polecano wykonać zabieg w klinice PROVISUS w czeskim Cieszynie.
Avatar
MondayMorning / 26 marca 2018 o 11:42
A ja sie właśnie zastanawiałam i ... doszłam do wniosku ,ze chyba lepiej jak sie zoperuje w polskiej optegrze . 1999 zł za oko to serio nie jest dużo w porownaniu do innych klinik gdzie zycza sobie od 2600 zł w gore .
Avatar
Kasia_Bogut30 / 13 lutego 2018 o 15:11
Skoro juz polecacie kliniki w Czechach, gdzie można usunąć zaćmę, to w Cieszynie działa placówka PROVISUS, która mi rekomendowano. Pracują tam polscy chirurdzy, a w ramach leczenia transgranicznego, pacjent ma zagwantowane np. leki osłonowe w cenie zabiegu, możliwość wyboru soczewki, opiekę pozabiegową itp.
Avatar
Kasiar / 4 maja 2017 o 11:55
Moja babcia była na operacji w Czechach, zabieg robiła przez One Day Clinic. Jest bardzo zadowolona. Ważne, że szybko załatwiła sprawę - w Polsce miała termin za 3 lata.
Avatar
Dannik / 30 kwietnia 2017 o 16:07
No ja wlasnei z moją mamą będę jechać do Lexum do czech! cieszę sie ze zakwalifikowała się , koszt nei jest duży no i nie czeka w kolejce! moim zdaniem super sprawa!
Avatar
mati75 / 30 marca 2017 o 12:04
Mój tata miał zaćmę i nie chcieliśmy tyle czekać na operację w Polsce, dlatego zabieg wykonaliśmy w Czechach. Wszystkie formalności załatwiliśmy w Polsce, zabieg mimo że nie odbywa się u nas jest refundowany przez NFZ. Korzystaliśmy z One Day Clinic z Wrocławia.
Avatar
Babika / 27 marca 2017 o 23:28
no wlasnie widziałam że jest taka możliwość! ale ja np mam bliżej do ostravy! fajnie że są te dwie lokalizacje!
Avatar
Marianna / 27 lutego 2017 o 17:40
no ze szczecina do berlina jedziesz tylko 2h i to niecałe ;) niestety tak jest z,e zaćma coraz częsciej atakuje młode osoby. mi akurat zalezy na korekcie wady wzroku . zreszta znalazłam coś bardzo ciekawego na grouponie optegry ***s://***groupon.pl/deals/optegra-10  ;)
Avatar
Milaronka / 18 lutego 2017 o 20:16
super ze są takie możlwiosci. myslalam że tylko do czech ale widzę ze bliżej będę mieć do berlina! 
Avatar
Jadzia / 14 stycznia 2017 o 10:16
teraz , od pewnego czasu jest możliwośc pojechania na zabieg usunięcia zaćmy np w czechach w klinice lexum oraz w Niemczech w klinice optegra , zabiegi wykonywane sa w ramach dyrektywy transgranicznej , czyli NFZ musi zwrócić koszt operacji . Poza tym po przejściu badań kwalifikacyjnych w klinice okulistycznej czy to w krakowie czy szczecinie ( w klinice optegra) , nie czeka się na zabieg 2 lata , czy rok  tylko od 2 do 3 tygodni ;)
Avatar
Iga Marek / 16 maja 2018 o 11:32
Ludzie mają dość kolejek więc nie dziwne, że coraz chętniej wyjeżdząją np. czeskich klinik na operacje zaćmy. Tym bardziej, że są one refundowane przez NFZ a do dyspozycji pacjentów często jest polski personel medyczny, ubezpieczenie zabiegu, leki osłonowe w cenie, możliwość wyboru soczewki. Mi polecano wykonać zabieg w klinice PROVISUS w czeskim Cieszynie.
Avatar
MondayMorning / 26 marca 2018 o 11:42
A ja sie właśnie zastanawiałam i ... doszłam do wniosku ,ze chyba lepiej jak sie zoperuje w polskiej optegrze . 1999 zł za oko to serio nie jest dużo w porownaniu do innych klinik gdzie zycza sobie od 2600 zł w gore .
Avatar
Kasia_Bogut30 / 13 lutego 2018 o 15:11
Skoro juz polecacie kliniki w Czechach, gdzie można usunąć zaćmę, to w Cieszynie działa placówka PROVISUS, która mi rekomendowano. Pracują tam polscy chirurdzy, a w ramach leczenia transgranicznego, pacjent ma zagwantowane np. leki osłonowe w cenie zabiegu, możliwość wyboru soczewki, opiekę pozabiegową itp.
Avatar
Kasiar / 4 maja 2017 o 11:55
Moja babcia była na operacji w Czechach, zabieg robiła przez One Day Clinic. Jest bardzo zadowolona. Ważne, że szybko załatwiła sprawę - w Polsce miała termin za 3 lata.
Avatar
Dannik / 30 kwietnia 2017 o 16:07
No ja wlasnei z moją mamą będę jechać do Lexum do czech! cieszę sie ze zakwalifikowała się , koszt nei jest duży no i nie czeka w kolejce! moim zdaniem super sprawa!
Avatar
mati75 / 30 marca 2017 o 12:04
Mój tata miał zaćmę i nie chcieliśmy tyle czekać na operację w Polsce, dlatego zabieg wykonaliśmy w Czechach. Wszystkie formalności załatwiliśmy w Polsce, zabieg mimo że nie odbywa się u nas jest refundowany przez NFZ. Korzystaliśmy z One Day Clinic z Wrocławia.
Avatar
Babika / 27 marca 2017 o 23:28
no wlasnie widziałam że jest taka możliwość! ale ja np mam bliżej do ostravy! fajnie że są te dwie lokalizacje!
Avatar
Marianna / 27 lutego 2017 o 17:40
no ze szczecina do berlina jedziesz tylko 2h i to niecałe ;) niestety tak jest z,e zaćma coraz częsciej atakuje młode osoby. mi akurat zalezy na korekcie wady wzroku . zreszta znalazłam coś bardzo ciekawego na grouponie optegry ***s://***groupon.pl/deals/optegra-10  ;)
Avatar
Milaronka / 18 lutego 2017 o 20:16
super ze są takie możlwiosci. myslalam że tylko do czech ale widzę ze bliżej będę mieć do berlina! 
Avatar
Jadzia / 14 stycznia 2017 o 10:16
teraz , od pewnego czasu jest możliwośc pojechania na zabieg usunięcia zaćmy np w czechach w klinice lexum oraz w Niemczech w klinice optegra , zabiegi wykonywane sa w ramach dyrektywy transgranicznej , czyli NFZ musi zwrócić koszt operacji . Poza tym po przejściu badań kwalifikacyjnych w klinice okulistycznej czy to w krakowie czy szczecinie ( w klinice optegra) , nie czeka się na zabieg 2 lata , czy rok  tylko od 2 do 3 tygodni ;)
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 1 0

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 9 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 12:12 [RELACJA NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 12:12 [RELACJA NA ŻYWO] 1 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 3 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 18 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 5 4

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 13 6

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 23 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 5 7

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 17 4

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!