wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Zaćma atakuje młodych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2011, 17:50
Autor: (oprac. mm)

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej
Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej

Młodzi ludzie uważają, że nie należą do grupy narażonej na zachorowanie na zaćmę. Są jednak w błędzie. Tymczasem zaniedbanie jej objawów może wiązać się nawet z utratą wzroku.

Zaćma (z łac. cataracta) jest chorobą oczu polegającą na zmętnieniu soczewki (utracie jej przejrzystości), wskutek czego ostrość widzianego obrazu osłabia się. Osoby cierpiące na tę przypadłość skarżą się często na pojawiające się przed oczami zamglenia. Choroba ta dotyczy już ok. 27 milionów ludzi na świecie.

Szkodliwe promieniowanie

Znaczącą ilość w tej grupie stanowią jednak osoby młode. Ma na to wpływ m.in. zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. W słoneczne dni często zaniedbujemy swój wzrok i nie chronimy go odpowiednio. Tymczasem promienie UV mają bardzo szkodliwy wpływ na oczy.

Warto więc pamiętać, żeby podczas wszelkich wyjść, gdzie czas spędzany na słońcu to kilka godzin, zabierać ze sobą okulary posiadające właściwy filtr ochronny i certyfikaty bezpieczeństwa (na zachowanie europejskich standardów bezpieczeństwa wskazuje skrót CE). Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaćmy zalicza się również zanieczyszczenie środowiska, złą dietę czy choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Poza tym może wystąpić także wrodzona forma zaćmy lub uwarunkowana genetycznie.

Objawy choroby

Do podstawowych objawów zaćmy zalicza się zmiany w postrzeganiu kontrastu, jednooczne podwójne widzenie i zaburzenia ostrości wzroku przy silnym świetle. Najbardziej charakterystycznym, zewnętrznym objawem zaćmy jest biała barwa źrenicy oka.

Wiele młodych osób w pierwszym stadium choroby myli zaćmę z typowymi wadami wzroku. Przyczyną takiego stanu rzeczy są podobne objawy, czyli stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Niestety, w przypadku katarakty nie ma możliwości skutecznego skorygowania nieprawidłowego widzenia, np. za pomocą okularów czy soczewek. Można jedynie zmniejszyć tempo rozwoju choroby.

Metody leczenia

Zaćma jest uciążliwą chorobą, która zaniedbana może prowadzić nawet do ślepoty. Młodzi ludzie nie powinni jednak załamywać rąk i od razu po jej rozpoznaniu przystąpić do leczenia. W początkowym stadium zaćmy stosuje się leczenie farmakologiczne. Głównym efektem działania lekarstwa jest jednak przede wszystkim spowolnienie tempa rozwoju choroby, a nie całkowite jej wyeliminowanie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na leczenie chirurgiczne – jedynie skuteczne i eliminujące chorobę.

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej, dzięki której chorym można przywrócić idealną zdolność widzenia. Standardowo w Polsce wszczepia się dobre, akrylowe lub silikonowe soczewki jednoogniskowe. Pozwalają one nie tylko na odzyskanie widzenia, ale także na pozbycie się wady wzroku.

Zabieg usunięcia zaćmy metodą chirurgiczną odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i trwa kilkanaście minut. Nie ma potrzeby przetrzymywania pacjenta w klinice po operacji. Po kilku godzinach może on wrócić do domu, unikając pobytu w szpitalu.

Źródło: www.dotpr.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kasiar
Dannik
mati75
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kasiar
Kasiar (4 maja 2017 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moja babcia była na operacji w Czechach, zabieg robiła przez One Day Clinic. Jest bardzo zadowolona. Ważne, że szybko załatwiła sprawę - w Polsce miała termin za 3 lata.
Rozwiń
Dannik
Dannik (30 kwietnia 2017 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No ja wlasnei z moją mamą będę jechać do Lexum do czech! cieszę sie ze zakwalifikowała się , koszt nei jest duży no i nie czeka w kolejce! moim zdaniem super sprawa!
Rozwiń
mati75
mati75 (30 marca 2017 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mój tata miał zaćmę i nie chcieliśmy tyle czekać na operację w Polsce, dlatego zabieg wykonaliśmy w Czechach. Wszystkie formalności załatwiliśmy w Polsce, zabieg mimo że nie odbywa się u nas jest refundowany przez NFZ. Korzystaliśmy z One Day Clinic z Wrocławia.
Rozwiń
Babika
Babika (27 marca 2017 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no wlasnie widziałam że jest taka możliwość! ale ja np mam bliżej do ostravy! fajnie że są te dwie lokalizacje!
Rozwiń
Marianna
Marianna (27 lutego 2017 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no ze szczecina do berlina jedziesz tylko 2h i to niecałe ;) niestety tak jest z,e zaćma coraz częsciej atakuje młode osoby. mi akurat zalezy na korekcie wady wzroku . zreszta znalazłam coś bardzo ciekawego na grouponie optegry ***s://***groupon.pl/deals/optegra-10  ;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!