sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Zamrożą ból i objawy starzenia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2009, 22:10

Krioterapia ma długą historię, choć nie została dawniej nazwana.

Już starożytni zalecali zimne okłady dla zmniejszenia obrzęku, bólu, krwawienia. My często robiliśmy tak samo w przypadku stłuczeń czy opuchlizny.

W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Lublinie lada dzień uruchomiona zostanie komora do krioterapii.

Zimno ukoi ból

Krioterapia polega na działaniu na powierzchnię ciała temperatury niższej niż minus 100 st. C. Zabieg nie trwa dłużej niż 3 minuty. Tak niskie temperatury (nawet do minus 160 st. C !), jakie uzyskuje się w kriokomorze, stymulują reakcję obronną organizmu. Po takim schłodzeniu miejsca oziębiane są natychmiast ogrzewane przez krew, która do nich napływa. To jest bardzo ważny mechanizm termoregulacji, który utrzymuje się do 6 godzin po zabiegu. Przekrwienie odgrywa ważną rolę w gojeniu urazów, stanów zapalnych, kontuzji.

- W tym czasie pacjent nie odczuwa bólu i zdolny jest do wykonania ćwiczeń z fizjoterapeutą, jakich nie mógłby wykonać wcześniej - wyjaśnia Anna Rutczyńska-Rumińska, lek. med., dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie. - Ten czas należy wykorzystać na usprawnienie pacjenta.

- Po wyjściu z komory pacjent musi się jakiś czas (ok. 20 min) rozgrzewać, żeby uniknąć skutków niskich temperatur - dodaje Ireneusz Hałas, kierownik Dziennego Ośrodka Rehabilitacji WOMP. - Pracuje na specjalnych przyrządach pod okiem fizjoterapeuty, a po rozgrzaniu wykonuje ćwiczenia usprawniające.

Leczy i upiększa

- Krioterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, przede wszystkim w chorobach reumatoidalnych, zwyrodnieniowych kręgosłupa, zapaleniach okołostawowych, a także profilaktyce osteoporozy, łuszczycowym zapaleniu stawów, urazach tkanek miękkich i stawów w zespole bolesnego barku.- wyjaśnia Ireneusz Hałas, - Szczególną rolę odgrywa w medycynie sportowej, w leczeniu kontuzji, znoszeniu bólu po urazach

Niskie temperatury stosowane są także w medycynie plastycznej i kosmetyce. Np. przy pomocy specjalnych aplikatorów wymraża się przebarwienia skóry lub działa miejscowo na niektóre fragmenty ciała bez potrzeby korzystania z komory. Krioterapię stosuje się przy zwalczaniu cellulitu, dla odnowy biologicznej, a nawet u przemęczonych fizycznie i psychicznie osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Działaniu niskich temperatur nie mogą być poddane osoby z niektórymi schorzeniami, a także cierpiący na klaustrofobię.

Wykluczone są również osoby cierpiące na choroby tarczycy, schorzenia mięśnia sercowego lub aparatu zastawkowego serca w okresie niewydolności krążenia, czynne procesy nowotworowe i gruźlicze, niedokrwistość i wiele innych schorzeń, o których powinien wiedzieć lekarz kierujący.

Mróz może sparzyć

Jeden cykl zabiegowy krioterapii ogólnoustrojowej to 10 seansów, czyli 10 wizyt zabiegowych w kriokomorze, połączonych z kinezyterapią ogólnoustrojową. Czyli - po wyjściu z komory pacjent od razu udaje się do sali ćwiczeń, gdzie pod okiem rehabilitanta wykonuje zalecane ćwiczenia.

- Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo ludzi - zauważa doktor Rumińska. - W komorze jest przycisk alarmowy, jeśli ktoś się źle czuje, możemy natychmiast interweniować. Uczulamy pacjentów, że bezwzględnie muszą wkładać tylko bawełnianą bieliznę bez gumek, metalu, bez sztucznego tworzywa. Nawet sprzączka od biustonosza może spowodować poważne oparzenia. Nie można mięśni rozmasowywać, a nawet podczas ćwiczeń na ergometrze udo nie może ocierać o udo.

Mróz - jak widać, może być zbawienny i niebezpieczny. Aplikowany przez specjalistów - przywraca zdrowie.

Ekspert wyjaśnia - Te zabiegi stawiają sportowców na nogi

Ireneusz Hałas
kierownik Dziennego Ośrodka Rehabilitacji
WOMP w Lublinie

Krioterapia ma kapitalne znaczenie w medycynie sportowej. Wiele ośrodków na Zachodzie korzysta z tego typu zabiegów przy leczeniu kontuzji, a także przy usprawnianiu zawodników. U nas jest to jeszcze mało rozpowszechnione. • Kmo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!