Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

30 września 2020 r.
8:43

Biomed-Lublin chce postawić nową fabrykę, bo ma tak dużo zamówień

30 0 A A
Marcin Piróg, prezes spółki biotechnologicznej Biomed-Lublin
Marcin Piróg, prezes spółki biotechnologicznej Biomed-Lublin (fot. Biomed-Lublin)

Planujemy budowę nowej fabryki, w której będzie produkowany lek Onko BCG. Zainteresowanie naszym produktem jest tak duże, że cała produkcja jest już sprzedana, również na rynki zagraniczne w ramach kontaktów z naszymi partnerami m.in. w Niemczech i Turcji – mówi Marcin Piróg, prezes spółki biotechnologicznej Biomed-Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

  • Ostatnio wokół Biomedu jest gorąco, nie tylko w związku z rozpoczęciem produkcji leku na Covid-19, ale również komentarzy, które pojawiły się w internecie. Internauta podający się za pracownika firmy pisał m.in. o upadłości spółki i zwolnieniach grupowych. Zaszkodzi to firmie?

W sprawie tych komentarzy złożyliśmy już zawiadomienie do prokuratury. To zwykłe oszczerstwa. Jest w tym jeden ewidentny cel – manipulowanie kursem akcji, co jest karalne. Stąd się biorą potem niczym nieuzasadnione zmiany kursu. Żadna z tych rewelacji nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nigdy nie było i nie ma planów dotyczących zwolnień grupowych. Przeciwnie – firma cały czas się rozwija. Nie jest także zagrożona produkcja leku na Covid-19, prace idą zgodnie z harmonogramem.

Komentarze wyrządziły jednak spore szkody. Odebraliśmy mnóstwo telefonów od akcjonariuszy zaniepokojonych spadkiem kursu akcji. Spadek ten nie miał jednak nic wspólnego z wynikami finansowymi, które, po raz kolejny, bardzo się polepszyły. Pod względem sprzedaży zanotowaliśmy ewidentny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Na takich solidnych fundamentach możemy realizować kolejne plany.

  • Jakie to plany?

W związku z pandemią koronawirusa otworzyły się dla nas nowe możliwości rozwoju. Chodzi m.in. o współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim w ramach badań klinicznych, które mają określić wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na zachorowalność i przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Badania z użyciem naszej szczepionki są prowadzone wśród pracowników służby zdrowia w pięciu ośrodkach w Polsce: dwóch w Warszawie i Krakowie oraz w Katowicach. Podobne badania trwają m.in. w Holandii, Australii, USA. Jesteśmy jednym z nielicznych producentów szczepionki przeciwgruźliczej BCG na świecie. Badania nad skutecznością szczepionki BCG rozpoczęto po obserwacjach, że zachorowalność i śmiertelność z powodu Covid-19 jest znacząco mniejsza w krajach, w których regularnie prowadzi się profilaktyczne szczepienia przeciw gruźlicy w porównaniu do tych krajów, gdzie się zaniechało szczepień kilkadziesiąt lat temu (większość Europy achodniej) lub nigdy się nie szczepiło przeciwko gruźlicy, np. USA czy Hiszpania. Mamy nadzieję, że badania, które my również prowadzimy, wkrótce to potwierdzą.

  • Szczepionka przeciwko gruźlicy to jeden z najbardziej znanych produktów Biomedu.

Po II wojnie światowej Biomed (wówczas pod nazwą Laboratorium Produkcji Szczepionki przeciwko Durowi Plamistemu) odegrał fundamentalną rolę w leczeniu chorób zakaźnych. Przez dziesięciolecia produkował szczepionki m.in. przeciwko wściekliźnie, durowi brzusznemu, czerwonce. Potem ten asortyment został poszerzony także o szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Mediny, czy właśnie słynną BCG przeciwko gruźlicy, którą produkujemy od połowy lat 50. ubiegłego wieku. Do dzisiaj jesteśmy jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów tej szczepionki na świecie. To produkt deficytowy i poszukiwany, podobnie jak np. nasz lek na raka pęcherza Onko BCG, czy leki na bazie specyficznych immunoglobulin (pozyskiwanych z osocza ozdrowieńców –red.) stosowane w chorobach zakaźnych m.in. przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B i mamy nadzieję, że już niebawem w leczeniu Covid-19. Mając know-how i wieloletnie doświadczenie w produkcji leków z osocza byliśmy bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia produkcji leku na bazie przeciwciał anty-SARS-Cov-2.

  • Jak idzie produkcja tego leku?

W przyszłym tygodniu lek będzie gotowy do badań jakościowych (zopstał już zaprezentowany – red.). Z reguły trwają one ok. dwóch tygodni. Następnie, jeśli jest taka potrzeba, zaczynają się badania stabilności leku. Trwa to ok. 3 miesięcy, które liczy się od momentu zamknięcia ampułek. Dopiero po ich zakończeniu można przejść do kolejnego etapu badań klinicznych. Nie zawsze jednak badania stabilności leku są koniecznością. Przemawiają za tym wyjątkowe okoliczności. Badania kliniczne, które będą prowadzone w klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie, powinny zacząć się jak najszybciej, bo lek jest niezwykle oczekiwany. Badania stabilności przesunęłyby je aż na koniec grudnia. Jeśli ten etap nie byłby konieczny, badania moglibyśmy rozpocząć już w październiku.

Jesteśmy również gotowi na przyjęcie kolejnych partii osocza ozdrowieńców z centrów krwiodawstwa z całej Polski. Chcemy je zabezpieczyć do produkcji kolejnych partii leku. Nie czekając na wyniki badań klinicznych (zakładamy, że wypadną pozytywnie i potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność leku), będziemy mogli od razu zacząć produkcję, a nie czekać miesiącami na dostarczenie osocza. Chcielibyśmy, aby w momencie publikacji wyników badań, produkt był gotowy do komercjalizacji. Liczymy tu na wsparcie Ministerstwa Zdrowia i oczekujemy na ich decyzje w tym kierunku.

  • Obiecująco wygląda również produkcja leku na raka pęcherza moczowego.

Planujemy budowę nowej fabryki, w której będzie produkowany lek Onko BCG. Linia produkcyjna powstanie przy ul. Głównej w Lublinie. Zainteresowanie naszym produktem jest tak duże, że cała produkcja jest już sprzedana, również na rynki zagraniczne w ramach kontaktów z naszymi partnerami m.in. w Niemczech i Turcji. Dlatego chcemy jeszcze w tym roku zacząć budowę fabryki, żeby jak najszybciej móc realizować te zamówienia. W ciągu miesiąca mamy mieć decyzję o dofinansowaniu tego projektu (60 proc. dofinansowania z całkowitej kwoty 50 mln zł) z pieniędzy unijnych. Jeśli będzie pozytywna, budowa ruszy w czwartym kwartale tego roku i potrwa dwa lata. Planujemy również, w tym samym miejscu, budowę centrum badawczo-rozwojowego związanego ze szczepionką BCG i lekiem Onko BCG.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium