Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2022 r.
22:27

Znamy uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich. Kiedy kolejna rozprawa?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A
Inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy
Inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

W styczniu lubelski sąd znowu zajmie się losem górek czechowskich i uchwałą przeznaczającą ich część pod zabudowę wielorodzinną. Poznaliśmy uzasadnienie sądu wyższej instancji, który uchylił poprzedni wyrok w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Styczniowa rozprawa może być kolejnym punktem zwrotnym w trwającym już trzy lata sporze o przyszłość górek, który toczy się między prawnikami wojewody a władzami Lublina.

Spór dotyczy tego, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta, która wyznacza na górkach czechowskich kilka stref pod bloki mieszkalne. Prawnicy wojewody twierdzą, że studium jest niezgodne z prawem w części dotyczącej górek czechowskich. Ratusz jest odmiennego zdania.

W tej sprawie zapadło już kilka wyroków.

W grudniu 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o nieważności uchwały w części dotyczącej górek. Uznał on, że studium jest wewnętrznie sprzeczne, bo część tekstowa określa górki jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, a mapa pozwala na ich częściową zabudowę. Miało to naruszać zasady opracowywania studium. Ratusz zaskarżył ten wyrok.

W lutym 2021 r. wyrok został uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny. Orzekł on, że wyznaczenie miejsc pod bloki „nie odbyło się kosztem terenów zieleni”. – Jedynie zmieniono charakter zabudowy w ramach już przeznaczonych pod zabudowę terenów – stwierdził NSA i polecił lubelskiemu sądowi ponowne rozpatrzenie sprawy.

W grudniu 2021 r. lubelski WSA wydał kolejny wyrok. Stwierdził, że studium jest niezgodne z prawem w części, która dotyczy górek. Orzekł, że miasto naruszyło zasady prac nad studium, bo oceniając wartość przyrodniczą górek sięgnęło po nieaktualne opracowania, zamiast poczekać na nowe, które były już zamówione. Ratusz zaskarżył ten wyrok.

24 listopada NSA uchylił wyrok lubelskiego sądu i przekazał mu sprawę do ponownej oceny.

Poznaliśmy pisemne uzasadnienie tego werdyktu.

NSA stwierdził, że lubelski sąd nie trzymał się, choć musiał, jego wcześniejszej oceny, zawartej w wyroku z lutego 2021 r. Wyrok ten „nie poddawał w wątpliwość prawidłowości (…) i aktualności” dokumentów, z którymi pracowali miejscy planiści. – Strony postępowania również nie kwestionowały jej aktualności – czytamy w ogłoszonym już uzasadnieniu.

Zdaniem NSA lubelski sąd nie zajął się tym, do czego oceny zobowiązywał go wspomniany wyrok.

 – Winien był odnieść się do zarzutu wojewody, że w studium nie uwzględniono rezerwatu przyrody na terenie górek czechowskich oraz rozważyć, czy kwestia istnienia rezerwatu wpływa na prawidłowość uchwalenia studium – stwierdził NSA. – Nie dokonał też należytej oceny wagi takich wartości jak prawo własności i ład przestrzenny.

Właśnie tymi wątkami będzie musiał się zająć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który wyznaczył już termin rozprawy. To 16 stycznia, godzina 10.

Ratusz z zadowoleniem komentuje uzasadnienie wyroku NSA.

– Wszystkie przedstawiane przez nas do tej pory argumenty Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadne, potwierdzając, że studium właściwie wyważa interes publiczny oraz prywatny, bo, przypomnijmy, górki czechowskie są własnością prywatną – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina w komentarzu rozesłanym wczoraj do mediów przez Ratusz.

Stwierdzenie Szymczyka jest o tyle nieprecyzyjne, że większość górek jest... własnością miasta. – Wypowiedź ta dotyczy obszaru górek czechowskich pozostającego własnością prywatną i odnosi się do terenu przeznaczonego w studium pod zabudowę mieszkaniową – precyzuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Pozostająca w rękach miasta większa część górek to dolina oddana samorządowi za symboliczną złotówkę przez spółkę TBV Investment. Spółka pozostaje wciąż właścicielem wysoczyzn, na których zamierza budować bloki.

Na bloki nie pozwala jednak obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Rada Miasta może oczywiście uchwalić nowy plan, ale nie może on być sprzeczny ze studium przestrzennym. Na razie jednak nie skończył się sądowy spór o to, czy samo studium nie jest sprzeczne z prawem.

Przypomnijmy, że inwestycji deweloperskiej na górkach od lat sprzeciwiają się społecznicy, którzy podkreślają dwa wątki. Pierwszym z nich są walory przyrodnicze terenu. Drugim natomiast jest fakt, że górki były podczas wojny miejscem masowych egzekucji, a w ziemi wciąż mogą spoczywać szczątki ofiar.

Obecność ludzkich szczątków potwierdziły poszukiwania prowadzone tu przez Instytut Pamięci Narodowej. Odkryte ostatnio kości, których wydobycie było problematyczne, zabezpieczono do dalszych poszukiwań planowanych przez IPN.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty