Historia Lubelskiej Ikony Matki Bożej sięga czasów świętych Cyryla i Metodego. Ikona do Lublina miała zaś dotrzeć na przełomie XVI i XVII w. Jak pisze Jarosław Charkiewicz gorący obrońcy prawosławia – bracia Konstanty i Iwan Ostrogscy przekazali ikonę w darze cerkwi Przemienienia Pańskiego w Lublinie.
Ikona, której uroczystości corocznie obchodzą wyznawcy prawosławia to jednak kopia tej, która zaginęła w Moskwie, gdzie w 1915 roku została wywieziona razem z częścią wyposażenia lubelskiej cerkwi. Historia głosi, że po 1920 roku, kiedy do Lublina przybył prawosławny duchowny i zaczęto uzupełniać wyposażenie cerkwi, dwaj parafianie kupili na targu w Lublinie wierną kopię zaginionej ikony. To właśnie ona zajęła miejsce oryginału.
Coroczne uroczystości z ku czci Lubelskiej Ikony Bogurodzicy rozpoczynają się w sobotę całonocnym czuwaniem. W niedzielę zaś wierni uczestniczą w uroczystej liturgii z procesją.
![Święto lubelskiej ikony Matki Bożej. Uroczysta procesja wokół katedry [zdjęcia, wideo] Święto lubelskiej ikony Matki Bożej. Uroczysta procesja wokół katedry [zdjęcia, wideo]](https://static2.dziennikwschodni.pl/data/articles/xl-swieto-lubelskiej-ikony-matki-bozej-uroczysta-procesja-wokol-katedry-zdjecia-wideo-1751698833.jpg)













Komentarze