Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obwodnica Łukowa: Ministerstwo przekonuje, że będą różne warianty

10 kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie budowy 100 obwodnic. Wątpliwości co do przebiegu łukowskiej trasy miały władze miasta. Ale Ministerstwo Infrastruktury odpowiada, że przebieg obwodnicy nie jest jeszcze przesądzony.
Obwodnica Łukowa: Ministerstwo przekonuje, że będą różne warianty
Burmistrz przypomina, że miasto w swoim planie zagospodarowania ma wytyczoną obwodnicę, której długość sięga 11 kilometrów. Droga ma swój początek od ulicy Radzyńskiej

Autor: Google Street View

Gdy rząd ogłosił listę 100 obwodnic, burmistrz Łukowa Piotr Płudowski zajrzał do załącznika programu i trochę się zdziwił. – Według planów rządu obwodnica Łukowa ma mieć długość 3,7 km – tłumaczy Płudowski. Jego zdaniem to zbyt mało, aby połączyć drogi krajowe nr 63 i 76 biegnące przez Łuków.

Poza tym, burmistrz przypomina, że miasto w swoim planie zagospodarowania ma wytyczoną obwodnicę, której długość sięga 11 kilometrów. Droga ma swój początek od ulicy Radzyńskiej i kończy za ulicą Zimna Woda przechodząc na teren gminy Łuków.

Do 10 kwietnia trwały konsultacje społeczne tego programu i władze Łukowa wysłały swoje stanowisko. Burmistrz podkreśla, że zaproponował wydłużenie planowanej trasy z 3,7 km do co najmniej 12 km.

Z kolei starosta łukowski Dariusz Szustek (PiS) zapewnia, że żadna koncepcja przebiegu obwodnicy nie jest jeszcze przesądzona. Powołuje się na oficjalne pismo z Ministerstwa Infrastruktury.

– Jako lokalne samorządy jesteśmy zgodni, że najlepszym wariantem byłoby poprowadzenie obwodnic po wytyczonym śladzie, zgodnym z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Łuków – zaznacza starosta. – Oczywiście, to rząd zdecyduje, który ślad będzie korzystny, również z punktu widzenia GDDKiA – podkreśla Szustek. Dostał w tej sprawie oficjalnie pismo z resortu infrastruktury, z którego wynika, że będzie kilka wariantów przebiegu trasu. A jednym z głównych wyznaczników pozostaje wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. „Kwestia ujęcia planowego przebiegu drogi w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego jest analizowana na etapie wyborów wariantów przebiegu, natomiast nie jest ona czynnikiem przesądzającym ani zobowiązującym przy wyborze wariantu optymalnego” – stwierdza w piśmie Agnieszka Krupa, zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznym w ministerstwie.

– Z pisma wynika, ze żadna koncepcja nie jest jeszcze przesądzona. Nie jest też prawdą że obwodnica będzie miała długość 3,6 km – przekonuje z kolei Szustek.

W ramach tego programu w województwie lubelskim ma powstać siedem obwodnic. W piątek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził programy inwestycji dla obwodnic Szczebrzeszyna i Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Reklama