Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Punkty „drive-thru” w Lubelskiem już działają. Bezpłatne testy na koronawirusa dla pacjentów na kwarantannie

Do mobilnych punktów pobrań w woj. lubelskim zgłosili się pierwsi pacjenci przebywający w kwarantannie. Takie miejsca działają już przy dziesięciu szpitalach.
Punkty „drive-thru” w Lubelskiem już działają. Bezpłatne testy na koronawirusa dla pacjentów na kwarantannie
Mobilny punkt pobrań działa m.in. przy szpitalu wojewódzkim w Chełmie

Autor: Szpital Wojewódzki w Chełmie

W poniedziałek do punktów "drive-thru" zgłosili się pierwsi pacjenci przebywający w kwarantannie. Dzień wcześniej o takiej możliwości poinformowało ich Ministerstwo Zdrowia wysyłając SMS-a o treści: „W 12. dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590.”

Takie wiadomości będzie dostawać każdy w 11. dniu kwarantanny. Pacjent może umówić się na pobranie wymazu w wybranym przez siebie punkcie na konkretną godzinę. Przyjeżdża tam własnym autem i najczęściej nie musi w ogóle z niego wysiadać.

Mobilne punkty mają odciążyć ratowników medycznych i służby sanitarne, którzy jeżdżą do osób w kwarantannie na pobranie wymazu. O pierwszych ośmiu w woj. lubelskim (Lublin, Puławy, Łuków, Tomaszów Lubelski, Biłgoraj, Hrubieszów, Kraśnik, Włodawa) pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Od tego tygodnia jest ich już dziesięć. Dwa nowe zorganizowały szpitale w Chełmie i Białej Podlaskiej. – To dopiero początek, mieliśmy pierwszego pacjenta, wszystko przebiegło bez problemu. W kolejnych dniach spodziewamy się zwiększonej liczby pacjentów – mówi Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie. – Zgodnie z umową z NFZ, punkt musi działać minimum dwie godziny dziennie. Wszystko będzie jednak zależało od liczby pacjentów, być może będą też takie dni, kiedy ze względu na tę liczbę, będziemy czynni np. trzy albo cztery godziny.

Punkt działa w specjalnie przygotowanym namiocie naprzeciwko oddziału zakaźnego chełmskiego szpitala. – Pacjent, który podjeżdża tam swoim samochodem nie musi z niego wysiadać. Osoba, która pobiera wymaz podchodzi do auta. Samo pobranie wymazu z nosogardzieli trwa chwilę – tłumaczy dyr. Ćwik.

– NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości punktu pobrań w wysokości 300 zł – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Wszystkie punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia nie mniej niż dwie godziny dziennie.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr1 w Lublinie

Spadochroniarzy 9

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie

Doktora A. Rogalińskiego 3

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim

Aleje Grunwaldzkie 1

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach

Józefa Bema 1

ARION Szpitale sp. z o.o. w upadłości 

Pojaska 5

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie

Józefa Piłsudskiego 11

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku

Niepodległości 25

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Włodawie

Józefa Piłsudskiego 64

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

Terebelska 57-65

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie

Szpitalna 53B


Podziel się
Oceń

Komentarze

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama