Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wojewódzki Urząd Pracy

Coraz więcej przypadków raka endometrium. Bialscy lekarze prowadzą projekt badawczy

Wzrost liczby pacjentek z rakiem endometrium skłonił bialskich lekarzy do projektu badawczego. To na razie półmetek, bo przebadanych będzie tysiąc kobiet. Kluczową rolę odgrywa histeroskopia.
Coraz więcej przypadków raka endometrium. Bialscy lekarze prowadzą projekt badawczy
Bialscy lekarze podczas ogólnopolskiej konferencji prowadzili m.in. warsztaty z histeroskopii na trenażerach manualnych i cyfrowych

Autor: WSzS

– Tak naprawdę wdrożyliśmy ją dosyć wcześnie w bialskim szpitalu, bo 20 lat temu. Chcieliśmy jednak to rozwinąć, tak by oprócz diagnostyki i leczenia, wyciągnąć wnioski, które pacjentki są bardziej narażone na raka trzonu macicy – tłumaczy dr n. med. Andrzej Kisiel, ordynator oddziału ginekologiczno–położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Histeroskopia pozwala ocenić kształt jamy macicy, stan endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. W trakcie badania lekarz dokonuje szczegółowej wizualizacji wnętrza macicy, dzięki czemu może zauważyć nawet niewielkie zmiany patologiczne.

Do projektu badawczego lekarzy skłoniły niepokojące statystyki. Co roku w Polsce niemal 1900 kobiet umiera na raka endometrium. – Jesteśmy na szarym końcu w Europie, jeśli chodzi o wykrywanie tego nowotworu. A liczba zachorowań rośnie, bo w 2010 roku mieliśmy 5 tys. rozpoznanych przypadków, a w 2020 roku już 10 tys. – zauważa z kolei dr n. med. Łukasz Szeszko z bialskiego szpitala.

W jakim momencie kobieta powinna zgłosić się na badanie? – Przede wszystkim wtedy, gdy zaobserwuje u siebie patologiczne krwawienie z dróg rodnych. Chodzi zarówno o obfite, bolesne miesiączki, czy każde krwawienie pomenopauzalne, które powinno być zweryfikowane histopatologicznie – precyzuje Szeszko.

Do tej pory, bialscy lekarze przebadali blisko 500 pacjentek, więc to półmetek. – Jak na razie, najwięcej jest kobiet pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Zachęcamy pacjentki do diagnostyki, bo wcześnie wykryte zmiany dają lepsze rokowania – dodaje lekarz.

Wśród czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy są otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. – W naszym projekcie, mamy jeszcze komponent naukowo–badawczy. U kobiet badamy jeszcze poziomy hormonów, które mogą wpływać na zmiany nowotworowe – zaznacza Szeszko. W zależności od wyników histopatologicznych, lekarze wdrażają leczenie farmakologiczne lub zabiegowe.

Histeroskopia jest doskonałą techniką diagnostyczną, bo można od razy pobrać materiał z jamy macicy, a jednocześnie to metoda leczenia, bo usuwamy za jej pomocą polipy czy mięśniaki, oszczędzając macicę – tłumaczy jeszcze ordynator oddziału ginekologicznego.

Zabiegi są refundowane przez NFZ. – Początkowo, wykonywaliśmy na naszym oddziale kilkanaście zabiegów miesięcznie, a dzisiaj od 80 do 100 – dodaje na koniec Kisiel.

Bialscy lekarze prezentowali swój projekt podczas trwającej od czwartku w bialskim szpitalu ogólnopolskiej konferencji "Praktyka. Ginekologia. Onkologia 2022".

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Reklama