Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Parada kuglarska przeszła przez Lublin. Carnaval Sztuk-Mistrzów rozpoczęty! (wideo)

W Lublinie rozpoczął się Carnaval Sztuk-Mistrzów. W czwartek o godz. 20 deptakiem przeszła barwna parada kuglarska. Udział w niej wzięło kilkaset osób
Parada kuglarska przeszła przez Lublin. Carnaval Sztuk-Mistrzów rozpoczęty! (wideo)
Podczas czterech dni Carnavalu w Lublinie wystąpi kilkuset artystów cyrkowych - m.in. kuglarzy, iluzjonistów, linoskoczków, żonglerów, klownów, buskerów czyli artystów ulicy - z różnych krajów. Zaplanowano 80 spektakli ulicznych, oraz 20 spektakli w namiotach i na dużych scenach plenerowych, ale też widowiska teatralno-cyrkowe i warsztaty.

Można będzie oglądać popisy australijskiego performera, zdobywcy światowych rekordów w połykaniu mieczy Aeriela Manxa, który - jak zapewniają organizatorzy - jako jedyny na świecie potrafi po połknięciu miecza wykonać salto w tył.

Zaprezentuje się też zespół Les Lendemains z Francji, który pokaże spektakl z wykorzystaniem latających trapezów - widowisko polegające na podniebnych akrobacjach i ewolucjach na trapezie na wysokości 35 metrów, ponad głowami publiczności, opowiadające historie inspirowane niemymi filmami Charliego Chaplina.

Brytyjska grupa Acrojou pokaże "The Wheel House” - toczony po ulicy okrągły teatr, gdzie prezentowane są humorystyczne scenki, którym towarzyszą akrobatyczne popisy. Zespół O'Kejos z Polski zaprezentuje widowisko Garbage Show, którego bohaterowie znalezionym na śmietniku rzeczom nadają nowe znaczenia i funkcje oraz tworzą z nich nowy ład.

Na placu przed Trybunałem Koronnym stanie "Fatalia's Hypnotic Pandulum” - samochód z urządzoną wewnątrz wystawą, wzorowaną na XIX-wiecznych gabinetach dziwności.

"To będzie ciekawa lekcja historii kultury jarmarczno-ludycznej. Przez wieki te gabinety dziwności bardzo się zmieniały, pokazywały najpierw kobiety z brodą i różnego rodzaju dziwności natury a potem niesamowitości związane z ludzkim mózgiem czy techniką. Często za tymi dziwnościami stała po prostu technika i technologia, której prości ludzie nie znali i nie rozumieli” - dodał Sadownik.

Nieodłącznym elementem Carnavalu rokrocznie jest Urban Higline, czyli cykl pokazów chodzenia po linach rozpiętych pomiędzy budynkami, głównie na Starym Mieście. Taśmy będą rozpięte w 10 miejscach, na różnych wysokościach - od 7 do blisko 50 metrów.

Carnavalowi towarzyszą otwarte dla wszystkich chętnych Warsztaty Kuglarskie, a dla dzieci urządzone zostanie Miasteczko Zabaw Niezwykłych i Centrum Bajki.

Ponadto zaplanowano interdyscyplinarną konferencję naukową pod hasłem "Nowy cyrk i sztuka w przestrzeni publicznej”, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki teatru i cyrku.

V Carnaval Sztuk-Mistrzów potrwa do niedzieli 27 lipca.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama