Już ponad 31 tys. osób zrzesza Ogólnopolski Centralny Rejestr Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
Monika Mojsym
01.09.2008 18:44
To ciągle za mało, żeby pomóc wszystkim potrzebującym.
W chełmskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można załatwić wszystkie formalności potrzebne do tego, żeby zostać dawcą szpiku. Mogą to zrobić osoby pomiędzy 18 a 50 rokiem życia.
Jedynym warunkiem jest bardzo dobry stan zdrowia potencjalnego dawcy. Reguły są proste. Najpierw trzeba podpisać oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
- Potem potencjalny dawca jest badany przez lekarza i pobiera się od niego próbkę krwi - tłumaczy Alicja Sikora-Solarz z chełmskiego oddziału RCKiK. - Te formalności można załatwić na miejscu, w Chełmie, w ciągu zaledwie jednego dnia.
Gdy okaże się, że szpik kostny będzie potrzebny, z dawcą skontaktują się pracownicy Centralnego Rejestru Dawców i Krwi Pępowinowej. Dopiero wtedy, gdy badania potwierdzą jego dobry stan zdrowia i dawca wyrazi zgodę, dojdzie do pobrania szpiku.
Decyzję o zostaniu dawcami podjęli uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Chełmie. Namówiła ich do tego Dorota Adamczyk, szkolna koordynatorka Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Nauczycielka również zdecydowała się zostać dawcą szpiku kostnego. Z takiej możliwości w naszym mieście skorzystało już kilkadziesiąt osób. - Szczególnie cieszy nas, że większość z nich stanowią bardzo młodzi ludzie - mówi Alicja Sikora-Solarz.
Do akcji postanowili przyłączyć się chełmscy radni. Wśród nich znaleźli się m.in. Dariusz Grabczuk, Mariusz Cios i Małgorzata Derlak.
- Mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą też inni - mówi radny Dariusz Grabczuk, który jako nauczyciel promuje honorowe krwiodawstwo. - Jeżeli można uratować komuś życie, nie można zlekceważyć takiej szansy. Niezbędne badania wykonam już wkrótce.
Podziel się
Oceń
Zaloguj się aby dodać komentarz.
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Zaloguj się aby dodać komentarz.
Komentarze