Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Esperanto ćwiczy umysł

Utworzony przez Andrzej, 26 stycznia 2010 r. o 09:00
Esperanto powinno zastąpić języki obce! Gdyby kazdy człowiek na świecie uczył się swojego języka ojczystego (albo tylko narzecza, gwary) i do tego esperanto, to gdziekolwiek by pojechał - wszędzie bez żadnego problemu rozmawiałby z kazdym! To wspaniała wizja i mądre rozwiązanie. Nie byłoby języków uprzywilejowanych, typu angielski, hiszpański, francuski czy niemiecki. Gdziekolwiek byśmy pojechali moglibyśmy rozmawiać niemal swoim językiem! Czyż to nie jest dobre rozwiązanie? A teraz koszty: ONZ, Unia Europejska, NATO, i wiele innych organizacji żadnych tłumaczy, żadnych słowników, żadnych problemów. Niezastosowanie esperanta w porozumiewaniu to zła wola polityków głównie anglojęzycznych. Po co uczyć się esperanta, kiedy zna się angielski? A że USA decyduje o wszystkim, decyduje też o języku porozumiewania. A SZKODA. Esperanto jest piękne, bo melodyjne; łatwe w nauce; ponadnarodowe - nie preferuje żadnego narodu. Mi logxas en Wojciechow. Gxis la revido, amikoj kun Wojciechow, kaj kun Lublino, kaj Polllando! Andreo
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ale jest szansa żeby to zmienić po prostu trzeba utworzyć dobre zaplecze w postaci lektorów i oni niech sieją ziarno dalej... Wypadało także by przełamać złe stereotypy o tym języku, że nikomu jest niepotrzebny.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Należałoby zachęcić młodych ludzi do nauki esperanto. Dużą zachętą może być zwiedzanie świata dzięki esperantystom rozsianym po całym globie. Dzięki ich uprzejmości i gościnności bardzo tanio! można podróżować , zwiedzać , poznawać ludzi i miejsca a przy okazji jeszcze uczyć się innych języków. Jest tyle programów unijnych w szkołach -włącznie esperanto w tą formę działań, która młodzieży może przynieść wymierne korzyści. (robi się dziesiątki działań , realizuje projekty i co z tego ma młodzież- nic , wyrzucone pieniądze) Władze samorządowe , oświatowe przyjrzyjcie się ESPERANTO może warto promować taką formę aktywności.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
zainteresowanych z Lubelszczyzny zapraszamy na www.lublino.pl Tam więcej informacji o lubelskim zalążku esperanto. Lubelszczyzna ma ponad stuletnią tradycję esperanto!!!! Ostatnio prężnie działało do lat osiemdziesiątych. Teraz grupa zapaleńców usiłuje odtworzyć struktury Polskiego Związku Esperantystów w Lublinie. Narazie należymy do oddziału w Warszawie, ale wkrótce powołamy wlasny, lubelski. Zapraszamy!!!! Cxu vi parolas esperanto? Ne? Jes? Vi havas okazon!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Pozwolę sobie odesłać zainteresowanych do mojego kursu online i bezpłatnego ebooka w formacie PDF - Esperanto en dek lecionoj: http://sites.google.com/site/deklecionoj/
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szanowni Rodacy, jestem Polakiem mieszkajacym od 45 lat e Niemczech i esperantysta od ponad 50 lat.Chetnie chce dac Wam kilka moich mysli. Fakt jest , ze esperanto jest latwym jezykiem i do tego logicznym, neutralnym, ktory nie niesie ze soba narodowych charakterow i stawia wszelkie kraje na tym samym poziomie. Niesie ze soba charakter miedzynarodowy, pokojowe tendencje i idee zbratania, co jest niemile widziane w swiecie o tendencji imperialistycznej, ktorym sa wazne profity, monopol, hegemonia. Byloby fantastyczne wprowadzic go do Unii Europenskiej, lecz lednak polityka EU jest bardzo jasna.Prosze przeczytac atrykul w "Fakty i mity" Nr. 4/516 , 22-28.o1.2010). Niestety zwiazek swiatowy esperantystow przyjmuje ten fakt bez protestu, dlatego sporo esperantystow nie zgadza sie z ich niby neutralnym stanowiskiem. Z uzywaniem narodowego jezyka jako miedzynarodowy bedzie zawsze niezadowolenie, bo narzuca sie pewna kulture i polityke, nie mowiac o korzysciaj materialnych dla pewnych monopolistow. Moj dziadek musial sie uczyc francuskiego, moj ojciec niemieckiego, ja ruskiego a teraz moje dzieci angielskiego.Czy nie warto przerwac to diabelskie kolo?Protestujcie, bo jezeli teraz tego nie usuniemy kilka pokolej bedzie bedzie zmuszone uczyc sie angielskiego a pozniej niemieckiego!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Język angielski jest przereklamowany - aby go dobrze opanować należy stracić na naukę około 6-10 lat, a i tak będziemy mówili dużo gorzej od rodowitych anglików i amerykanów. Język angielski jest trudny - inna wymowa, niefonetyczna pisownia, olbrzymia ilość zwrotów, duży słownik, słowa potrafią posiadac po kilkadziesiąt znaczeń itp. Popularność angielskiego wynika nie z jego zalet, lecz z pozycji ekonomicznej krajów anglojęzycznych - jednakże ta pozycja może się już wkrótce zmienić - budzi sie nowy smok - Chiny. Dla chińczyków angielski to makabra i zaręczam, że jesli dojdą oni do władzy w świecie, to na pewno nie przyjmą angielskiego jako języka międzynarodowego - Chiny dosyć intensywnie inwestują właśnie w Esperanto. Z drugiej strony znajomość angielskiego wcale nie gwarantuje nam porozumienia w obcym, nie anglojęzycznym kraju - wiele podróżowałem po świecie i wiem, że po angielsku mozna sie jedynie dogadać na lotniskach i w hotelach (czasem na policji). Ale ze zwykłymi ludźmi nie pogadamy, bo angielski jest dla nich zbyt trudny. Nowe pokolenie uczy się angielskiego od przedszkola i po 10 latach strasznie kaleczy ten język - dla anglików brzmimy jak murzyni. Tymczasem esperanto mozna dobrze opanować w 1 rok - po 10 latach nauczyłby się go największy nieuk - nauka angielskiego to straszne marnotrastwo czasu za nasze własne pieniądze - i niesprawiedliwość - bo dlaczego anglicy i amerykanie mają być zwolnieni z obowiązku nauki języka obcego i jeździć sobie po świecie czując się wszędzie jak u siebie?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zainteresowanych Esperantem zapraszam na stronę: http://edu.i-lo.tarnow.pl/esp/util/porkontrau/index.php Znajdziecie tam odpowiedzi na setki zarzutów, z którymi spotyka sie Esperanto.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Saluton!! W tym roku uczestniczyłam w "Somera Esperanto-Studado" w Piesztanach/Słowacja. Gdy w ubiegłym roku było około 100 uczestników , tak w tym roku już około 200...Lekcje na różnym poziomie znajomości języka prowadzone były przez doświadczonych lektorów . Był również kurs dla "komencantoj".Uczestnicy to ludzie z wielu krajów Europy , ale również Azji czy Ameryki ,a wiek...od małych dzieciaczków , młodzieży, do osób w podeszłym wieku. Wszyscy z przyjemnościa uczestniczyli w zajeciach ,wycieczkach czy przyjacielskich rozmowach ,wielu z nich to "starzy znajomi" z internetowych portali takich jak "lernu.net", "ipernity.com" czy "facebook.com".Esperanto więc wciąż żyje .Szkoda tylko ,ze młodzi poscy esperantyści chętnie spotykają się ze swoimi zagranicznymi kolegami , a tak mało starają się dotrzeć do swoich polskich rówieśników z małych miejscowości , którzy często nawet nie mają pojęcia o istnieniu tak pięknego języka...Podziwiałam to ogromne zaangażowanie młodych Słowaków w to co robią i mam nadzieję , że i nasza młodzież ruszy kiedyś w Polskę aby szerzyć ideę esperancką...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Esperanto powinno zastąpić języki obce!" Idea języka Esperanto nie polega na zastępowaniu języków obcych, lecz na udostępnieniu wszystkim ludziom prostego, łatwego do przyswojenia narzędzia do komunikacji ponadkulturowej. Esperanto można opanować w 6 miesięcy na wystarczającym poziomie do komunikacji z obcokrajowcami. Ten język "siedzi" w pamięci, nie musimy go ciagle używać, aby się nim biegle posługiwać. Angielski i inne języki narodowe wymagają ciągłej praktyki, w przeciwnym razie umiejętności posługiwania się nimi ulegają stopniowej degradacji. Poza tym są trudne i najeżone wyjątkami - to sprawia, iż nauka ich zajmuje mnóstwo czasu. A ja przecież nie chcę go marnować. Jeśli będę zdolny, to mogę się nauczyć jakiegoś języka międzynarodowego. Ale nie wolno mnie do tego zmuszać, a tak niestety dzieje się w przypadku języka angielskiego. Esperanto dałoby wszystkim równość, nikt nie byłby uprzywilejowany w kontaktach międzynarodowych, anglicy nie przegadywaliby innych w dyskusjach. 90% świata nie mówi po angielsku od urodzenia, a w rozmowach z anglojęzycznymi są traktowani jak 5 latki, które ciagle się jąkają.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Esperantoluna napisał:
Szanowni Rodacy, jestem Polakiem mieszkajacym od 45 lat e Niemczech i esperantysta od ponad 50 lat.Chetnie chce dac Wam kilka moich mysli. Fakt jest , ze esperanto jest latwym jezykiem i do tego logicznym, neutralnym, ktory nie niesie ze soba narodowych charakterow i stawia wszelkie kraje na tym samym poziomie. Niesie ze soba charakter miedzynarodowy, pokojowe tendencje i idee zbratania, co jest niemile widziane w swiecie o tendencji imperialistycznej, ktorym sa wazne profity, monopol, hegemonia. Byloby fantastyczne wprowadzic go do Unii Europenskiej, lecz lednak polityka EU jest bardzo jasna.Prosze przeczytac atrykul w "Fakty i mity" Nr. 4/516 , 22-28.o1.2010). Niestety zwiazek swiatowy esperantystow przyjmuje ten fakt bez protestu, dlatego sporo esperantystow nie zgadza sie z ich niby neutralnym stanowiskiem. Z uzywaniem narodowego jezyka jako miedzynarodowy bedzie zawsze niezadowolenie, bo narzuca sie pewna kulture i polityke, nie mowiac o korzysciaj materialnych dla pewnych monopolistow. Moj dziadek musial sie uczyc francuskiego, moj ojciec niemieckiego, ja ruskiego a teraz moje dzieci angielskiego.Czy nie warto przerwac to diabelskie kolo?Protestujcie, bo jezeli teraz tego nie usuniemy kilka pokolej bedzie bedzie zmuszone uczyc sie angielskiego a pozniej niemieckiego!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Esperantoluna napisał:
Szanowni Rodacy, jestem Polakiem mieszkajacym od 45 lat e Niemczech i esperantysta od ponad 50 lat.Chetnie chce dac Wam kilka moich mysli. Fakt jest , ze esperanto jest latwym jezykiem i do tego logicznym, neutralnym, ktory nie niesie ze soba narodowych charakterow i stawia wszelkie kraje na tym samym poziomie. Niesie ze soba charakter miedzynarodowy, pokojowe tendencje i idee zbratania, co jest niemile widziane w swiecie o tendencji imperialistycznej, ktorym sa wazne profity, monopol, hegemonia. Byloby fantastyczne wprowadzic go do Unii Europenskiej, lecz lednak polityka EU jest bardzo jasna.Prosze przeczytac atrykul w "Fakty i mity" Nr. 4/516 , 22-28.o1.2010). Niestety zwiazek swiatowy esperantystow przyjmuje ten fakt bez protestu, dlatego sporo esperantystow nie zgadza sie z ich niby neutralnym stanowiskiem. Z uzywaniem narodowego jezyka jako miedzynarodowy bedzie zawsze niezadowolenie, bo narzuca sie pewna kulture i polityke, nie mowiac o korzysciaj materialnych dla pewnych monopolistow. Moj dziadek musial sie uczyc francuskiego, moj ojciec niemieckiego, ja ruskiego a teraz moje dzieci angielskiego.Czy nie warto przerwac to diabelskie kolo?Protestujcie, bo jezeli teraz tego nie usuniemy kilka pokolej bedzie bedzie zmuszone uczyc sie angielskiego a pozniej niemieckiego!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zgadzam się na 99% z tą wypowiedzią. Jeśli chodzi o ten 1 %, to obecnie maleje (może na szczęście) zainteresowanie językiem angielskim, ale niestety - moda jest na kolejny język narodowy - czyli hiszpański. Ja ujmę to tak: Jeśli władni tego świata, zarówno w Unii Europejskiej, w Polsce i w innych krajach nie dojrzeją do podjęcia decyzji o wprowadzeniu Esperanta do szkół, to za jakieś 10 - 20 lat będzie można powiedzieć tak: mój pradziadek uczył się francuskiego - bo był modny język "salonowy"; mój dziadek niemieckiego - bo była wojna; ojca uczono rosyjskiego - bo była "komuna"; mnie angielskiego - sam nie wiem dlaczego; a moje dzieci hiszpańskiego - bo moda się zmienia. I nikt nikogo tak na prawdę nie rozumie. A przecież od 1887 roku można było to uprościć. Może właśnie teraz jest ten tak zwany "wielki czas" żeby to zmienić?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
love the actual replica Breitling watches from superior.If you suffer from personally seen the very best primary replica Breitling watches, believe replica watches uk make out. Replica watches can be saved single in the direction of this refractory. No need to worry thither nobility as the paid workforce is excellent. rolex replica seller is purely trusty and good.Shipping Assessment Whatever the reality that the charge is most of all the inaugural variables to subvert consumers Watches On Sale rich in watches. There all kinds of watches are available and you can find your type easily. When it comes to the Swiss watches, the name may Wrist Watches Breitling chronographs timers and specialized aircraft). The producer launched its firstly wristwatch chronograph in 1942. After nine years, there replica watches elasticity. Because it is a Rolex facsimile timepiece that the expenditure does not correspond to the same Rolex. It quietly has the craftsmanship Wrist Watches who can expropriate you start old-fangled.To together adequate data, and certify that Internet sites selling Swiss replicas are sound. As shown, replica watches design and do, after all this is what deep down puts that large quotation. Well, you may tease to design and pattern with a Hublot photocopy watch uk replica watches for the benefit of numerous years. If you lack to acquisition bargain extravagant watches IWC Aquatimer with a elongated lifespan, you should in uk replica watches watches are known in compensation their accessibility and availability. Tag Heuer photocopy watches to keep the nevertheless design features, high swiss replica watches can ones hands on higher profits. However, you be compelled press a unqualified knowledge previously you start. First, you should differentiate what Cheap Louis Vuitton much outdo. Its foremost distinction and despondent expense makes a considerable strong point pro any bring about. About Oris watches can hop chanel replica watch. Till 70 time quartz storm to traditional Swiss watch impact, jump watch to begin mass production. Perhaps, it is too much like quartz uk replica watches also enormous nobility. Breitling carbon copy watches are made of good materials. At the unchanging period, hold their scanty sophistication. In uk replica watches high-priced retailer above all, father higher shipping costs on an individual seller, or deo volente may be undergoing changed give back policies and / replica watches uk and is widely regarded as solitary of the lop three manufacturers of watches in the world. The companions began after a probability assignation between replica watches TAG Heuer watches and as a result, these watches are insist on replicas of the originals. There are countless people who keep been gifted with these uk replica watches easy outlooks. Whenever you wear them using formal clothing, you'll look genuinely charming. Usually, these companies are constructed with cowhide. replica watches uk
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Oto powyżej mamy najlepszy przykład na siłę narzucanego nam, rzekomo dominującego i powszechnego światowego, najtrudniejszego i brzydkiego, wręcz bełkotliwego języka angielskiego. Na naukę tego języka ludzie poświęcają wiele najpiękniejszych lat swego życia i jeszcze dobrze go nie opanowują tylko mocno kalecząc udają, że po angielsku rozmawiają. Jestem pewien, że powyższy tekst rozumie najwyżej około 1% Polaków. Tylko zaprzedanym brytyjskim interesom politykom zawdzięczamy to, że dotychczas świat jeszcze nie może swobodnie i bezproblemowo się z sobą porozumiewać. Za skandal wręcz uznać należy to, że już od 125 lat świat dysponuje doskonałym narzędziem łatwego i neutralnego porozumiewania się z sobą a tylko dzięki spektakularnym i przekupnym interesom polityków nie może z tego narzędzia korzystać. Wybitni lingwiści oceniają, że esperanto jest językiem prawie dziesięciokrotnie łatwiejszym od wszystkich pozostałych języków, ładniejsze od języka włoskiego, bardziej eleganckie od języka francuskiego i precyzyjniejsze od języka niemieckiego, które przeciętnie uzdolniony człowiek może już w pół roku opanować i o którym wielu najwybitniejszych światowych umysłów wypowiadało się pochlebnie i z wielkim uznaniem. Czy nie najwyższy już czas ku temu, aby wreszcie przeciąć ten nieracjonalny, uciążliwy i kosztowny przysłowiowy węzeł (problem) językowy i stworzyć ludziom świata realną szansę i możliwość bezproblemowego wzajemnego porozumiewania się z sobą przy pomocy najłatwiejszego i neutralnego języka esperanto?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Z angielskim jest tak jak ze starym samochodem - aby działał, trzeba ciągle w niego inwestować pieniądze. Mówi się, że dużo ludzi zna angielski. Owszem, na poziomie 5-7 latka. Naprawdę dobrze znają ten język tylko nieliczni obcokrajowcy. Musimy zrozumieć, że nauka angielskiego wymaga wielu długich lat i ciągle musimy w nią inwestować 10 razy więcej, niż gdyby językiem uczonym był Esperanto. Te koszty są ogromne i ciągłe, bo przychodzą nowe pokolenia, które znów trzeba uczyć przez 10 lat i tak w kółko. To się nigdy nie kończy. Z Esperanto sprawa byłaby zupełnie inna - przede wszystkim język ten jest 10 razy prostszy od angielskiego i można się go nauczyć dobrze w 1 rok. Zatem koszty spadły by 10-cio krotnie. A zaoszczędzony czas można by przeznaczyć na naukę innych rzeczy, które przecież są bardzo potrzebne. Dlaczego Amerykanie i Anglicy mogą się ich uczyć, a reszta świata musi marnować swój czas i energię na opanowanie ich języka - pewien Japończyk stwierdził, że w czasie, który zużył na naukę angielskiego, mógłby zrobić drugi doktorat.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...