Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Parafia w Białymstoku apeluje: Dajcie 300 zł dla księdza po kolędzie

Utworzony przez krzesimir, 6 stycznia 2010 r. o 18:03
Jeśli ktoś nie ma ochoty przyjmować księdza wcale nie ma takiego obowiązku,tym bardziej dawać jakieś pieniądze . To nie ma nic wspólnego z wiarą w Boga . Tylko w naszym kraju dzieją się takie rzeczy . Wizyta mogłaby mieć sens,gdyby w grę nie wchodziły pieniądze . Tylko wtedy nikt z wizytą nie przyszedłby...
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czarne diabły,liczy się dla nich tylko KASA i nic po za tym. Osobiście znam wielu księży ale tylko jeden z nich według mnie ma prawo nazywać się księdzem,jak trzeba to dziecko ochrzci ,ślub da za darmo i złego słowa nie powie,choć stać go na samochód nie ma go bo stwierdził że jak jest komuś potrzebny to ktoś go przywiezie i odwiezie aza swoimi sprawami jezdzi rowerem lub autobusem,dla niego nie liczy się kasa tylko Bóg i ludzie.Szkoda że tak mało jest już takich księży........
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Banda złodzieji! Tylko kasa i kasa. I złoto w tych molochach! A gdzie to co powinni naprawde robić? Czyli pomagać ludziom? Nie ma bo dla czarnej bandy najważniejsza jest kasa! Gonić to bydło jak najdalej!
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ja tam wcale się nie dziwię księżom. Jeśli ciemny naród daje ,to biorą !
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jest tyle ludzi którym nie starcza na chlep od 10 do 10, a oni żadaja kasy, ciekawe z a co za ciemnote która wciskają, i zggadnijcie to da tyle kasy oczywiście że biedny bo bogatemu bedzie szkoda:((((((
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zgroza bierze. Chciałabym odliczać od podatku to, co daję na tacę. Przecież to jest ofiara. Mogłabym np., co kwartał wpłacać jakąś kwotę na konto parafii a potem odliczyć ja od podatku. Dobrze by było, żeby ksiądz też rozliczał się skrupulatnie z każdej złotówki.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
Zgroza bierze. Chciałabym odliczać od podatku to, co daję na tacę. Przecież to jest ofiara. Mogłabym np., co kwartał wpłacać jakąś kwotę na konto parafii a potem odliczyć ja od podatku. Dobrze by było, żeby ksiądz też rozliczał się skrupulatnie z każdej złotówki.
Ciekawe dlaczego miało by to być odliczne od podatku , nie dość że watykańczycy w różny sposób wyciągają od państwa to co płacimy jako podatek to jeszce odliczać? przecież jest to sponsorowanie obcego państwa. Księża składają przysięge na wierność b posłuszeństwo biskupowi i Watykanowi a nie Polsce. Zamiast dawać tym dziwnym facetom w sukienkach lepiej kupić Pismo Święte i poczytać a potem porównać z tym co wciskają ludziom naciągacze w sutannach, przy odrobinie myślenia wyjdzie jak to jest daleko od nauczania Jezusa i Bibli.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No i co w tym dziwnego, parafia buduje kościół to trzeba za coś ten kościół wybudować, jeśli się chce z niego korzystać, a jeśli się nie korzysta albo nie chce się korzystać to się nie daje. Ale swoją drogą to 300 to chyba sporo. W naszej parafii ksiądz zbierał dwa razy w roku, chodzili kwestorzy po mieszkaniach i zbierali. Nigdy nie było mowy po ile, tylko raz jak była robiona posadzka proboszcz podzielił koszt posadzki przez liczbę parafian i wyszła mu konkretna kwota, ale zastrzeg że nie jest to jakaś kwota wymagana. Uważam że jeśli chodzi się do kościoła to trzeba w jakiś sposób ten kościół finansować i nie ma w tym nic dziwnego. Płacąc podatki finansujemy całą sferę budżetową, deficytowe przedsiębiorstwa produkcyjne ( np. stocznie) oraz rolników którzy płacą symboliczne ubezpieczenie społeczne, i nikt się nie dziwi że z naszych pieniędzy buduje się szkoły, stadiony, drogi. A jak chodzi o dobrowolną składkę na kościół to zawsze ta sama śpiewka: "czarna mafia ".
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Co zrobić jeśli ksiądz przychodzi przed ósmym? tym bardziej, że każdy chciał mieć udane świeta i troche zaszaleć z zakupami ?
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
INWAZJA SZKOPÓW NA POLSKĘ czyli HISTORIA KOŁEM SIĘ TOCZY: Kto pamięta rok 1939? -Jeszcze parę osób zostało z Ojcem Świętym Benkiem XVI na czele! W tym świętym okresie (39 – 45) wiele Sług Bożych współpracowało z Gestapo i SS. W wojennym slangu Niemców określało się w Polsce jako SZKOPÓW. Po wojnie kapłani współpracowali z PRL-owskim SB. W pamiętnych latach 1980-tych kapłani błogosławili SOLIDARNOŚĆ widząc w niej otwartą drogę do przejęcia władzy, a iskierki nadziei rzucał Karol Wojtyła czyli Jan Paweł II Ojciec Święty- Papież. Przy wyraźnej pomocy Słowa Bożego udało się obalić KOMUNĘ i KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW, Słowo Boże nie pozwoliło na odradzanie się Komuny, a KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW założył w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY. Z tej to AKADEMII rozchodził się głos prawdy w cudowny sposób przedstawiający nienawiść Kleru do KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW. Kościół wykończył wszystkich SB-ków zostawiając w świętym spokoju kapłanów SB-ków obdarowanych teczkami (JP 2, były Prymas Glemp – 2x na Liście Wildsteina; Nuncjusz Apostolski Józef Kowalczyk 15x na Liście... obecny Pryma Heniek Michalik..., "FILOZOF"; "GLON"....) nikomu nie przeszkadza, że SB-ckie ręce rozdają ciało pańskie, błogosławią... Zmarł JP 2, nastał nowy vice Bóg Benek XVI dając wszystkim krzyż do walki! Wracając zaś do historii kościoła od 1939 r. i roli Józka Ratzingera w Hitlerjugend w zestawieniu z XXI wiekiem KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC śmiało snuje wniosek, że Hitlerowi nie udało się zawładnąć siłą Polską i Europą, a nawet Światem, a czy hitlerowskiemu Uczniowi uda się zawładnąć Polską, Europą i Światem za pomocą krzyża? Sam Nycz warszawski wystroił się na Barana odbierając jako Święty Falstart przemarsz Trzech króli w sile ludzi! Jak z tego widać niezła szopka z tego wyszła wyszła, bo nawet Ojciec (święty) Kropiwnicki z Łodzi dał ludziskom wolne 6.I.2010 r., a media już uprzedzają, iż dzień ten będzie Dniem Świętym! W zależności od opcji władzy polskiej – w tym przypadku Świętej – zamieniono SOLIDARNOŚCIOWE WOLNE SOBOTY na Dni Święte. Widać tu wielką bezmyślność, bo WOLNE SOBOTY DAWALY WEEKENDY, a Dni Święte? Nycz innego jak zwykły rozpier...dolnik! W całym kraju odchodziły szopki uliczne, przemarsze rzeszy Trzech Króli, leciały gromy i pieronki, że opłatki ze sklepów NIEWAZNE, a Msza Święta ze sklepu – WAŻNA! Wszystko to trąci schizofrenią,i należy na wszelkich Katolickich Wydziałach TEOLOGII MORALNEJ otworzyć kierunki GineKULogii Kościelnej, na której solidnie będą pie...przyć jak Mańka (g)ruchała z Gołębiem... Jak więc określi historia wszystkich obecnych współpracowników kościelnych? Nie inaczej jak SZKOPY! Rektorem ASC jest: *********** ***********; e-mail:***************@****.**; www.**********************/****; tel.: +** *** *** ***. Zostańcie z B(L)OGIEM (PODPIASNO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)    
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ja radziłbym autorowi artykułu przeczytać dokładnie co napisane jest w ogłoszeniu proboszcza. Jak autor nie rozumie prostego tekstu to dlaczego zabiera się za pisanie dyrdymałów i mieszanie ludziom w głowach???
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Typowy bąk AGORY. Puścić smród i charaszo. Prawie jak radio TelAviv. Jest ósma albo w pół do ósmej. Temu od szkalowania polskich Księży ("współpracowali czasie II wojny z Gestapo") odpowiem, że ca 3 tys. księży zginęło w obozach koncentarcyjnych w tym M. Kolbe. A ilu Polaków zginęło z rąk stalinowców na których donosili pachołki moskiewskie?
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
artykuł to zwykłe wywoływanie waśni na tle religijnym.Co widać po większości wpisów. Redakcja zadowolona? Premia będzie?
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
gdzie w zamieszczonym fragmencie ze strony Parafii jest mowa o kopercie z 300zł?
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czarne nieroby w damskich fatałaszkaoh-do roboty!!!Łatwo wyciągać ręce po cudze i straszyć ogniem piekielnym,sami natomiast nie kalają się robotą?Nawet w czasie nabożeństw wysługują się pomocnikami.Dlaczego po kolędzie ksiądz nie wyśle pomocnika?Dlaczego na zaspokojenie utrzymanki ksiądz nie wyznaczy pomocnika?Jeśli każdy przeciętny śmiertelnik po śmierci pójdzie do piekła,to w takim razie gdzie trafi dusza takiego klechy i jego szefów w czerwonych fatałaszkach. JUż dzisiaj klechy kupują w salonach NOWE auta (wyprzedaż "starego rocznika") i teraz wyciągają kasę od wiernych. ILeż to parafialnych pieniędzy sprzeniewierzyli księża,ile pieniędzy przegrali w karty,ile pieniędzy wydano na utrzymanki..... Szkoda słów.Takimi wybrukowane jest piekło.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Autorowi artykułu przydałyby się korepetycje z ortografii. Trochę to przykre, że ludzie pracujący 'słowem' nie potrafią robić tego bezbłędnie...
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
tutejszy napisał:
gdzie w zamieszczonym fragmencie ze strony Parafii jest mowa o kopercie z 300zł?
w zakółkowanym fragmencie jest mowa 0 300 zł. czy to nie to samo ?
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Budowa kościoła prawie zawsze wygląda tak samo - najpierw wypasiona plebania później kościółek.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
jon napisał:
w zakółkowanym fragmencie jest mowa 0 300 zł. czy to nie to samo ?
nie,nie to samo panie "inteligentny inaczej" W artykule jakiś prowokator pisze,że trzeba przygotować kopertę z 300 zł.W uwidocznionym fragmencie można przeczytać ,że roczna składka na budowę Świątyni to 300 zł/na rodzinę/.Dobrowolna zresztą.Więc kto nie chce,albo nie może to nie zapłaci.Moim zdaniem cel tego artykułu,to wywołanie nagonki na Kościół Katolicki.Nie wymaga to wielkiej odwagi,a przynosi zamierzony efekt.Co widać po wpisach. ps.ciekawe,kto ci mózg zakółkował ,"jon"
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Chciałem dać 8 tysięcy ale skoro chcą tylko 300 zł ... Ale oczywiście damy, damy bo czegóż to się nie robi ku chwale Pana !
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 2

Dodaj odpowiedź:

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.