Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Ludwin: Co z biblioteką? Przyszli czytelnicy kontrolują sytuację

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 13 sierpnia 2018 r. o 16:19 Powrót do artykułu
Powinniśmy się cieszyć, że gmina się rozwija, a nie stoi w miejscu. Osoby które piszą, że biblioteka jest niepotrzebna chyba nigdy nie miały książki w ręku i na pewno nie widziały jakie były tam wcześniej warunki lokalowe.
Moim zdaniem dobrze, że będzie nowa biblioteka ale nie robiłbym takiej jak ma być. W bibliotece ważne żeby było dużo miejsca na książki, trochę miejsca do czytania, trochę stanowisk z komputerami i w zasadzie to już wszystko co potrzebne żeby była dobra biblioteka. A tutaj jakieś obserwatorium astronomiczne, sala nagrań czy kuchnia. Dostęp do tego pewnie będzie miało pięć osób w całej gminie żeby reszta oczywiście nie zepsuła sprzętu. Już widzę te wspólne oglądanie gwiazd. :D Zamiast tego wszystkiego można kupić masę książek żeby biblioteka ożyła bo na ten moment są praktycznie same stare książki a jak już się znajdzie coś nowszego to standardowo jest tylko jedna sztuka przez co często trzeba czekać aż ktoś ją zwolni. Tak w ogóle to ta biblioteka stałaby niedokończona jescze conajmniej z rok gdyby nie to, że w wyborach znalazł się drugi kandydat i że zaczęto czepiać się o budowę. Inaczej stałaby nieruszona jeszcze z rok. Mam nadzieję, że ta na szybko zebrana ekpia nie skończy jak poprzednicy.
Według mnie jest sporo nowych książek, sama robię rezerwację on-line i fajnie to działa. Jeśli chodzi o samą bibliotekę to potrzebne jest też miejsce na spotkania z autorami, a i różne konkursy recytatorskie się tam odbywają z tego co wiem. Teraz przestrzeń to podstawa
No właśnie. Gdyby pieniądze przeznaczyć na książki, a nie na niepotrzebne budowle to nie trzeba by było rezerwować
Właśnie bardzo potrzebne, jeśli nie korzystasz z biblioteki nigdy tego nie zrozumiesz. Mam rodzinę w Gminie Wyryki, tam też jest nowa (duża) biblioteka, mają studio nagrań, bazę noclegową, dobrze wyposażone zaplecze kuchenne i wiele innych ciekawych i nowoczesnych atrakcji. Tam jakoś mieszkańcy się cieszą z tej inwestycji, tylko w naszej gminie jest taka grupka osób, którym wszystko przeszkadza. Najlepiej nic nie robić, bo po co! Ja osobiście jestem zachwycona, że w Ludwinie będzie takie miejsce, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.
ciekawe czy chłopka ze wsi wpuszczą ot tak sobie do sali nagrań?  Nie sądzę, żeby te pomieszczenia były ogólnodostępne. Raczej garstka włazidupców będzie mogła korzystać z tej " wspólnej" biblioteki
tak samo jak hala tyle czasu stała pusta tak samo i ten budynek bedzie zwykłym pustostanem a nie bramą pojezierza. Wroński ma rację że znaleźć najemcę bo nam aż tyle metrów nie potrzeba, czy wam się myślenie wyłączyło? dlaczego każdy z nas ma zwykły samochód zamiast przestronnego autobusu albo pickupa? bo decyduje ekonomia i zdrowy rozsądek
Zauważ, że na drogach jest coraz więcej samochodów typu SUV
SUV-em można co najwyżej pokonać próg zwalniający. A prawdziwe terenówki mają nieliczni, decyduje o tym bardziej konieczność, bo SUV-ami jeżdżą buce
Tak się składa, że mam terenówkę, a nie SUV-a. Dla własnej wygody, a nie z konieczności, ale co Ty możesz o tym wiedzieć
No właśnie. Też miałem kilka. Terenówki te prawdziwe nie są wygodne. Chyba, że wg Ciebie terenówka to np Kia sportage, albo nowa rav4, co przy 70 cm śniegu są uziemione, a przez łąkę targową w mokre lato to tylko na materacach.
 Chyba jednak nie miałeś prawdziwej terenówki skoro twierdzisz, że jest nie wygodna. Czyli kiepską masz zimę w swojej rav4?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
W nowej bibliotece musi byc miejsce dla Klubu : SUV-TERENOWKI.Juz zamawiajcie ksiazki i wydawnictwa na ten temat Ten TEAM ma wielkie powodzenie!!!
 OK
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie jeżdże rav4, ale miałem wranglera, grand cherokee4,7( ten jest rzeczywiście wygodny ), terrano i patrol sprawdzają się świetnie i o dziwo daihatsu. Miałem okazję wypróbować mercedesa gl500, a takie jak kia, czy choćby tania frontera nawet krótka nie radzą sobie w trudnych warunkach. Ale Mickey Mouse to tylko chyba w świecie baśni...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie jeżdże rav4, ale miałem wranglera, grand cherokee4,7( ten jest rzeczywiście wygodny ), terrano i patrol sprawdzają się świetnie i o dziwo daihatsu. Miałem okazję wypróbować mercedesa gl500, a takie jak kia, czy choćby tania frontera nawet krótka nie radzą sobie w trudnych warunkach. Ale Mickey Mouse to tylko chyba w świecie baśni...
 Nie tylko w świecie baśni
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zobaczcie fakty  ***s://***youtube.com/watch?v=mDLp0Gp7lWA
Dokładnie! Rewelacyjny spot!
 możemy dalej zaklinać rzeczywistość ale ten spot jest słaby, nawet ilość wyświetleń w dniu jego premiery d... nie urywa
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zobaczcie fakty  ***s://***youtube.com/watch?v=mDLp0Gp7lWA
Dokładnie! Rewelacyjny spot!
możemy dalej zaklinać rzeczywistość ale ten spot jest słaby, nawet ilość wyświetleń w dniu jego premiery d... nie urywa
 Przecież tam nie ma żadnych konkretów, tylko zrobimy, pomożemy, ale Jak? Tego już nie usłyszałem. Aha i jeszcze coś: STAWIAMY NA ROZWÓJ KOPALNI W NASZEJ GMINIE, a mieszkańcy, którzy już tu są to pies? Przecież przez budowę szybu wiele rodzin straci domy w ciągu kilku lat. To się dla wójta nie liczy? Tylko potencjalna kasa z kopalni? Ja nie chcę takiego wójta, który dba o interes molocha z innej gminy, a o swoich mieszkańców nie. Nie będę na niego głosować. Na tego drugiego też nie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kopalnia jest dobrem tej ziemi, od wielu lat tu pracują mieszkańcy naszej gminy, tak jest że rozwój przyniesie pewne trudności ale on jest planowany od 2008 roku, bo wtedy zaczęto przygotowywać się do rozbudowy, który wójt by nie był kopalnia by przyszła do nas tak zapisano w strategii kraju. Nie jest to wina obecnego wójta a ni poprzednich, a Wroński chce się zrobić obrońcą uciśnionych tylko do tej pory nie przyszedł nawet na zebranie przez 4 lata żeby porozmawiać z ludźmi bo podobno pracował, po wyborach na pewno znajdzie czas?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zenek, obudź się i wskaż chociaż jeden dokument z którego wynikałoby że od 2008r. planowano na obszarze Dratowa KOlonii jeden malutki szybik. I nie pieprz, że to tylko pewne trudności. Wszyscy w sąsiedztwie już dziś mogą rozglądać się za sprzetem do pływania - chyba, że jest to kolejny sposób na aktywny wypoczynek. Jeśli nie ma zagrożenia niechaj dobry gospodarz pokaże mapy z docelowym osiadaniem gruntów w rejonie Kaniwoli, Kobyłek, Uciekajki i Dratowa. Chyba, że ma coś do ukrycia. 
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zenek, obudź się i wskaż chociaż jeden dokument z którego wynikałoby że od 2008r. planowano na obszarze Dratowa KOlonii jeden malutki szybik. I nie pieprz, że to tylko pewne trudności. Wszyscy w sąsiedztwie już dziś mogą rozglądać się za sprzetem do pływania - chyba, że jest to kolejny sposób na aktywny wypoczynek. Jeśli nie ma zagrożenia niechaj dobry gospodarz pokaże mapy z docelowym osiadaniem gruntów w rejonie Kaniwoli, Kobyłek, Uciekajki i Dratowa. Chyba, że ma coś do ukrycia.
 Niestety takie mamy prawo w Polsce, że kopalnie mogą zająć grunt bez pytania kogokolwiek. Ale, gdyby wójt stanął w obronie pobliskich mieszkańców mógłby negocjować powstanie kopalni w mniej zamieszkałych rejonach, ale wtedy kasa za grunty nie trafiłaby do gminy, która jest właścicielem wysypiska, a do np. rolników. Ja też tu mieszkam i też nie chcę szybu koło mojego domu.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Panowie widze ze to forum to napierdzielanka na obecna władze i tyle, ja widziałem co najmniej kilka audycji telewizyjnych mówiących od lat ze to pole powstanie a kol. Dratów i dobrze bo ludzie będą mieli prace, a tu teraz niektórzy są zdziwieni.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Aloes - żywica drzewa Aloexylon agallochon, różnego od naszego "aloesu", "agawy"; z niej sporządzano pachnidła, używane do skrapiania pościeli, odzieży oraz całunów pogrzebowych. Amen - (dosł.: "godzien wiary") hebr. Partykuła uroczystych potwierdzeń, w NT kończy doksologię, jest odpowiedzią liturgiczną oraz tytułem Chrystusa w Ap 3,14 (zob.). Anakici - (Anaka synowie) pierwotni mieszkańcy Palestyny, przed zajęciem jej przez Izraelitów, ST zalicza ich do olbrzymów (Refaitów).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Antytyp - odpowiednik realizujący typ biblijny (zob. 1 P 3,21). Araba - wgłębienie pustynne, ciągnące się od Morza Martwego do Akaby nad Zatoką Elanicką. Jest to południowa część olbrzymiego "wąwozu", ciągnącego się od Syrii po Morze Czerwone. Najgłębszym zapadem jest dolina Jordanu. Aram Naharaim - Aram oznacza kraj Aramejczyków, którzy pierwotnie mieszkali na wschód od Mezopotamii, później przenieśli się na zachód w stronę Damaszku. Tworzyli szereg małych państewek, z których największe było A.N., tj.: "Aram położone między dwoma rzekami" - Eufratem i Tygrysem. As - w czasach Jezusa Chrystusa drobna rzymska jednostka monetarna z brązu - 1/16 denara (zob.).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Aszdod - (w czasach hellenistycznych: AZOT) - pierwotne miasto Anakitów, a od XII w. przed Chr. było jednym z pięciu miast konfederacji filistyńskiej. W czasach Chrystusa Pana było na wpół greckie. Aszery - pale, pnie, słupy drewniane, nieraz rzeźbione, stawiane przez pierwotnych mieszkańców ziemi Kanaan jako symbole bogini Aszery, czczonej wraz z Baalem. Aszszur - Asyria.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Asztarte - imię sławnej bogini, której kult był szeroko rozpowszechniony na całym starożytnym Wschodzie. W greckiej transkrypcji (powszechnie przyjmowanej w Polsce) imię to brzmi Astarte. Oznacza ono semicką boginię płodności, której kult był potępiony w Biblii. Baal - nazwa nadawana w Syrii i Palestynie: 1) początkowo ogólnie bóstwom zapewniającym urodzaj i płodność; 2) z czasem zaś - w niektórych miastach - bogu nieba i wojny. Przeciw kultowi Baala (lub Baalów) ostro występują prorocy ST. Baszan - słynący z doskonałych pastwisk płaskowyż w północnej części Zajordania, dzisiejszy Hauran. Stanowił królestwo Oga, zanim otrzymała go połowa pokolenia Manassesa. Bat - hebrajska miara płynów, równa około 45 litrom (jedna dziesiąta kor - zob.).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Asztarte - imię sławnej bogini, której kult był szeroko rozpowszechniony na całym starożytnym Wschodzie. W greckiej transkrypcji (powszechnie przyjmowanej w Polsce) imię to brzmi Astarte. Oznacza ono semicką boginię płodności, której kult był potępiony w Biblii. Baal - nazwa nadawana w Syrii i Palestynie: 1) początkowo ogólnie bóstwom zapewniającym urodzaj i płodność; 2) z czasem zaś - w niektórych miastach - bogu nieba i wojny. Przeciw kultowi Baala (lub Baalów) ostro występują prorocy ST. Baszan - słynący z doskonałych pastwisk płaskowyż w północnej części Zajordania, dzisiejszy Hauran. Stanowił królestwo Oga, zanim otrzymała go połowa pokolenia Manassesa. Bat - hebrajska miara płynów, równa około 45 litrom (jedna dziesiąta kor - zob.).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Belial - (Beliar) - w ST synonim nieprawości, szatan; w NT w brzmieniu Beliar - przeciwnik Chrystusa, Antychryst. Belzebub - (w gr. tekście NT stale: Bee[l]zebul) imię bóstwa Ekronu, przeniesione w NT na władcę złych duchów. Bisior - płótno lniane. W Palestynie droższe od materiałów wełnianych. Z bisioru sporządzano efod (zob.). Błogosławieństwo - w szczególnym (idiomatycznym) znaczeniu oznacza sowity dar materialny. Brama - tworzyła część składową obwarowania miejskiego, ale zarazem była ona dla mieszkańców miejscem zebrań politycznych, załatwiania spraw handlowych, a zwłaszcza sądowych. Stąd "w bramie"= "sądzie".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Brat - w języku biblijnym oznacza także kuzyna. W znaczeniu przenośnym: w ST - członek narodu wybranego, w NT - chrześcijanin, członek Kościoła. Celnicy - poborcy cła i podatków na rzecz znienawidzonych w Palestynie Rzymian, słynący z żądzy zysku i nieuczciwości. Cherem - "klątwa", "odłączenie"; zob. Klątwa. Cherub - zapożyczona z języka akkadyjskiego nazwa bóstw drugorzędnych, w Piśmie świętym określa klasę bytów duchowych - aniołów bliskich Boga. Ich wyobrażenia zdobiły przybytek i Arkę Przymierza, przypominając obecność Boga.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Cherub - zapożyczona z języka akkadyjskiego nazwa bóstw drugorzędnych, w Piśmie świętym określa klasę bytów duchowych - aniołów bliskich Boga. Ich wyobrażenia zdobiły przybytek i Arkę Przymierza, przypominając obecność Boga. Chiton - nazwa spodniej szaty, noszonej w krajach o kulturze helleńskiej zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Chleby pokładne - (hebr. dosł.: "chleby oblicza, stosu, ustawiczne") to forma niekrwawej ofiary z pokarmów, nakazanej przez Prawo Mojżeszowe. Było to 12 placków z mąki niekwaszonej (Kpł 24,5-9), układanych w 2 stosy po 6, na złotym stole (Wj 25,23-28; Lb 4,7) w każdy szabat (zob.) w miejscu świętym Namiotu Spotkania, a potem w świątyni; usuwane po tygodniu spożywali sami kapłani (wyjątkiem był fakt, opisany w 1 Sm 21,2-7). Ofiara ta była symbolem wdzięczności 12 pokoleń Izraela dla Jahwe za chleb powszedni. Chomer, czyli Kor - miara pojemności dla ciał sypkich i płynów, równa około 450 litrom.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ciało - w ST oznacza wszystkie istoty żyjące, tak ludzi, jak i zwierzęta. Dalej oznacza: 1) człowieka jako istotę znikomą i doczesną; 2) u św. Pawła - grzeszny pierwiastek w człowieku, walczący z łaską. Ciało i Krew - semityzm, oznaczający naturę ludzką. Cudzołożyć, Cudzołóstwo - w biblijnym znaczeniu przenośnym = "służyć innym bogom".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czyste Nieczyste - pojęcie występujące w wielu religiach starożytnych i u ludów pierwotnych. Nieczyste jest to, co plami człowieka zewnętrznie lub wewnętrznie i naraża na niebezpieczeństwo. Nieczystymi są więc ludzie chorzy, np. na trąd, nieczyste są pokarmy, zwierzęta (nieczystość rytualna). Darejk - pieniądz złoty, sprowadzony do Palestyny przez Dariusza, o wadze 8,41 g. Denar - srebrna lub złota moneta rzymska, odpowiadająca w czasach Jezusa Chrystusa 16 asom (zob.) - przeciętne wynagrodzenie za dzień pracy. Każdy Żyd płacił denara jako osobisty, roczny podatek dla Cezara.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...