Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

W Lublinie powstaje Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Kupili już fortepian

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 28 marca 2019 r. o 07:42 Powrót do artykułu
aaaaa kamień z lwowskiego bruku sprzedam.
3
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szkoda budynku na takie coś. Tam pasowałby pałac ślubów
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zarówno nazwa muzeum, jak i jego koncepcja są zupełnie nietrafione. Gdyby Niemcy założyli muzeum HAKATY (Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej), lub nazistowskiego Niemieckiego Związku Wschód, to bylibyśmy i oburzeni i zaniepokojeni propagowaniem niemieckiej ideologii: "Drang nach Osten" (Parcie na Wschód). Pani prezydentowa - kustosz tworzenie muzeum zaczyna od kwerendy! - kuriozum! - fortepian Nikodemowicza, pisanka z Kołomyi, kamień z twierdzy kamienieckiej - czyli, jak u Izabeli Czartoryskiej - "silva rerum" (bezładna zbieranina pamiątek i rupieci). Znalazły się dwie "ekspertki z Bożej Łaski" (albo z partyjnego nadania) - jedna - w kółko powtarza o "kwerendzie", druga "coś tam - coś tam" słyszała o muzeum. NAJPIERW DYSKUTUJE SIĘ PUBLICZNIE O WIZJI I FUNKCJI MUZEUM! PÓŹNIEJ - ROZPISUJE SIĘ OTWARTY KONKURS NA OFERTĘ JEGO SCENARIUSZA! PÓŹNIEJ OGŁASZA SIĘ KONKURS NA KUSTOSZA, KTÓREGO ZADANIEM BĘDZIE KOMPLETOWANIE ZESPOŁU PRACOWNIKÓW I ZBIORÓW! - szanowne panie, dyletantki! Propozycja przedstawiona przez te panie, to będzie zbieranina pamiątek i rupieci - typu: "kluski z mydłem, groch z powidłem"! Ideologia Kresów (dawnych Ziem Rzeczypospolitej) w nazwie muzeum, jest ideologią rewizjonizmu, sprzeczną z duchem dobrego sąsiedztwa. Czy twórcy tego muzeum nie mają większej wyobraźni? Z moją propozycją nazwy, nawiązującej do tradycji Unii Lubelskiej, wyróżnionej przez znak Dziedzictwa Europejskiego i Pamięć Świata na liście UNESCO, zwracałem się i do władz miasta, i do władz samorządowych województwa i do wojewody. Nawiązując do tradycji Konstytucji 3 Maja, nazwy spopularyzowanej przez znakomitego historyka Pawła Jasienicę, nazwa muzeum powinna brzmieć: "Muzeum Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - jako wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy - tak jak to jest zapisane w dokumencie UNESCO. Wtedy mamy placówkę o znaczeniu międzynarodowym, a nie ekspozycję kresowych resentymentów. Jestem gotowy przedstawić swoją wizję muzeum - chociaż wiem, że w tym mieście pozbawionych wyobraźni urzędników nie mam na to szans. Moja wizja tego muzeum została zawarta w ostatniej mojej książce: "Lublin mało znany. Część III: Turystyczny Lublin dla pokoleń". Wojciech Górski, historyk, przewodnik, autor książek o Lublinie.
17
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Idea świetna ale lokalizacja fatalna. Trudny dojazd.
-4
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Znowu pieniądze wyrzucone w błoto.
-4
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Z tematem tego Muzeum, wiąże się obiekt zabytkowy jaki istnieje w Lublinie,obiekt nieruchomy tzn."Stary cmentarz unicki" położony na rogu ulic Unickiej i Walecznych.Otóż historia tej zabytkowej nekropolii wiąże się z tzw.Unią Brzeską z 1596 r.(unią kościelną między Kościołem Rzymskokatolickim i Cerkwią Prawosławną, powołanej z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy z pobudek politycznych,by przyciągnąć prawosławną Ukrainę do katolickiej Polski).Cmentarz ten powstał w 1611 r. (zobacz tablicę informacyjną z 1924 r. na stronie Stowarzyszenia Ochrony Miejsc Zapomnianych) dla unitów lubelskich,którzy byli w ostrym konflikcie z Bractwem Prawosławnym przy Cerkwi przy ul.Ruskiej w Lublinie (spierali się o prawo własności do cerkwi).Konflikt trwał długo, od momentu powstania unii w 1596 r.do 1685 r.,kiedy to powstała Parafia unicka przy cerkwi przy ul.Ruskiej.Cerkiew w tym czasie, na przemian co kilka lat przechodziła raz w posiadane unitów, raz prawosławnych.Unitów wspierał król i władze Lublina,w tym kościelne.Kościół rzymskokatolicki św.Mikołaja na Czwartku w Lublinie pomagał unitom,użyczając im go na nabożeństwa (zobacz Przewodnik po Lublinie Z.Sierpińskiego) ,kiedy prawosławni władali cerkwią i udostępnił im również swój teren - położony za miastem na tzw. łanie kościelnym - pod cmentarz dla zmarłych unitów.Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział w Lublinie, robiąc badania nad tym cmentarzem stwierdził,że jest to najstarszy cmentarz w Lublinie,ponieważ jest zaznaczony na mapie z czasów zaboru austriackiego z początku XIX wieku,a nie jest tam zaznaczony cmentarz przy ul.Lipowej.
3
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zarówno nazwa  muzeum, jak i jego koncepcja są zupełnie nietrafione.  Gdyby Niemcy założyli muzeum HAKATY (Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej), lub nazistowskiego Niemieckiego Związku Wschód, to bylibyśmy i oburzeni i zaniepokojeni propagowaniem niemieckiej ideologii: "Drang nach Osten" (Parcie na Wschód).  Pani prezydentowa -  kustosz tworzenie muzeum zaczyna od kwerendy! - kuriozum! - fortepian Nikodemowicza,  pisanka z Kołomyi, kamień z twierdzy kamienieckiej - czyli, jak u Izabeli Czartoryskiej - "silva rerum" (bezładna zbieranina pamiątek i rupieci). Znalazły się dwie "ekspertki z Bożej Łaski" (albo z partyjnego nadania) - jedna - w kółko powtarza o "kwerendzie", druga "coś tam - coś tam" słyszała o muzeum. NAJPIERW DYSKUTUJE SIĘ PUBLICZNIE O WIZJI I FUNKCJI MUZEUM! PÓŹNIEJ - ROZPISUJE SIĘ OTWARTY KONKURS NA OFERTĘ JEGO SCENARIUSZA! PÓŹNIEJ OGŁASZA SIĘ KONKURS NA KUSTOSZA, KTÓREGO ZADANIEM BĘDZIE KOMPLETOWANIE ZESPOŁU PRACOWNIKÓW I ZBIORÓW! - szanowne panie, dyletantki! Propozycja przedstawiona przez te panie, to będzie zbieranina pamiątek i rupieci - typu: "kluski z mydłem, groch z powidłem"! Ideologia Kresów (dawnych Ziem Rzeczypospolitej) w nazwie muzeum, jest ideologią rewizjonizmu, sprzeczną z duchem dobrego sąsiedztwa. Czy twórcy tego muzeum nie mają większej wyobraźni? Z moją propozycją nazwy, nawiązującej do tradycji Unii Lubelskiej, wyróżnionej przez znak Dziedzictwa Europejskiego  i Pamięć Świata na liście UNESCO, zwracałem się i do władz miasta, i do władz samorządowych województwa i do wojewody. Nawiązując do tradycji Konstytucji 3 Maja, nazwy spopularyzowanej przez znakomitego historyka Pawła Jasienicę, nazwa muzeum powinna brzmieć: "Muzeum Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - jako wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy - tak jak to jest zapisane w dokumencie UNESCO. Wtedy mamy placówkę o znaczeniu międzynarodowym, a nie ekspozycję kresowych resentymentów. Jestem gotowy przedstawić swoją wizję muzeum - chociaż wiem, że w tym mieście  pozbawionych wyobraźni urzędników nie mam na to szans. Moja wizja tego muzeum została zawarta w ostatniej mojej książce: "Lublin mało znany. Część III: Turystyczny Lublin dla pokoleń". Wojciech Górski, historyk, przewodnik, autor książek o Lublinie.
 Szaznowny Panie, racz Pan zwrócić uwagę ,że zakresem działania tego muzeum ma być przedstawienie dziedzictwa kulturowego POLSKICH KRESÓW WSCHODNICH a nie  Ukrainy czy Białorusi , które w tamtych czasach nie istniały. Co najśmieszniejsze mówiać o powołaniu muzeum Rzeczypospolitej Obojga Narodów pomija Pan Ulraińców i Biarusinów , jako że Rzeczypospolita była państwem polsko-litewskim . A zatem zgodnie z Pańską terminologią wynikającą z chorobliwej obawy o stan naszych stosunków z sąsiadami jest Pan właśnie rewizjonistą . Nazwa Kresy Wschodnie jest tak utrwalona w świadomości narodu,że dyskutowanie z nią jest zawracaniem kijem Wisły sprzecznym z historią . Ja rozumiem , że pańskie ambicje sięgają daleko i wysoko i chciałby Pan zostać dyrektorem tej placówki a tu niestety , nawet pańskiego programu nowej polityki historycznej nikt nie bedzie chciał; wziąc pod uwagę. Pozostała tylko reklama swojej książki w internecie...  no i publiczna krytyka decydentów. Aha, dla porządku zaznaczam, zę nie znam ani Pana ani Pań,  które raczył Pan wymienić i obrazić
-1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zarówno nazwa  muzeum, jak i jego koncepcja są zupełnie nietrafione.  Gdyby Niemcy założyli muzeum HAKATY (Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej), lub nazistowskiego Niemieckiego Związku Wschód, to bylibyśmy i oburzeni i zaniepokojeni propagowaniem niemieckiej ideologii: "Drang nach Osten" (Parcie na Wschód).  Pani prezydentowa -  kustosz tworzenie muzeum zaczyna od kwerendy! - kuriozum! - fortepian Nikodemowicza,  pisanka z Kołomyi, kamień z twierdzy kamienieckiej - czyli, jak u Izabeli Czartoryskiej - "silva rerum" (bezładna zbieranina pamiątek i rupieci). Znalazły się dwie "ekspertki z Bożej Łaski" (albo z partyjnego nadania) - jedna - w kółko powtarza o "kwerendzie", druga "coś tam - coś tam" słyszała o muzeum. NAJPIERW DYSKUTUJE SIĘ PUBLICZNIE O WIZJI I FUNKCJI MUZEUM! PÓŹNIEJ - ROZPISUJE SIĘ OTWARTY KONKURS NA OFERTĘ JEGO SCENARIUSZA! PÓŹNIEJ OGŁASZA SIĘ KONKURS NA KUSTOSZA, KTÓREGO ZADANIEM BĘDZIE KOMPLETOWANIE ZESPOŁU PRACOWNIKÓW I ZBIORÓW! - szanowne panie, dyletantki! Propozycja przedstawiona przez te panie, to będzie zbieranina pamiątek i rupieci - typu: "kluski z mydłem, groch z powidłem"! Ideologia Kresów (dawnych Ziem Rzeczypospolitej) w nazwie muzeum, jest ideologią rewizjonizmu, sprzeczną z duchem dobrego sąsiedztwa. Czy twórcy tego muzeum nie mają większej wyobraźni? Z moją propozycją nazwy, nawiązującej do tradycji Unii Lubelskiej, wyróżnionej przez znak Dziedzictwa Europejskiego  i Pamięć Świata na liście UNESCO, zwracałem się i do władz miasta, i do władz samorządowych województwa i do wojewody. Nawiązując do tradycji Konstytucji 3 Maja, nazwy spopularyzowanej przez znakomitego historyka Pawła Jasienicę, nazwa muzeum powinna brzmieć: "Muzeum Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - jako wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy - tak jak to jest zapisane w dokumencie UNESCO. Wtedy mamy placówkę o znaczeniu międzynarodowym, a nie ekspozycję kresowych resentymentów. Jestem gotowy przedstawić swoją wizję muzeum - chociaż wiem, że w tym mieście  pozbawionych wyobraźni urzędników nie mam na to szans. Moja wizja tego muzeum została zawarta w ostatniej mojej książce: "Lublin mało znany. Część III: Turystyczny Lublin dla pokoleń". Wojciech Górski, historyk, przewodnik, autor książek o Lublinie.
Szaznowny Panie, racz Pan zwrócić uwagę ,że zakresem działania tego muzeum ma być przedstawienie dziedzictwa kulturowego POLSKICH KRESÓW WSCHODNICH a nie  Ukrainy czy Białorusi , które w tamtych czasach nie istniały. Co najśmieszniejsze mówiać o powołaniu muzeum Rzeczypospolitej Obojga Narodów pomija Pan Ulraińców i Biarusinów , jako że Rzeczypospolita była państwem polsko-litewskim . A zatem zgodnie z Pańską terminologią wynikającą z chorobliwej obawy o stan naszych stosunków z sąsiadami jest Pan właśnie rewizjonistą . Nazwa Kresy Wschodnie jest tak utrwalona w świadomości narodu,że dyskutowanie z nią jest zawracaniem kijem Wisły sprzecznym z historią . Ja rozumiem , że pańskie ambicje sięgają daleko i wysoko i chciałby Pan zostać dyrektorem tej placówki a tu niestety , nawet pańskiego programu nowej polityki historycznej nikt nie bedzie chciał; wziąc pod uwagę. Pozostała tylko reklama swojej książki w internecie...  no i publiczna krytyka decydentów. Aha, dla porządku zaznaczam, zę nie znam ani Pana ani Pań,  które raczył Pan wymienić i obrazić
 Post scriptum  : Po tym co Pan tu napisał zdecydowanie nie chciałbym także Pana poznać, zachowuje sia Pan bowiem niegodziwie. Jeśli ma Pan jakieś uwagi co do koncepcji muzeum  należało umówić się z Paniami na dłuższą dyskusję i przedstawić swoje racje a nie opluwać je w internecie . Tak prawdziwy mężczyzna się nie zachowuje !!!  Ajeślli gdzieś na półce w księgarni zobaczę Pańską książkę z całą pewnością ominę ją wzrokiem z obrzydzeniem ....
2
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Historia "Starego cmentarza unickiego" na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie, wiąże się z Kresami Wschodnimi, a konkretnie z Lwowem,ponieważ spod tego miasta, pochodził ostatni proboszcz unicki i jednocześnie pierwszy proboszcz prawosławny, Parafii przy cerkwi przy ul.Ruskiej w Lublinie.Był to ks.Mikołaj Kolenkowski,który był unitą,a jednocześnie rusofilem, będącym za powrotem unitów do prawosławia.Dlatego zaborcze władze rosyjskie sprowadziły go spod Lwowa do Lublina, i osadziły jako proboszcza Parafii unickiej przy ul.Ruskiej, z zadaniem stopniowego przemianowywania unitów na prawosławnych.Wykonywał on to zadanie od 1868 r.do 1875 r.,kiedy to władze zaborcze rosyjskie zlikwidowały Kościół Unicki w Królestwie Polskim.Grób ks.Mikołaja Kolenkowskiego zachował się do naszych czasów i znajduje się na prawosławnym cmentarzu zabytkowym przy ul.Lipowej w Lublinie.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szkoda budynku na takie coś. Tam pasowałby pałac ślubów
 No pewnie,  zróbmy tam palac ślubów, dom weselny, jakś knajpę,  dyskotekę ze stripteasem. Po co komu kultura i historia , nam wystarczy disco polo . Chleba i igrzysk nam trzeba ... W ogóle szkoda pieniędzy na muzea, zamknąć je, zbiory sprzedać będzie oszczędniej . Na zamku można zrobić supermarket a na rynku zieleniak... 
-5
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Historia "Starego cmentarza unickiego" na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie : Ks.Mikołajowi Kolenkowskiemu, będącemu wtedy proboszczem Parafii unickiej przy cerkwi (od 1868 r.) przy ul.Ruskiej w Lublinie, władze zaborcze rosyjskie pozwoliły w 1869 r.wziąć klucz od bramy cmentarza, na którym od 1611 r.chowani byli unici lubelscy.Władze zaborcze rosyjskie bowiem, w ramach represji po Powstaniu Styczniowym (1863 r). skonfiskowały w 1866 r. cały majątek Kościoła rzymskokatolickiego św.Mikołaja na Czwartku, w tym cmentarz parafialny (cmentarz oficjalnie założono w 1797 r.) ,na którym wcześniej chowani byli unici.Zaborca rosyjski zamknął cmentarz na klucz i nie pozwalał na pochówki ludzi,którzy zmuszeni byli przenosić zmarłych przez mur cmentarza by ich pochować.Cmentarz od 1866 r.należał do Skarbu Państwa (tzw.Zarządu Skarbowego Zupełnego Królestwa Polskiego).
2
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zarówno nazwa  muzeum, jak i jego koncepcja są zupełnie nietrafione.  Gdyby Niemcy założyli muzeum HAKATY (Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej), lub nazistowskiego Niemieckiego Związku Wschód, to bylibyśmy i oburzeni i zaniepokojeni propagowaniem niemieckiej ideologii: "Drang nach Osten" (Parcie na Wschód).  Pani prezydentowa -  kustosz tworzenie muzeum zaczyna od kwerendy! - kuriozum! - fortepian Nikodemowicza,  pisanka z Kołomyi, kamień z twierdzy kamienieckiej - czyli, jak u Izabeli Czartoryskiej - "silva rerum" (bezładna zbieranina pamiątek i rupieci). Znalazły się dwie "ekspertki z Bożej Łaski" (albo z partyjnego nadania) - jedna - w kółko powtarza o "kwerendzie", druga "coś tam - coś tam" słyszała o muzeum. NAJPIERW DYSKUTUJE SIĘ PUBLICZNIE O WIZJI I FUNKCJI MUZEUM! PÓŹNIEJ - ROZPISUJE SIĘ OTWARTY KONKURS NA OFERTĘ JEGO SCENARIUSZA! PÓŹNIEJ OGŁASZA SIĘ KONKURS NA KUSTOSZA, KTÓREGO ZADANIEM BĘDZIE KOMPLETOWANIE ZESPOŁU PRACOWNIKÓW I ZBIORÓW! - szanowne panie, dyletantki! Propozycja przedstawiona przez te panie, to będzie zbieranina pamiątek i rupieci - typu: "kluski z mydłem, groch z powidłem"! Ideologia Kresów (dawnych Ziem Rzeczypospolitej) w nazwie muzeum, jest ideologią rewizjonizmu, sprzeczną z duchem dobrego sąsiedztwa. Czy twórcy tego muzeum nie mają większej wyobraźni? Z moją propozycją nazwy, nawiązującej do tradycji Unii Lubelskiej, wyróżnionej przez znak Dziedzictwa Europejskiego  i Pamięć Świata na liście UNESCO, zwracałem się i do władz miasta, i do władz samorządowych województwa i do wojewody. Nawiązując do tradycji Konstytucji 3 Maja, nazwy spopularyzowanej przez znakomitego historyka Pawła Jasienicę, nazwa muzeum powinna brzmieć: "Muzeum Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - jako wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy - tak jak to jest zapisane w dokumencie UNESCO. Wtedy mamy placówkę o znaczeniu międzynarodowym, a nie ekspozycję kresowych resentymentów. Jestem gotowy przedstawić swoją wizję muzeum - chociaż wiem, że w tym mieście  pozbawionych wyobraźni urzędników nie mam na to szans. Moja wizja tego muzeum została zawarta w ostatniej mojej książce: "Lublin mało znany. Część III: Turystyczny Lublin dla pokoleń". Wojciech Górski, historyk, przewodnik, autor książek o Lublinie.
 No tak, zajrzałem do internetu i co się okazało ? Otóż Pan Wojciech Górski jest zagorzałym przeciwnikiem władz miasta  i wszystkiego co one robią ze względów czysto osobistych : udzielonej mu odmowy wjazdu na Stare Miasto busikami turystycznymi. No a dlaczego neguje fakt, iż kultura Kresów to kultura prawie wyłącznie  polska a nie ukraińska czy biaroruska to już pozostaje jego słodką tajemnicą   
2
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Moja przewaga moralna nad "Oburzonym" polega na tym, że ja mam swoją godność osobistą i podpisuję się swoim nazwiskiem, natomiast anonim jest "pospolitym kundlem, ujadającym zza węgła". O opinię w sprawie wizji muzeum, organ prowadzący, czyli marszałek sejmiku powinien zwrócić się do pracowników merytorycznych Muzeum Historii Polski. Trzeba postawić sobie zasadnicze pytanie - czy ma to być muzeum historyczne (jak Powstania Warszawskiego, żydowskiego Polin, II wojny światowej), czy regionalny zbiór pamiątek. Jeśli ma być muzeum historyczne, to powinien być jego scenariusz tematyczny, a jeśli bezładny tematycznie zbiór pamiątek - to szkoda tak wspaniałego obiektu na taki cel. Muzeum ma pełnić funkcję dydaktyczną. W Berlińskiej Siegesäule (Kolumnie Zwycięstwa) jest muzeum historyczne, prezentujące m.in. rozwój terytorialny państwa pruskiego (głównie kosztem Polski), a następnie terytorialną redukcję państwa niemieckiego - głównie na rzecz Polski. Wyobrażałem sobie lubelskie muzeum, eksponujące wielkość i potęgę federacyjnej Rzeczypospolitej, jej słabość i upadek, a następnie - tradycję unii polsko-litewskich. Wyobrażałem sobie mapy, ilustrujące wielkość tego państwa, cytaty z konstytucji sejmowych, określających ustrój tego państwa, portrety wybitnych osobistości dawnego państwa. Wyobrażałem sobie obronę Chocimia w 1621 r., jako wspólną akcję militarną Polaków, Litwinów i Kozaków, ratującą państwo przed zagładą. Portrety osobistości, tworzącej Rzeczpospolitą i doprowadzających ją do upadku można by skopiować. Pierwszym eksponatem tego muzeum powinien być obraz Jana Matejki: "Unia Lubelska". Drugim - dokument UNESCO - o wpisie dokumentu Unii Lubelskiej na listę Pamięć Świata. Ale widzę, że panie w swoich pomysłach chcą naśladować księżnę Izabelę Czartoryską - zbieraniny pamiątek - bez ładu i składu. Odnośnie aluzji do Ukraińców i Białorusinów, że ich nie było przy tworzeniu, to zwracam uwagę, że są mądrzejsi i ode mnie i od "oburzonego", który dokument UNESCO zakwalifikowali jako wspólne dziedzictwo pięciu wymienionych państw. Wczoraj akurat złożyłem do druku książkę o Unii Lubelskiej. Wojciech Górski.
-1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Moja przewaga moralna nad "Oburzonym" polega na tym, że ja mam swoją godność osobistą i podpisuję się swoim nazwiskiem, natomiast anonim jest "pospolitym kundlem, ujadającym zza węgła".  O opinię w sprawie wizji muzeum, organ prowadzący, czyli marszałek sejmiku powinien zwrócić się do pracowników merytorycznych Muzeum Historii Polski. Trzeba postawić sobie zasadnicze pytanie - czy ma to być muzeum historyczne (jak Powstania Warszawskiego, żydowskiego Polin, II wojny światowej), czy regionalny zbiór pamiątek. Jeśli ma być muzeum historyczne, to powinien być jego scenariusz tematyczny, a jeśli bezładny tematycznie zbiór pamiątek - to szkoda tak wspaniałego obiektu na taki cel. Muzeum ma pełnić funkcję dydaktyczną. W Berlińskiej Siegesäule  (Kolumnie Zwycięstwa) jest muzeum historyczne, prezentujące m.in. rozwój terytorialny państwa pruskiego (głównie kosztem Polski), a następnie terytorialną redukcję państwa niemieckiego - głównie na rzecz Polski.  Wyobrażałem sobie lubelskie muzeum, eksponujące wielkość i potęgę federacyjnej Rzeczypospolitej,  jej słabość i upadek, a następnie - tradycję unii polsko-litewskich. Wyobrażałem sobie mapy, ilustrujące wielkość tego państwa, cytaty z konstytucji sejmowych, określających ustrój tego państwa, portrety wybitnych osobistości dawnego państwa. Wyobrażałem sobie obronę Chocimia w 1621 r., jako wspólną akcję militarną Polaków, Litwinów i Kozaków, ratującą państwo przed zagładą. Portrety osobistości, tworzącej Rzeczpospolitą i doprowadzających ją do upadku można by skopiować.  Pierwszym eksponatem tego muzeum powinien być obraz Jana Matejki: "Unia Lubelska". Drugim - dokument UNESCO - o wpisie dokumentu Unii Lubelskiej na listę Pamięć Świata.  Ale widzę, że panie w swoich pomysłach chcą naśladować księżnę Izabelę Czartoryską - zbieraniny pamiątek - bez ładu i składu. Odnośnie aluzji do Ukraińców i Białorusinów, że ich nie było przy tworzeniu, to zwracam uwagę, że są mądrzejsi i ode mnie i od "oburzonego", który dokument UNESCO zakwalifikowali jako wspólne dziedzictwo pięciu wymienionych państw. Wczoraj akurat złożyłem do druku książkę o Unii Lubelskiej. Wojciech Górski.
 Pan się podpisuje swoim imieniem i nazwiskiem bo pańskie testy są nachalną autoreklamą . Ja w przeciwieństwie do Pana takiej  autoreklamy  nie potrzebuję. Po raz drugi wykazał się Pan wyjątkowym brakiem kultury . Ja powinienem był nazwać Pana wprost pospolitym chamem , którym Pan niewątpliwie jest, ale jak Pan być może zauważył zwróciłem Panu tylko grzecznie uwagę , na to, że zachowuje się Pan niegodziwie i to - jak się okazało - z pobudek wyłacznie  osobistych . Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, a Pan jak widac reaguje histerycznie na słuszne niwątpliwie uwagi. Koncepcja muzeum jak Pan być może zauważył jest w trakcie opracowania i nazywanie ludzi , którzy nad nią pracują dyletantami i krytykowanie koncepcji muzeum , której nie ma jeszcze w ostatecznym kształcie świadczy bardzo źle o Panu i Pańskim intelekcie.  Żegnam Pana , nie mam zamiaru proadzić dyskusji z kimś kto ma taki poziom moralności jak Pan 
-1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Anonim - jest osobowo NIKIM! Podpina się jakiś pieniacz pod moje teksty i kończy żałosnym "żegnam Pana". A ja Pana (czy Pani?) - nie witałem. OUT!
-2
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tak jeszcze tylko gwoli uzupełnienia Panie Wojciechu Górski : " Na przełomie czerwca i lipca chcemy zaprezentować założenia merytoryczne i wstępny zarys scenariusza oraz obszary, jakimi będzie zajmowało się muzeum" Czy Pan naprawde nie jest w stanie zrozumieć tak prostego przekazu ??? Na razie tworzone są założenia i wstępny zarys scenariusza a Pan juz krytykuje muzeum jako skład rupieci ?? Zadziwiający dar przewidywania, współczesny Wernyhora nam się tu objawił ...  
3
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szanowna Redakcjo, proszę zareagować na obraźliwe wpisy anonima pod moim adresem.
-3
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szanowna Redakcjo , proszę zareagować na obraźliwe wpisy Pana Wojciecha Górskiego pod adresem kobiet , cytuję : " ekspertki z Bożej Łaski" (albo z partyjnego nadania), dyletantki ".
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Następny darmozjad i ciepłe stołki dla rodzin rządzących.
-7
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.