Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Co z grobem duchownego ze Śniatycz?

Utworzony przez Leszczo, 9 maja 2008 r. o 21:29 Powrót do artykułu
A co w parafii nie ma pieniędzy z "tacy"?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Proponuję oddać posesję wraz z cmentarzem Prawosławnym.Skoro Sie nie chce zadbać ,to chyba nie ma innego wyjścia.A swoja droga co na to konserwator zabytków? Gdyby taka sytuacja miała miejsce z e zwykłym właścicielem Konserwator zmusiłby,lub odebrał zaniedbany obiekt.... Jak widać są równi i równiejsi...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A skąd Prawosławni w Śniatyczach???? Przecież ich wywieźli w akcji "Wisła".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zachęcam Pana Redaktora do podawania rzetelnych wiadomość historycznych. Cerkiew w Śniatyczach była unicka a nie prawosławna. To niby mały błąd. Ale świadczy o posiadanej, lub nie, wiedzy nazywanej “rzetelną”. Pana piszącego komentarz proszę o to by nie znając całej historii tych terenów nie wypowiadali się. Bo Prawosławny Metropolita Polski Arcybiskup Sawa nazwisko Hrycuniak pochodzi właśnie ze Śniatycz a jego ojciec jest pochowany na cmentarzu prawosławnym przy drodze między Śniatyczami a Kadłubiskami. A co do pana troszczącego się o tacę parafialną to życzę mu uczciwości we wspomaganiu swojej parafii bądź organizacji do której należy z własnego a nie z cudzych portfeli. Jeszcze raz powodzenia ....
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Cerkiew najpierw była prawosławna, potem unicka, potem znów prawosławna. Teraz jest to teren katolików. Taką mamy historię. Trzeba ją szanować, a nie stawiać do kąta.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kościół w Śniatyczach - to odpowiedź na słowo skierowanej do mnie w odpowiedzi. Cytat z jednej z kilku książek dotykających swą tematyką tych terenów: "Kościół unicki w Śniatyczach istniał tutaj już w w. XVIII (r. 1722 pw. Św. Jana Chrzciciela). Obecnie istniejący, został wybudowany w r. 1838, również przez unitów, pw. św. Jana Ewangelisty, z fundacji hr. Antoniny Załuskiej. Po r 1875 był on zamieniony na cerkiew prawosławną, w 1918 r. oddany katolikom. Restaurowany w r. 1919." Historii nie stawiam do kąta i ją szanuję, bo jej uczę i ją poznaje drogi złośliwy i mający braki w historii Panie. PS. Zdanie Pana że to jest teraz teren katolików określa pana stronniczość. A niby czyj ten teren był przed wojną? Tylko Prawosławny? Polecam panu prześledzenie przedwojennych dokumentów na temat składu etnicznego tych terenów. Dane potwierdzą że tereny te nie były prawosławne, choć po kasacie unii starano się o to. Niech Pan raczy pamiętać o żydach i polakach różnych wyznań.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Danuta Kawałko "Cmentarze województwa zamojskiego" Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994, str. 103.: "Pierwsza wzmianka o cerkwi w Śniatyczach pochodzi z 1564 r. Początkowo była to cerkiew prawosławna, w latach 1596-1875 grekokatolicka, od 1875 r. do I wojny światowej ponownie prawosławna, zaś w 1918 r. przejęta przez parafię rzymskokatolicką" Koniec cytatu. I bez złośliwości.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Chyba hrabiego Antoniego Załuskiego, a nie Antoniny.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zespół cerkiewny w Śniatyczach kolo Zamościa . ...Obecnie pozostałością po cmentarzu jest pięć pochówków. Najstarszy pochodzi z 1834r.,postawiony nad mogiłą Wiktorii z Behrendsów Łaskiej w kształcie obelisku zwróconego przodem na wschód. Drugi, z 1883r. nad mogilą Juliana Chruściewicza, duchownego prawosławnego i jego żony Anny zmarłej w 1891 r., złożony jest z żeliwnego postumentu na którym umieszczono krzyż z neogotycka dekoracją . Zwrócony jest licem na południe. Nad trzecią mogiłą należąca do filareta Ulanickiego, dziedzica dóbr Śniatycze zmarłego w 1907 r. umieszczony jest obelisk z czarnego marmuru, licem zwróconym do strony południowej...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...