Dżem z kiwi z miodem Składniki: 9 dużych owoców kiwi;1 ½ kg jabłek kwaskowych jabłek; ½ kg naturalnego miodu; 600 g cukru; 100 ml wody; 2 łyżki soku z cytryny Sposób przygotowania: Kiwi obrać i pokroić w drobną kostkę, po pokrojeniu powinno być 900 g kiwi. Jabłka umyć, obrać i pozbawić gniazd nasiennych. Poszatkować w cieniutkie plasterki, jabłek powinno być 1kg. Miód, cukier i wodę dajemy do szerokiego dużego garnka; podgrzewamy ciągle mieszając aż cukier i miód będą rozpuszczone. Do syropu wsypujemy kiwi, jabłka i dodajemy sok z cytryny. Mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 30 minut ciągle mieszając aż do zgęstnienia. Gorący dżem przekładamy do słoików typu twist-off , zakręcamy i odwracamy do góry dnem na 15 minut. Po tym czasie odwracamy i trzymamy do całkowitego wystudzenia pod ściereczką.   Konfitura morelowo - brzoskwiniowa z miodem Składniki:1 kg pokrojonych w paski moreli (u mnie morele i 3 brzoskwinie, których nie obierałam ze skórki); 1/2 kg cukru brązowego (jasnego); 100g miodu; spirala skórki z 1/2 dużej cytryny; kawałki miąższu z 1/2 dużej cytryny (bez albedo); laska cynamonu; 1/2 szklanki szampana (można pominąć; ja dałam Amaretto)  Wykonanie: Gotować wszystko razem aż zgęstnieje. Ja konfiturkę gotowałam dwa dni po około 30-40 minut. Wyjąć skórkę cytrynową. Laskę cynamonu można zostawić, trafi do jednego ze słoiczków. Przekładać gorącą konfiturę do wygotowanych słoików. Odwracać je do góry dnem i zawinąć w koc do ostygnięcia. Z podanego przepisu wyszły mi 3 małe słoiczki konfitury.  Konfitura czereśniowo - porzeczkowa z miodem Składniki: 1,5 kg czereśni; 300 g czerwonej porzeczki; 4-5 łyżek ( kopiastych) miodu - u mnie lipowy Wykonanie: Czereśnie myjemy i drylujemy. Porzeczki myjemy i odszypułkowujemy. Owoce wrzucamy do garnka - na wierzch wkładamy miód. Zaczynamy gotowanie. Gotujemy na wolnym ogniu , co chwilę mieszając do momentu aż miód zgęstnieje i da nam gęstą konfiturę. Gorące wkładamy do wyparzonych wcześniej słoiczków i zakręcamy. Po wystygnięciu pasteryzujemy 20 min od zagotowania. Z podanej ilości wyszły mi 3 słoiczki 300ml. Konfitura z wiśni  Składniki: 1 kg wiśni z pestkami; 800 g cukru; 1/2 cytryny; 2-3 łyżki miodu Wykonanie: Wiśnie myjemy i drylujemy. Przekładamy do odpowiedniego garnka w którym będziemy je gotować. Zasypujemy cukrem, wyciskamy sok z cytryny i odstawiamy na 2 godziny pod przykryciem. Następna czynność to doprowadzenie do wrzenia, dodanie miodu i gotowanie pod przykryciem do 15-20 minut, sprawdzając na talerzyku krople konfitur czy są już dostatecznie gęste. Pozbywamy się piany. Przelewamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i przewracamy do góry nogami, czyli pokrywką od dołu do wystygnięcia. W ten sposób konfitura się zakonserwuje. Z kilograma wiśni uzyskałam 3 słoiczki oraz deser w postaci naleśników z konfiturą.  Konfitura z marchewki  Składniki:1 kg marchwi; 900 g cukru; 3 łyżki miodu; 2 cytryny; 50 ml wody Wykonanie: Marchew obieram, gotuję do miękkości i kroję w cienkie plasterki. Zasypuję 1/3 przygotowanego cukru.Obieram cytryny ze skórki i blanszuję ją przez 5-7 minut w rondlu. Studzę i osączam, następnie kroję w bardzo cienkie paseczki. Tak przygotowaną skórkę cytrynową gotuję przez ok. godzinę w syropie przygotowanym z reszty cukru i wody. Miąższ z cytryn drobno kroję i łączę z miodem, marchwią i skórkami. To wszystko gotuję tak długo, aż syrop zgęstnieje, a marchew stanie się przezroczysta. Studzę konfiturę, przekładam do niewielkich słoików (po dżemach itp. będą idealne) i szczelnie zamykam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz