Składniki: jabłka; woda; cukier  lub miód Jabłka  najlepsze  będą  ekologiczne, czyli  nie  pot rakt owane  jakąś  chemią. Ja  akurat   znalazłam  jabłuszka  podczas  wyjazdu  w  plener. Rosły  sobie  pod  lasem, czyst e, na  pewno  niczym dziwnym  nie  pot rakt owane  i  co  najważniejsze  nie  znalazłam  ani  jednego  lokat ora-czyt aj  robaczka. Dzikie  jabłuszka  właśnie  zaczynają  dojrzewać  i  nabierają  słodyczy, więc  na  ocet   już  są  idealne  (dobrze żeby  były  lekko  kwaskowate). Oczywiście można  zrobić  ocet   z  każdego  rodzaju  jabłek  ale  najlepszy  będzie  z  nat uralnych, wiejskichkupimy  na  ryneczkach  lub  u  znajomego  rolnika. Jabłka  dokładnie myjemy, osuszamy  ściereczką  i  kroimy  w  całości  na  nieduże  cząst ki  razem  ze  skórką  i środkiem  odrzucając  t ylko  ogonek.Wkładamy  do  słoja  szklanego  do  3/ 4  wysokości  i  zalewamy  letnią zalewą  z  wody, cukru  lub miodu  w  proporcji 1  szklanka  wody 2  płaskie  łyżki  cukru 1  łyżka miodu-dałam  gryczany-może  być  każdy  inny Zagotowujemy  i  studzimy. Jabłka muszą  być  przykryte  wodą, najlepiej  by  nie  wypływały  to  połóżmy  porcelanowy szklany  talerzyk  lub jak  ja  zakrętkę  od  dużego  słoja.   Na  wierzch  nakładamy  gazę  kilka  razy  złożoną  lub ściereczkę, obwiązujemy  nit ką  lub  gumką-recept urką  i  odstawiamy  w  ciepłe miejsce  ale  nie  na bezpośrednie  działanie  słońca u mnie  na  słonecznym  balkonie  ale  na  dolnej  półeczce  gdzie  jest   cień  na okres  od  4-8  t ygodni. Co  kilka  dni, najlepiej  co  3-4 mieszamy  drewnianą  łyżką. Gdy  płyn  przestanie  się  pienić  odcedzamy  jabłka  a  ocet   z  powrot em  przelewamy  do  słoja  i  pozost awiamy aż  do  sklarowania  oct u  t zn. powinien mieć  słomkowo-złocist y  kolor  i  już  zupełnie  się  nie  pienić. Ocet   przelewamy  do  but elek, najlepiej  ciemnych-ja  t rzymałam  t eż  w  normalnych-jasnych  i  nic  się  nie działo. Ocet   jabłkowy  sam  w  sobie  jest   nat uralnym  konserwant em, więc  się  nie  psuje  i ma  bezt erminowy  okres przydat ności. Butelkę  t rzymamy  w  szaf ce  kuchennej  do  bezpośredniego  użytku  a  reszt ę  butelek  chowamy  w  spiżarni. Domowy  ocet   przygotowany  z  t akich  czystych, ekologicznych  jabłek  zawiera  bardzo  dużo  łatwo przyswajalnego  pot asu, doskonale  oczyszcza  nerki, rozrzedza  krew, wzmacnia  naczynia  krwionośne  i serce. Pomaga  lepiej  przyswajać  cukry  u  chorych  z  cukrzycą  typu  2, pomaga  w  leczeniu  dolegliwości alergicznych, zapaleniu  stawów, żył  a  także  redukuje  tkankę  tłuszczową  i  zapobiega  efekt owi  jo-jo.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz