Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Podaj przepis na pyszne ciasto, wygraj jedną z 10 nagród

Utworzony przez makanka, 3 lutego 2012 r. o 11:03
Sękaczek Składniki na ciasto:35 dag mąki, 1 kostka margaryny, 12 dag cukru kryształu, 2 łyżki kwaśnej śmietany, 2 jajka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia. wykonanie:ciasto kruche robimy -mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia łączymy z margaryną startą na tarce do jarzyn na duzych oczkach.dokładnie mieszamy. Żółtka, cukier, cukier waniliowy roztrzepujemy w śmietanie. dodajemy do maki z margaryną i wyrabiamy ciasto.Pieczemy 3 placki, aż się zarumienią. Masa jabłkowa: 1 kg jabłek (kwaśne lub chociaż winne)trzemy na tarce o dużych oczkach, smażymy pod przykryciem 10 minut, dodajemy 2 galaretki żółte ( cytrynowe najlepiej)i dobrze mieszamy. Masa orzechowa: 18 dag posiekanych orzechów, 18 dag cukru kryształu, 3 łyżki mleka, 3 łyżki miodu, 15 dag masła - wszystko wymieszać i lekko zagotować. Przełożenie placka:placek - masa jabłkowa - placek - masa jabłkowa - placek - masa orzechowa. Smacznego,bo przepis sprawdzony
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ukochana szarlotka składniki: CIASTO - 500 g mąki pszennej, wzięłam luksusową 160 g cukru pudru 250 g masła albo margaryny 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia 1 całe jajko 1 żółtko 2 łyżki cukru waniliowego 1/3 łyżeczki soli MASA JABŁKOWA - ok. 2,5 kg jabłek - w oryginale startych na tartce jarzynowej a u mnie pokrojonych po prostu na kawałki, u mnie po połowie Szara Reneta i Champion cukier do smaku - w zależności od kwaśności jabłek - ja dałam 6 łyżek sok z 1 cytryny 1,5 łyżeczki mielonego cynamonu 1 łyżeczka zmielonej przyprawy do dań słodkich 20 g żelfixu 3:1 2 łyżki bułki tartej sposób przygotowania: MASA JABŁKOWA - owoce umyłam, obrałam cienko i przekrawając je na ćwiartki wykroiłam gniazda nasienne. Miąższ pokroiłam na kawałeczki - nie musi być równo bo jabłka i tak w części się rozpadną. Wymieszałam je z sokiem cytrynowym i cukrem, smażyłam w dużym rondlu przez jakieś 10 minut mieszając żeby się nie przypaliły, odstawiłam do wystudzenia. Do zimnych owoców dodałam cynamon, przyprawę do dań słodkich, bułkę tartą i żelfix - dokładnie wymieszałam. CIASTO - zimne masło pokroiłam na mniejsze kawałki, dosypałam mąkę przesianą z cukrem puder, proszkiem do pieczenie, cukrem waniliowym i solą. Roztarłam palcami jak na kruszonkę aż nie było większych grudek tłuszczu. Dodałam jajko i żółtko, szybko zagniotłam ciasto i zawinięte w folię schowałam do lodówki na ok. godzinę. Po tym czasie podzieliłam je na 3 części. Dwiema wylepiłam spód i boki blaszki (22 x 33) wyłożonej papierem do pieczenia. Na spód wyłożyłam masę jabłkową a z kawałeczków pozostałego ciasta zrobiłam wałeczek przylepiając go dookoła brzegów i dociskając widelcem. Z ciasta wycięłam też serduszka i ułożyłam je na powierzchni ciasta żeby było ładnie Można ciasto po prostu zetrzeć na tarce jarzynowej albo posypać jak kruszonką. Piekłam ok. 1 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 st. C - na początku ustawiłam blaszkę na samym dnie piekarnika żeby spód dobrze się upiekł, m/w w połowie czasu przeniosłam ją wyżej. Po upieczeniu odstawiłam do zupełnego wystudzenia - można zostawić na noc żeby masa owocowa dobrze zastygła. Oprószyłam jeszcze cukrem pudrem, ale nie jest to konieczne http://1.bp.blogspot.com/-mjG7chP_6YM/TzVDysxjXYI/AAAAAAAASo4/bUx5pFrxoJo/s400/DSCN3567.JPG
Ostatnio edytowany 19 lutego 2012 r. o 20:38
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Pijany snickers BISZKOPT - 4 jajka 3/4 szkl. mąki pszennej tortowej 1 łyżka mąki ziemniaczanej 3/4 szkl. cukru 1/4 łyżeczki soli 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego KREM - 1/2 l mleka 3 czubate łyżki mąki pszennej 2 czubate łyżki mąki kukurydzianej 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej 200 g masła albo margaryny 5 łyżek cukru 125 ml likieru toffi - ja dałam swojego Cielaczka 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego MASA KAJMAKOWA - 1 puszka 570 g mleka skondensowanego słodzonego 3 łyżki masy kajmakowej czekoladowej POLEWA - 100 g czekolady gorzkiej 3 łyżki śmietanki słodkiej kilka łyżek mleka DODATKI - ok. 200 g orzeszków ziemnych niesolonych ok. 200 g orzechów włoskich łuskanych sposób przygotowania: MASA KAJMAKOWA - puszkę mleka, zamkniętą, wstawiłam do zimnej wody - ma być całkowicie przykryta. Gotowałam 2,5 godziny, odstawiłam żeby przestygła i dopiero wtedy otworzyłam. Zawartość przełożyłam do rondelka, dodałam masę czekoladową i wymieszałam podgrzewając żeby zrobiła się bardziej płynna - będzie łatwiej rozsmarować. KREM - mąki rozrobiłam w zimnym mleku - bardzo dokładnie żeby nie było żadnych grudek, dodałam cukier i energicznie mieszając rózgą doprowadziłam do wrzenia. Bardzo mocno zgęstniałą masę trzeba jeszcze gotować ok. 5 minut, cały czas dobrze mieszając, żeby mąki straciły zupełnie swoją surowość - trzeba uważać żeby masa się nie przypaliła. Przełożyłam do miski, przykryłam szczelnie folią spożywczą i odstawiłam do zupełnego wystudzenia. Miękkie masło miksowałam przez 3 - 4 minuty żeby nabrało puszystości. Nie przerywając miksowania dodawałam po łyżce zimnego budyniu. Dolałam też na koniec ekstrakt waniliowy i likier, dobrze wymieszałam. BISZKOPT - jajka ubiłam z cukrem i solą na bardzo gęstą, jasną masę - cukier musi się całkowicie rozpuścić. Dosypałam przesiane mąki i wymieszałam delikatnie, ale dokładnie łyżką. Masę przelałam do tortownicy śr. 26 cm, której dno spryskałam tłuszczem w sprayu. Piekłam 20 min. w piekarniku nagrzanym do 170 st. C. Po upieczeniu okroiłam delikatnie boki i wyjęłam na blat odwracając formę do góry dnem. Zostawiłam do całkowitego wystudzenia a potem przekroiłam poziomo na 2 blaty. POLEWA - czekoladę połamałam na małe kawałki o wrzuciłam do miski, którą ustawiłam na garnuszku w wrzącą wodą - dno miski nie może dotykać wody. Dolałam śmietankę i pozwoliłam czekoladzie się stopić. Wymieszałam całość na jednolitą masę dolewając mleko - całość ma być gęsta, ale lekko płynna. ZŁOŻENIE - na talerzu ułożyłam 1 blat biszkoptu. Ograniczyłam go obręczą tortownicy, w której się piekł. Boki obręczy wyłożyłam paskami pergaminu - łatwiej nam będzie potem ją zdjąć. Na blat wylałam połowę masy kajmakowej. Na masę wysypałam równą warstwą orzeszki ziemne a na nie krem. Wyrównałam powierzchnię i przykryłam całość drugim blatem dość mocno dociskając. Przykryłam ciasto dokładnie folią spożywczą i odstawiłam na całą noc do lodówki - w tym czasie krem stężeje a biszkopty wchłoną z niego nieco wilgoci. Następnego dnia delikatnie odwinęłam ciasto i zdjęłam obręcz usuwając też papier przyklejony do kremu. Na wierzchni biszkopt wylałam lekko podgrzaną resztę masy kajmakowej, równo rozsmarowałam, posypałam pokruszonymi orzechami włoskimi i lekko je przygniotłam ręką. Całość polałam polewą czekoladową. To ciasto trzeba przechowywać w chłodnym miejscu i kroić bardzo ostrym nożem. http://4.bp.blogspot.com/-Zd-ixCz9-nw/TxrDW2qoFxI/AAAAAAAASX0/QN15uoeSPSA/s400/DSCN3039.JPG
Ostatnio edytowany 19 lutego 2012 r. o 20:37
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Keks na białkach składniki: 230 g surowych białek jaj - 1 szklanka 230 g cukru drobnego 250 g mąki pszennej luksusowej 2 dość czubate łyżki mąki ziemniaczanej 250 g masła albo margaryny 1/4 łyżeczki soli 1 łyżeczka proszku do pieczenia kilka kropli aromatu do ciast migdałowego ok. 1,5 szkl. posiekanych owoców kandyzowanych i suszonych - u mnie rodzynki, żurawina, papaja, morele, daktyle, ananas, imbir - albo po prostu tzw. mieszanka keksowa sposób przygotowania: użyłam białek, które zostały mi z pieczenia ciasteczek i zamroziłam je w woreczku foliowym - takie mrożone wyciągam wieczorem i zostawiam żeby do rana się rozpuściły. Powiem Wam, że nawet lepiej się ubijają niż takie świeże. Owoce wsypałam do miseczki, większe pokroiłam na mniejsze kawałki. Wymieszałam je z mąką ziemniaczaną. Mąkę pszenną przesiałam razem z proszkiem do pieczenia. Tłuszcz rozpuściłam i przestudziłam. Naszykowałam foremkę 24x12 cm i wyłożyłam ją papierem do pieczenia - można posmarować tłuszczem i wysypać tartą bułką. Białka wlałam do miski, dodałam sól i ubijałam mikserem ustawionym na intensywne obroty aż piana była bardzo gęsta. Cały czas ubijając dosypywałam powoli cukier i ubijałam dalej aż piana była lśniąca i zupełnie sztywna. Wyłączyłam mikser. Partiami, stopniowo dosypywałam mąkę i wlewałam tłuszcz mieszając ciasto łyżką. Na koniec dodałam owoce i kilka kropli aromatu migdałowego. Przelałam masę do naszykowanej foremki. Piekłam ok. 60 min. w piekarniku nagrzanym do 170 st. C - przed wyjęciem sprawdziłam patyczkiem czy ciasto jest upieczone. Po upieczeniu wystudziłam na kratce a następnie polałam gęstym lukrem utartym z cukru pudru i mleka, posypałam posiekaną kandyzowaną skórką pomarańczową. http://4.bp.blogspot.com/-IyHjFZnw5-M/Tuy7uW-gkDI/AAAAAAAARxQ/btvbmUWxiSw/s400/DSCN2239.JPG
Ostatnio edytowany 19 lutego 2012 r. o 20:36
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ROLADA Z MORELOWYM DŻEMEM SKŁADNIKI: - 5 łyżek cukru - cukier waniliowy - słoik dżemu morelowego - szczypta soli - cukier puder do posypania - 5 jajek - 2 buiałka - łyżka wody - 5 łyżek mąki - 1/4 łyzeczki proszku do pieczenia - skórka starta z cytryny PRZYGOTOWANIE: Żółtka ucieramy z cukrem oraz cukrem waniliowym. Pod koniec ucierania dodajemy do masy wodę. Delikatnie łączymy ją z mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz skórką starta z cytryny.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ROLADA Z MORELOWYM DŻEMEM SKŁADNIKI: - 5 łyżek cukru - słoik dżemu morelowego - cukier waniliowy - 5 jajek - 2 białka - łyżka wody - 5 łyżek mąki - 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia - skórka starta z cytryny - szczypta soli - cukier puder do posypania PRZYGOTOWANIE: - Żółtka ucieramy z cukrem oraz z cukrem waniliowym. Pod koniec ucierania dodajemy do masy wodę. Delikatnie łączymy ją z mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz skórką startą z cytryny. - Z białek i szczypty soli ubijamy sztywną pianę. Delikatnie należy wymieszać ją z masą z utartych żółtek. Gotowe ciasto rozsmarowujemy równomiernie na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Wyrównujemy wierzch. Pieczemy 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C. - Upieczone ciasto wyjmujemy z blachy. Zdejmujemy papier, gdy lekko ostygnie. Biszkopt smarujemy dzemem, rolujemy i zawijamy w ściereczkę. Zostawiamy do wystudzenia. Przed podaniem posypujemy roladę cukrem pudrem i kroimy w ukośne plastry. Smacznego
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Złota Julka Składniki: 1 duża pomarańcza, 1 duża cytryna, 4 jajka, 20 dag mąki pszennej, 15 dag mąki kukurydzianej, 15 dag cukru pudru. 1i1/4 szklanki oleju (BackMit mile widziany), 3 łyżeczki sody oczyszczane, cukier puder do posypania. tłuszcz i tarta bułka do formy. wykonanie:Owoce dokładnie szorujemy, sparzamy wrzątkiem. Zalewamy zimną wodą i gotujemy pod przykryciem do miękkości. Odcedzamy, studzimy, kroimy, usuwamy pestki i miksujemy. Mąkę mieszamy z sodą i szczyptą soli. Jajka ubijamy z cukrem pudrem, dodajemy po łyżce mąki jednej i drugiej, mieszamy z przetartymi owocami cytrusowymi. wlewamy oliwę i wyrabiamy jednolite ciasto. Przelewamy do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy do pieczenia. Pieczemy blisko godzinę. Posypujemy cukrem pudrem. Jeśli chce się, by było bardziej dekoracyjnie,można przybrać bitą śmietaną. Wymaga trochę pracy, ale bardzo smaczna. Przepis domowy.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szampańska babka Składniki - 4 jajka, 2ipół szklanki mąki pszennej,3/4 oleju, kopiasta szklanka cukru, cukier waniliowy, 3/4 szklanki szampana lub dowolnego białego słodkiego musującego wina, 3 łyżki bakalii, 1 proszek do pieczenia,odrobinkę soli,cukier puder do posypania. Wykonanie - białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Żółtka utrzeć z cukrem, dodac pozostałe składniki i zmiksować.Na koniec dodać ubitą pianę i bakalie. Upiec na złoty kolor. Posypać cukrem pudrem. Można zamiast cukrem - polukrować. Prosta w wykonaniu,ale bardzo smaczna.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Makowiec Wioletka Składniki - 1 szklanka maku,najlepiej zmielonego, 1 szklanka cukru, dużą garść mieszanych bakalii, 20 dag małych bezów,1 szklanka ubitej śmietany kremówki, aromat migdałowy, cukier waniliowy. Wykonanie - Mak zmielony wg przepisu,jesli zwykły, wymaga nieco więcej roboty( umyty zalać wrzątkiem,nawet na całą noc, odsączony przepuścić przez maszynkę 3 razy), bakalie drobniutko posiekać. Z cukru, cukru waniliowego 1 3-4 łyżek gorącej wody ugotować gęsty syrop ( tzw.do nitki). Do gorącego syropu dodać kilka kropli aromatu migdałowego,mak i bakalie. Dokładnie wymieszać. Ostudzić do temp.pokojowej. W natłuszczonej tortownicy układać warstwami bezy i masę makową. Przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na pare godzin. Przed podaniem udekorować bitą smietaną. Nie wymaga bardzo dużo pracy,a smakuje. Przede wszystkim dzieciom.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tarta serowo - orzechowa z czereśniami składniki: 3/4 szkl. mielonych orzechów laskowych 1 czubata szkl. mąki krupczatki (do odmierzania użyłam szkl. o poj. 250 ml) 1 jajko 2 łyżki bardzo gęstej śmietany 1/4 łyżeczki soli 100 g masła albo margaryny 2 łyżki cukru 400 g sera białego półtłustego 1 jajko 1 żółtko 3 łyżki mąki kukurydzianej 3/4 szkl. cukru 1 łyżeczka esencji waniliowej 1 łyżka soku z cytryny 1/2 kg czereśni 2 garści łuskanych orzechów laskowych sposób przygotowania: na blat wysypałam mąkę i mielone orzechy, dodała sól,cukier, wkroiłam zimne masło i posiekałam aż całość wyglądała jak kruszonka. Dodałam jajko i śmietanę, zagniotłam szybko ciasto - jeśli będzie się bardzo kleić można podsypać jeszcze trochę mąki. Zawinęłam ciasto w folię i odłożyłam do lodówki na godzinę. Czereśnie opłukałam, osączyłam, wydrylowałam. Orzechy wrzuciłam na patelnię i podgrzewałam potrząsając nią co chwilę żeby się podprażyły. Pod wpływem temperatury skórka na orzeszkach ciemnieje i pęka. Gdy tak się stało a orzechy zaczęły intensywnie pachnieć przesypałam je na czystą ściereczkę i pocierałam przez nią aż skórką zeszła. Wybrałam czyste orzeszki i grubo je posiekałam. Schłodzone ciasto rozwałkowałam i wylepiłam nim formę - użyła tortownicy o śr. 30 cm.. Zrobiłam dość wysoki rant żeby móc potem wypełnić ciasto masą. Gęsto nakłułam ciasto widelcem i wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 200 st.C. Piekłam ok. 20 min. aż lekko się zrumieniło. Gdy ciasto się podpiekało ja zrobiłam masę. Jajko i żółtko utarłam z cukrem na puszystą masę, dodałam zmielony ser, sok cytryny, esencję i mąkę, dokładnie utarłam. Wyłożyłam masę na gorące ciasto. Na wierzchu ułożyłam czereśnie i posypałam orzechami. Piekłam ok. 30 min. w temp. 170 st.C. Po przestudzeniu oprószyłam leciutko cukrem pudrem. http://1.bp.blogspot.com/-ui819-RhIZA/TiBlAhg07fI/AAAAAAAAPH0/4YDozBunO4E/s400/DSCN8057-1.JPG
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ostatnio edytowany 21 kwietnia 2012 r. o 16:41
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Placek z borówkami składniki: 200 g masła albo margaryny 1,5 szkl. mąki pszennej luksusowej 1 czubata szkl. cukru zwykłego 3 jajka 1/3 łyżeczki soli 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia, 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej 0,3 - 0,5 kg borówki amerykańskiej lukier: 0,5 szkl. cukru pudru + sok z połowy cytryny) do formy: 1 łyżeczka masła + 1 - 2 łyżki bułki tartej sposób przygotowania: Mąki przesiałam z solą i proszkiem do pieczenia. Jajka utarłam z cukrem na puszystą, prawie białą masę. Masło rozpuściłam i przestudziłam. Stopniowo wlewałam je do ubitych jaj cały czas miksując. Następnie dodałam mąkę i wymieszałam dokładnie całość łyżką. Formę (piekłam w tortownicy śr.32 cm) wysmarowałam masłem i wysypałam tartą bułką. Wlałam ciasto. Na wierzch wyłożyłam opłukane i dokładnie osączone borówki. Piekłam w piekarniku nagrzanym do 170 st. ok. 40 min., przed wyjęciem sprawdziłam patyczkiem czy ciasto jest upieczone. Jeszcze ciepłe polałam lukrem utartym z cukru pudru z dodatkiem soku cytrynowego. http://4.bp.blogspot.com/-WPtaIi-EbcI/TjJ4PYUew4I/AAAAAAAAPfA/26WT04vJzAI/s400/DSCN1353.JPG
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Biszkopt pod różową chmurką składniki: BISZKOPT - 4 jajka 200 g cukru 200 g mąki pszennej tortowej 1 łyżka mąki ziemniaczanej 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 1/2 łyżeczki esencji waniliowej 1 duże jabłko PIANKA - 300 ml śmietanki kremówki 30% ok. 400 g malin 4 łyżki cukru 3 łyżeczki żelatyny do formy: 1 łyżeczka masła albo margaryny 1 czubata łyżka bułki tartej sposób przygotowania: Naszykowałam formę - tortownicę śr. 32 cm wysmarowałam na samym dnie tłuszczem i wysypałam cienko tartą bułką, boków nie smaruję żeby biszkopt ładnie i równo rósł. Jabłko obrałam, wykroiłam gniazdo nasienne i miąższ pokroiłam na cienkie plasterki. Jajka wbiłam do miski, dodałam cukier. Mąkę pszenną przesiałam z proszkiem i solą, już miałam dodać mąkę ziemniaczaną, ale przez pomyłkę wsypałam ją do jajek . . . Szkoda mi było wywalać więc zaczęłam ubijać i okazało się, że ta skrobia wcale jajom nie przeszkadzała bo ubiły się doskonale na bardzo puszystą pianę. Dodałam esencję i mąkę z proszkiem, wymieszałam łyżką delikatnie, ale dokładnie. Masę przelałam do formy a na wierzchu ułożyłam koliście plasterki jabłka wsuwając je w ciasto lekko pod kątem. Piekłam ok. 20 min. w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Po upieczeniu okroiłam brzegi dookoła przy ściankach formy i zostawiłam do wystudzenia. Maliny - kilkanaście sztuk zostawiłam do dekoracji - przełożyłam do rondelka, dodałam cukier, zagotowałam. Zdjęłam z ognia, dosypałam żelatynę i mieszałam aż się rozpuściła. Gdy owoce przestygły przetarłam je przez sito żeby pozbyć się pestek. Przecieru powinno być ok. 1 szkl. i trzeba go zostawić żeby wystygł całkiem i zaczął lekko tężeć. Zimną śmietankę ubiłam na sztywno. Cały czas miksując powoli wlewałam tężejący mus i jeszcze chwilę razem miksowałam. Jeśli masa będzie zbyt lejąca to trzeba poczekać aż zgęstnieje. Najpierw wyłożyłam na biszkopt połowę masy o odstawiłam ciasto do lodówki żeby zastygła. Dopiero po chwili wyłożyłam resztę i udekorowałam wierzch pozostałymi malinami oraz listkami melisy. Najlepiej odstawić ciasto do lodówki żeby dobrze się schłodziło. http://1.bp.blogspot.com/-JoJz5BbxzY8/Tjb2kjWiX_I/AAAAAAAAPik/4DeS89c5jWY/s400/DSCN8604.JPG http://4.bp.blogspot.com/-sX_bFxxor04/Tjb2w2xAM8I/AAAAAAAAPis/3chllGrYD9s/s200/DSCN8613.JPG
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ciasto gryczane z nektarynkami składniki: 180 g masła albo margaryny - ja jednak wolę masło :-) 150 g cukru skórka starta z jednej dużej cytryny 1 łyżeczka esencji waniliowej 4 jajka , rozdzielone na żółtko i białko 210 g mąki gryczanej 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1/3 łyżeczki soli 3 łyżeczki miodu gryczanego 3 duże nektarynki dodatkowo: 3/4 szkl. grubo pokruszonych orzechów włoskich 4 łyżki słodkiej śmietanki kremówki 4 łyżki miodu gryczanego 2 łyżki soku z cytryny 1 łyżka masła sposób przygotowania: Nektarynki sparzyłam, obrałam ze skórki i pokroiłam na ćwiartki usuwając pestki. Białka ubiłam na sztywno dodając sól, odstawiłam. Bardzo miękkie masło utarłam z cukrem na puszystą, białawą masę. Dodałam skórkę, esencję i cały czas miksując dodawałam stopniowo po jednym żółtku a następnie po łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia. Na koniec wmieszałam delikatnie, ale dokładnie pianę z białek. Masę przełożyłam do tortownicy śr. 24 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Koliście ułożyłam kawałki owoców wciskając je lekko w ciasto. Formę wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 170 st. C i piekłam ok. 50 min. - trzeba sprawdzić patyczkiem zanim wyjmiemy. Wierzch mi się mocno rumienił więc przykryłam go arkuszem papieru d/pieczenia. Na patelni podprażyłam orzechy a kiedy zaczęły się rumienić dodałam miód, śmietankę, masło i sok z cytryny. Całość gotowałam kilka minut aż masa nieco zgęstniała i wtedy wylałam ją na przestudzone ciasto i odstawiłam. http://1.bp.blogspot.com/-jMkFeF4Q7U8/TkVBucCA-II/AAAAAAAAPyk/WVgIGJAoIS4/s400/DSCN8855.JPG
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ciasto czekoladowo czekoladowe składniki: CIASTO - 250 g masła albo margaryny 200 g kuwertury czekoladowej, 52% kakao 100 g czekolady, 90 % kakao 2 szkl. cukru pudru (szkl. poj. 200 ml) 4 łyżeczki kakao naturalnego 1,5 szkl. mąki pszennej luksusowej 1/4 łyżeczki soli 6 jajek POLEWA: 60 g gorzkiej czekolady, 70 % kakao 1/3 szkl. śmietanki kremówki 2 czubate łyżki masy krówkowej czekoladowej sposób przygotowania: tortownicę o śr. 22 cm wyłożyłam papierem do pieczenia - na dno położyłam kawałek wystający poza obręb koła i spięłam obręczą a wewnątrz obręczy ułożyłam paski papieru, wyższe o jakieś 3 cm niż forma przyklejając je do ścianek posmarowanych leciutko masłem. Masło pokroiłam na mniejsze kawałki, wrzuciłam do rondla. Dodałam połamaną czekoladę i kuwerturę, podgrzewałam powoli aż wszystko się rozpuściło i połączyło, lekko przestudziłam. Przelałam mieszankę do miski. Dosypałam przesiany cukier puder i kakao, zmiksowałam do połączenia. Następnie dodawałam stopniowo po jednym jajku i trochu mąki, cały czas miksując. Gdy wszystko się połączyło wylałam do naszykowanej formy i wstawiłam do nagrzanego piekarnika. Piekłam 40 min. w temp. 180 st. C. Ponieważ wierzch mi nieco popękał więc po wyjęciu z piekarnika odłożyłam ciasto bez wyjmowania z formy, ale odwracając je do góry dnem i kładąc na tacy - w ten sposób górna powierzchnia wyrównała się. POLEWA - połamaną czekoladę, śmietankę i masę krówkową umieściłam w rondelku i podgrzewałam pomału, mieszając, aż składniki się połączyły w gładką całość. Polałam nią wierzch wystudzonego ciasta i odstawiłam żeby nieco zastygło, ale nie do lodówki. Podałam krojąc na kawałki, z dodatkiem gałki lodów waniliowych do każdej porcji. http://2.bp.blogspot.com/-jLfAM57eEj0/TtUEdy2HLHI/AAAAAAAARYE/aoEEZ3omzls/s400/DSCN1579.JPG
Ostatnio edytowany 19 lutego 2012 r. o 21:44
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Leniwa strucla z makiem składniki: CIASTO - 1/2 kg mąki pszennej luksusowej 50 g świeżych drożdży 2 łyżki cukru 250 g masła albo margaryny 1/2 szkl. gęstej śmietany 1/3 łyżeczki soli 2 jajka FARSZ - 1 puszka masy makowej ok. 850 g 300 g orzechów włoskich łuskanych 300 g rodzynek 200 g skórki pomarańczowej smażonej 1 białko LUKIER - 1,5 szkl. cukru pudru sok z dużej cytryny ew. trochę gorącej wody sposób przygotowania: Mąkę przesiałam, dodałam sól i pokrojone na mniejsze kawałki zimne masło. Roztarłam rękami tak jak kruszonkę aż nie będzie widać grudek tłuszczu. Drożdże wkruszyłam do kubeczka i zasypałam cukrem, odstawiłam na kilka minut aż zrobiły się płynne. Wlałam je do mąki z masłem, dodałam śmietanę i jajka - szybko zagniotłam elastyczne, dość miękkie ciasto - jeśli będzie się bardzo kleiło to podsypcie jeszcze troszkę mąki. Ciasto nie musi leżeć i wyrastać - można je od razu dalej przygotowywać. Podzieliłam ciasto na 2 m/w równe części. Każdą rozwałkowałam na dość duży prostokąt (ok. 3 - 5 mm grubości). Gotową masę makową, taką z puszki i już doprawioną, wymieszałam z rodzynkami (ja miałam mięciutkie więc ich nie moczyłam, ale można to zrobić) i posiekanymi orzechami, dodałam także połowę skórki. Białko roztrzepałam i posmarowałam nim oba płaty ciasta. Masę podzieliłam na 2 części i po połowie rozsmarowałam na cieście. Zwinęłam ciasto w rulony. Przełożyłam na dużą blachę (taką z wyposażenia piekarnika) wyłożoną papierem do pieczenia - każdą struclę ułożyłam na oddzielnej blasze - spiralnie i luźno. Wzdłuż jednego boku strucli zrobiłam nacięcia prawie przecinając - krojąc tak jakby na grube plastry i rozsuwając je lekko. Blachę wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 180 st.C i piekłam ok. 30 min.. Po upieczeniu jednej tak samo upiekłam drugą. Zostawiłam je na blachach aby przestygły - trzeba bardzo uważać przy zdejmowaniu bo są bardzo delikatne i mogą się połamać. Wystudzone polałam gęstym lukrem utartym z soku z cytryny i cukru pudru (gdyby był za gęsty dolejcie 1-2 łyżeczki gorącej wody) i posypałam resztą skórki pomarańczowej. http://4.bp.blogspot.com/-d9Zz5x8pY78/Ttt16ElKjvI/AAAAAAAARds/ke-RaJgKxDQ/s400/DSCN3660.JPG
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Sernik z ananasem i galaretką składniki: SPÓD - 180 g zwykłych herbatników typu Petit Beurre 50 g wiórków kokosowych 110 g rozpuszczonego masła 2 łyżki kakao naturalnego MASA - 1 kg sera białego mielonego - ja użyłam takiego z wiaderka, ale bardzo dobrej jakości 250 g sera mascarpone 5 jajek 200 g cukru 2 łyżki cukru waniliowego 1 op. budyniu śmietankowego w proszku skórka otarta z połowy cytryny 2 łyżki soku z cytryny 5 krążków ananasa z lekkiej zalewy WIERZCH - 300 ml zalewy z ananasa (jeśli z puszki będzie mniej to uzupełnić wodą) sok z połowy cytryny 1 op. galatelli cytrynowej w proszku czyli galaretki roślinnej 5 krążków ananasa z lekkiej zalewy sposób przygotowania: SPÓD - herbatniki pokruszyłam rękami bardzo drobno, ale nie na proszek, dodałam wiórki, kakao i wlałam roztopione masło - roztarłam łyżką na taki jakby mokry piasek a następnie wsypałam całość do tortownicy śr. 25 cm i mocno, równo ubiłam łyżką na dnie. Odstawiłam tortownicę do lodówki żeby spód zastygł. MASA - ser z wiaderka, cukier zwykły, waniliowy, skórkę z cytryny, sok cytrynowy, budyń w proszku i mascarpone przełożyłam do miski. Mieszałam mikserem przez chwilę, jakieś 30 sekund. Następnie dodawałam po 1 jajku za każdym razem mieszając tylko tyle żeby połączyć je z masą a nie ubijać. Na koniec dorzuciłam drobno posiekanego ananasa i wylałam masę do tortownicy na zastygnięty spód. Wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 150 st. C i piekłam nieco ponad godzinę, jakieś 20 minut dłużej, przykrywając wierzch papierem do pieczenia żeby się nie przypiekł. Piekarnik wyłączyłam gdy sernik na środku był jeszcze galaretowaty i zostawiłam w piecyku żeby przestygł. Lekko ciepły wyjęłam, okroiłam boki a gdy zupełnie ostygł wstawiłam na noc do lodówki żeby stężał. WIERZCH - w 1/3 płynu rozrobiłam galatellę, wlałam do zagotowanej pozostałej części i dokładnie wymieszałam już nie gotując. Dorzuciłam pokrojonego ananasa i gdy tylko masa zaczęła gęstnieć wylałam na zimny sernik. Zostawiłam jeszcze na chwilę żeby zastygła dobrze, ale trwa to dosłownie kilka minut. Galatella to taki rodzaj galaretki, ale bez zwierzęcej żelatyny tylko na bazie karagenu. Bardzo szybko tężeje, właściwie to już w trakcie stygnięcia i szybko zastyga - jest niezastąpiona przy ekspresowych albo awaryjnych deserach bo żeby szybko stężeć nie wymaga nawet chłodzenia ani nie przeszkadzają jej świeże owoce ananasa czy kiwi. Ja kupiłam ją w jednym z supermarketów, 1 op. kosztowało 1,89 zł. http://2.bp.blogspot.com/-VoFlfyYpLfQ/TrjrXxDoxeI/AAAAAAAAQyw/GEK1Fp4rOjw/s400/DSCN0876.JPG
Ostatnio edytowany 19 lutego 2012 r. o 21:43
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ciasto ucierane Składniki:1i pół szklanki mąki, 3.4 szklanki oliwy lub oleju, 8 łyżek cukru pudru, 4 jaja, 4łyżki mleka, łyżeczka proszku do pieczenia, cukier waniliowy lub esencja zapachowa (wg uznania), tłuszcz i tarta bułka do formy. wykonanie:Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Kiedy będą puszyste, wlewamy stopniowo olej, mieszając dokładnie. Partiami dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem i mleko, ciągle ucierając.Z białek ubijamy pianę i delikatnie mieszamy ją z ciastem. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem. Bardzo szybko się robi , a jest naprawdę smaczna.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Placek z jabłkami lub śliwkami 1 i 1/4 szklanki mąki, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, pół szklanki oliwy lub oleju, 8 łyżek cukru, 3 jaja,pół szklanki mleka, cukier waniliowy, łyżeczka proszku do pieczenia, pół kg jabłek( lub sliwek), tłuszcz i bułka do formy i cukier puder do posypania. Całe jaja ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Ucierając, dodajemy stopniowo oliwę, mąkę z proszkiem i mleko. Mieszamy dokładnie ciasto. wlewamy do foremki . Pokrojone jabłka układamy na cieście, lekko je wciskając ( jesli są to sliwki, usuwamy pestki i kładziemy przecięciem do góry - obowiązkowo tak). Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem. Bardzo szybko się robi. Jest smaczne i ładnie wygląda. Przepis od pokoleń ten sam
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Makowy placek z białek Szklanka mąki, 25 dag margaryny, szklanka cukru pudru, szklanka białek, szklanka maku, czubata łyżeczka proszku do pieczenia, cukier waniliowy, skórka z cytryny, tłuszcz i bułka do formy, Mąkę mieszamy z proszkiem.Margarynę rozpuszczamy i studzimy. Mieszamy mak, cukier i mąkę, dodajemy margarynę i dokładnie mieszamy .Ubijamy pianę, dodajemy startą skórkę z cytryny. Wszystko razem łączymy.Po upieczeniu polewamy lukrem lub posypujemy cukrem pudrem. Łatwe, tanie, szybkie i smaczne.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...