Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Adhortacja papieża Jana Pawła II - Reconciliatio et Paenitentia

Utworzony przez Gość, 21 stycznia 2020 r. o 12:59
O pojednaniu i pokucie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
 Reconciliatio et Paenitentia − adhortacja papieża Jana Pawła II o pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła, wydana 2 grudnia 1984. Dokument jest owocem obrad VI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, które odbyło się pomiędzy 29 września a 29 października 1983. Zgromadzenie dotyczyło przyczyn i sposobów rozwiązania konfliktów obecnych we współczesnym świecie. Najważniejszym rozdziałem dokumentu jest rozdział trzeci, w którym papież zajął się analizą fenomenu grzechu, szczególnie zjawiska utraty poczucia grzechu przez współczesnych. Przyczyny konfliktów biskup rzymski upatruje w grzechu, jako rozdarciu więzi z Bogiem. Dokument papieski składa się z wprowadzenia, siedmiu rozdziałów i zakończenia. Pełny tytuł dokumentu:     Adhortacja apostolska Reconciliatio et paenitentia Ojca Świętego Jana Pawła II do episkopatu, "duchowieństwa i wiernych po synodzie biskupów o pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła." (Wikipedia)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
WPROWADZENIE - POWSTANIE I ZNACZENIE DOKUMENTU - 1. Mówienie o POKUCIE I POJEDNANIU jest dla współczesnych mężczyzn i kobiet wezwaniem do odnalezienia na nowo, w przekładzie na ich własny język, owych słów, którymi nasz Zbawiciel i Mistrz, Jezus Chrystus, zechciał rozpocząć swoje przepowiadanie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, czyli przyjmijcie radosną nowinę o miłości, o przybraniu za synów Bożych, a więc o braterstwie. Dlaczego Kościół powraca do tego tematu i tego wezwania? Pragnienie lepszego poznania i zrozumienia współczesnego człowieka i świata, rozwiązania ich zagadki i odsłonięcia ich tajemnicy, rozpoznania zaczynów dobra i zła, które w nich działają, już od pewnego czasu skłania wielu ludzi do zwrócenia ku temu człowiekowi i temu światu uważnego spojrzenia. Jest to spojrzenie historyka i socjologa, filozofa i teologa, psychologa i humanisty, poety i mistyka: jest to nade wszystko zatroskane, choć pełne nadziei, spojrzenie pasterza. Takie spojrzenie widoczne jest w sposób wybitny na każdej stronicy doniosłej Konstytucji duszpasterskiej Soboru Watykańskiego II, Gaudium et spes, o Kościele w świecie współczesnym, a zwłaszcza w jej obszernym i wnikliwym Wprowadzeniu. Widoczne jest ono ponadto w licznych dokumentach podyktowanych mądrością i miłością pasterską moich czcigodnych Poprzedników, których wielkie pontyfikaty zostały naznaczone historycznym i profetycznym wydarzeniem Soboru Powszechnego Watykańskiego II. Niestety, przed wzrokiem pasterza, podobnie jak przed wzrokiem innych ludzi, wśród różnych cech znamionujących współczesny świat i współczesną ludzkość jawi się obecność licznych, głębokich, bolesnych podziałów.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Panie Jezu, w obliczu zjawiska utraty poczucia grzechu przez współczesnych, prosimy Cię o przywrócenie współczesnym poczucia grzechu, szczery żal, pojednanie i pokutę. Przez grzech w człowieku, nastąpiło tragiczne w skutkach rozdarcie więzi z Bogiem, o łaskę powrotu do tej więzi, prosimy Cię Panie. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: W intencji zatwardziałych grzeszników, o łaskę nawrócenia, opamiętania, ducha pokuty i zadośćuczynienie. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: W intencji ofiar zatwardziałych grzeszników, z prośbą o wynagrodzenie bolesnych krzywd i uzdrowienie zadanych ran. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
 Módlmy się: W intencji wynagradzającej Dobremu Bogu. Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata. Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Boże Ojcze, w swoim kruchym człowieczeństwie jestem słaby i ułomny, jestem grzesznikiem, potrzebuję i zdaję się na Ciebie - Ty się mną zajmij. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Koronka do Bożego Miłosierdzia - skuteczny ratunek człowieka grzesznego. Zachęcam!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Należy zerwać z grzechem - Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.  Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki.  ( 1 J 1, 8-10)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Boże Ojcze, z pokorą i w duchu skruchy wyznajemy nasze grzechy, jesteśmy grzeszni, jako wierny i sprawiedliwy odpuść je nam i oczyść nas z wszelkiej nieprawości. Prosimy Cię, pomóż nam zerwać z grzechem. Amen.  
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Boże Ojcze, z ufnością w Twoje miłosierdzie nad nami, polecamy Ci, także tych którzy samych siebie oszukują mówiąc, że nie zgrzeszyli, nie ma w nich Twojej nauki - Jezu, Ty się tym zajmij! Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Napomnienia końcowe - Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć.  Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu! Wiecie, że te same cierpienia ponoszą wasi bracia na świecie.  A Bóg wszelkiej łaski, Ten, który was powołał do wiecznej swojej chwały w Chrystusie, gdy trochę pocierpicie, sam was udoskonali, utwierdzi, umocni i ugruntuje.  Jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen. (1 P 5, 8-11)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Bóg wszelkiej łaski, Ten, który nas powołał do wiecznej swojej chwały w Chrystusie, niech nas udoskonali, utwierdzi, umocni i ugruntuje.  Jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Panie Jezu, wszystkie nasze cierpienia jakich doświadczamy na tym świecie, z miłością oddajemy Tobie. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Najświętszy Jezu, prosimy Cię, chroń nas i naszych bliskich. Oddal od nas ataki złego ducha, prosimy o poskromienie go. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Św. Ojcze Pio, módl się za nami.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Św. Michale Archaniele, módl się za nami.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bądźmy trzeźwi! Czuwajmy! Przeciwnik nasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć.  Mocni w wierze przeciwstawmy się jemu! Z Bożą pomocą. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
W trosce o siebie, ale też o bliskich, mam być trzeźwy i czujny, jeśli nie chcę paść żałosną ofiarą przeciwnika naszego, diabła, który jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć.  Jeśli nie chcę zostać pożarty, mam mocny w wierze przeciwstawić się jemu z Bożą pomocą. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 2

Dodaj odpowiedź:

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.