Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Egoiści - dramat, Polska 2000

Utworzony przez Gość, 20 sierpnia 2019 o 18:56
Opowieść o dzisiejszych czasach, wielkomiejskich elitach, które żyją w nieustannej pogoni za sukcesem. Mają dobrą pracę, duże pieniądze, które trwonia podczas alkoholowych i narkotykowych imprez. W ich życiu nie ma tematów tabu, ani wyższych wartości. Jest seks w rozmaitych konfiguracjach i niekontrolowany "odlot". Za tę "wolność" yuppies płacą jednak wysoką cenę - duchowego spustoszenia, samotności, nieustannej pozy.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Rozgrywająca się współcześnie w Warszawie opowieść o grupie trzydziestolatków, którzy bawią się "do utraty tchu". Chcą zdławić w sobie lęk przed samotnością i tęsknotę za prawdziwymi uczuciami. Skonstruowany z luźnych epizodów film przedstawia historie czworga młodych ludzi - Anki (Magdalena Cielecka), Smutnego (Olaf Lubaszenko), Filipa (Jan Frycz) i Młodego (Rafał Mohr). Porzucona przez ukochanego Smutnego Anka za wszelką cenę próbuje zwrócić uwagę otoczenia na swój ból. Świadkiem jej rozpaczy jest kamera wideo. Następnego dnia zamiast do USA, Anka z koleżanką wyrusza w miasto. Tymczasem Smutny to zdolny kompozytor, który jest twórcą muzyki do reklam. Nie znajduje w swoim świecie wartości, którą mógłby cenić. Nie jest jednak nihilistą - pod maską cynizmu ukrywa wrażliwość, która odbierana jest przez otoczenie jako słabość. Smutny myśli o samobójstwie. Filip, porzucony przez kochanka architekt, podejmuje decyzję o samospaleniu. Niedojrzały Młody, mąż i przyszły ojciec, wykorzystuje życiową stabilizację jako kolejną okazję do szaleńczej zabawy. Kontrowersyjny obraz Mariusza Trelińskiego w 2000 roku zdobył nagrodę jury młodzieżowego podczas FPFF w Gdyni oraz trzy nominacje do Orłów w 2002 roku. (tv.wp.pl)
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Recenzja filmu Egoiści (2000). Tako rzecze Treliński - To opowieść o miłości nasyconej alkoholem i kokainą, miłości obwarowanej pieniądzem i ciągłą imprezą. Punkt wyjścia stanowi wolność uzyskana po roku 1989 w Polsce, która wielu ludziom dała możliwość szybkiego wzbogacenia się kosztem zaniku głębszej refleksji nad otaczającym ich światem, a tym samym zaniku pewnych wartości. Wartości, które niegdyś stanowiły silną podstawę do budowania swojego życia. To bezwiedne wtłaczanie się w ową rzeczywistość dało w efekcie życie od imprezy do imprezy. Myślenie o przyszłości przestało istnieć, a jeżeli się pojawia, to jest pozbawione nadziei na inną jakość niż obecna. Wiara w siłę pieniądza i parogodzinne ućpanie uniemożliwia zmianę postawy życiowej. Także siła, z jaką nowa rzeczywistość pędzi jest zbyt duża, a bohaterzy zbyt słabi, by się z niej wydostać. Zresztą dla niektórych jest to jedyna rzeczywistość, z jaką się zetknęli. Nie próbują niczego zmieniać, gdyż niczego innego nie znają. Miłość, wydawałoby się, to uniwersalna wartość zwalczająca wszelkie niepowodzenia pojawiające się na swojej drodze. Niepielęgnowana, źle pojęta jednak zanika stając się pustym słowem, formą bez treści. Doprowadza do osamotnienia, pustki, rozpaczy, a nawet śmierci lub też staje się pozorem miłości, wątłym i nietrwałym. Ten ogólny obraz ma nakreślić klimat, w jakim poruszają się główni bohaterzy. Akcja rozgrywa się w środowisku warszawskiej elity. Smutny (Olaf Lubaszenko), niegdyś zdolny kompozytor, aktualnie chałturzący w branży reklamowej, trwa w owej rzeczywistości, świadomy swojego zatracenia. Jako jedyny zachowuje zdolność refleksji nad otaczającym go światem, jednak nie próbuje się z niego wydostać. Widzimy go beznamiętnie przedzierającego się przez kolejne epizody, a jedyne emocje są wynikiem picia alkoholu i zażywania kokainy. Taki tryb życia wypala w nim miłość do Anki (Magdalena Cielecka), której odgrywana rola jest wyrazem okropnej rozpaczy, jaką czuje za utraconą miłością. Dostrzega jego wewnętrzną pustkę. Jakakolwiek walka o odzyskanie miłości w ostatecznym efekcie kończy się ucieczką do Ameryki. W otoczeniu Smutnego pojawia się Młody ( Rafał Mohr ), przedstawiciel tej grupy osób, które wchodząc w dorosłe życie, miały szansę szybkiego wzbogacenia się. Jego system wartości zdominowany jest przez siłę pieniądza i kokainę. Nigdy nie poznał innych wartości. Kwintesencją miłości jest dla niego najdroższa suknia ślubna, celem życia - działka kokainy. Na drugim pokoleniowym biegunie znajduje się Filip (Jan Frycz). Czterdziestoletni bogaty architekt o homoseksualnych skłonnościach. Porzucony przez kochanka, z owego świata wycofuje się poprzez efektowny akt samospalenia. Smutny w końcowej scenie uczestniczy przy porodzie dziewczyny Młodego, Ilonki ( Agnieszka Dygant ). Naturalistyczne ujęcie obrzydliwego wcześniaka wydaje się przepowiednią tego, jacy będziemy.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
c.d. Z założenia reżysera "Egoiści" mają stanowić obraz pewnej grupy społecznej na poziomie obyczajowym osadzonej w określonym kontekście historycznym (w polskim kapitalizmie, na co wskazuje ostatnie, parominutowe ujęcie; panorama Warszawy z zatrzymaniem na Pałacu Kultury). Nie jest tutaj istotna fabuła z budowaniem dramaturgii. Treliński świadomie rezygnuje z pewnych podstawowych zasad kina. Nie znajdziemy w filmie klasycznego wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Unika także kreowania głównego bohatera. Nadane wcześniej miano głównego Smutnemu jest pewnym uproszczeniem. Faktycznie jest on osią scalającą czterech odmiennych nowel, w konsekwencji dając pełniejszy opis mentalności "naszych czasów". Można zaryzykować stwierdzeniem, iż dramaturgia filmu opiera się na swoistym dualizmie (być może ma tu miejsce zobrazowanie odwiecznego dylematu "być czy mieć?" z pozycji "mieć"). Dramaturgiczne napięcie tworzy się na styku dwóch obszarów. Mamy tutaj podział na noc i dzień. Noc jest w swoim wyrazie ekshibicjonistyczna, obnaża przed nami prawdziwe oblicze bohaterów, przeżywane przez nich emocje, lęki. Dzień jest tylko wypełnieniem zawodowych ról. Ale także jest normalnością. Noc jest narkotykiem, którego zażywanie wciąga. Dzięki temu staje się ona atrakcyjna. Dzień traci swoją wartość. Musi raczej dostarczyć środków do życia nocnego. Noc jest także pretekstem do ukazania głębszej psychologii miłości, jej prawdziwego oblicza. Ten dualizm uwidacznia się także w warstwie muzycznej. Sam Treliński uważa, że właśnie w niej należałoby szukać klucza do rozumienia dzieła. Z jednej strony jest ona agresywna, ma się kojarzyć z kultem pieniądza, kokainową imprezą, zapachem alkoholu i seksu, z drugiej strony spokojna, teatralna, refleksyjna ma skłaniać do zadumy nad spełnianym życiem. Muzyka "dzienna", skomponowana przez Pawła Mykietyna , z nurtu muzyki współczesnej (aczkolwiek nie wykonywana na instrumentach elektronicznych) jest zbyt subtelna, aby przeciwstawić się tej pierwszej, ginie w jej natarczywości tak jak giną ludzkie wartości, gdy na pierwsze miejsce wysuwa się pogoń za pieniądzem. Dwoistość ma swoje odzwierciedlenie w montażu. W ciągu dnia jest on raczej statyczny. Kolejne ujęcia starają się być obiektywnym oglądem rzeczywistości. Ujęcia nocne starają się coś mieć z przeżywanych stanów przez bohaterów. Często nawiązują do estetyki teledysku.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
c.d. Zastosowanie dualizmu w filmie jest dość sugestywnym zabiegiem ukazującym konfrontacje dwóch przeciwstawnych biegunów, walkę pomiędzy nimi. Być może niektórzy uznają, że jest to niepotrzebna zabawa formą. Trzeba jednak pamiętać, iż każdy tworzy według własnego pomysłu. Film, jako opis wycinka społecznej rzeczywistości, zdaje się nakłaniać do generalizacji prezentowanych treści. Zdeterminowało to sposób odtwarzania ról i reżyserię. Gra aktorów jest symbolem pewnych jakości opartych o przeżywane emocje. Czasami wydaje się, że owe aktorstwo wyreżyserowane jest zbyt narzucająco się (jakby młotkiem ciosane), choć momentami nabiera to charakteru niezwykle artystycznego. Być może sprzyja to klarowniejszemu odbiorowi dzieła (w rzeczy samej, chodzi o to, aby być zrozumiałym). Film zrealizowany efektownie i z polotem, zdaje się coś mieć z dobrze nakręconego teledysku z niebanalnym tekstem, choć momentami odnosiłem wrażenie, jakby reżyser zapomniał, że jest na planie filmowym, a znalazł się na planie filmu reklamowego (budowanie dramaturgii w obrębie trzydziestosekundowych scen rodem niczym z reklamy proszku do prania). Mimo wszystko, uważam film "Egoiści" za ten typ masowej kultury, która za pośrednictwem modnych symboli, chce przekazać ważne życiowo treści. Osobiście polecam. Michał Marecki  /  2 stycznia 2000 recenzja kinowa Egoiści (2000) ( filmweb.pl)
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Miłość, wydawałoby się, to uniwersalna wartość zwalczająca wszelkie niepowodzenia pojawiające się na swojej drodze. Niepielęgnowana, źle pojęta jednak zanika stając się pustym słowem, formą bez treści. Doprowadza do osamotnienia, pustki, rozpaczy, a nawet śmierci lub też staje się pozorem miłości, wątłym i nietrwałym."
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Można zaryzykować stwierdzeniem, iż dramaturgia filmu opiera się na swoistym dualizmie (być może ma tu miejsce zobrazowanie odwiecznego dylematu "być czy mieć?" z pozycji "mieć")."
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tak oto giną ludzkie wartości, gdy na pierwsze miejsce wysuwa się pogoń za pieniądzem. Ku przestrodze!
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Film "Egoiści" to ten typ masowej kultury, która za pośrednictwem modnych symboli, chce przekazać ważne życiowo treści. Polecam.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
System wartości zdominowany przez siłę pieniądza i używki, nigdy nie pozwoli poznać innych wartości.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Mieć czy być, zatem?
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Pokolenie EGOISTÓW to pokolenie ludzi żyjących w zawrotnym tempie, wspomagających się używkami, płacących za sukces atrofią uczuciową i skrajnym cynizmem. Ich finansowy sukces budzi odrazę, gdyż pieniądze stawiane na pierwszym miejscu, miejscu należnym jedynie Panu Bogu, są oznaką moralnej i duchowej klęski. Ku przestrodze!
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:


Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.