Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

EKOLOGICZNY RACHUNEK SUMIENIA

Utworzony przez Gość, 27 grudnia 2019 r. o 20:19
REFA - Ruch Ekologiczny Świętego Franciszka z Asyżu
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Z Księgi Starego Testamentu jasno wynika, że człowiek został powołany do roli ogrodnika, a nie niszczyciela - “Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.”  (Rdz 2, 15)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Franciszkanie: Jednak z obserwacji otaczającego nas świata wynika, że nie wszyscy katolicy mają w tym zakresie pełną wiedzę, a tym samym nie wszyscy postępują zgodnie z nauczaniem Kościoła. Dlatego w 1981 roku (dokładnie dwa lata po ogłoszeniu przez Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów) przy Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie powstał Ruch Ekologiczny, w skrócie REFA, którego podstawowym zadaniem jest edukacja i formacja. Owocem pracy członków tego ruchu jest między innymi ekologiczny rachunek sumienia, który ma pomóc w kształtowaniu ludzkich sumień.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jako członek REFA w kontekście historii życia św. Franciszka z Asyżu pytam: Czy uznajesz Boga za Stwórcę, Ojca, Dawcę życia i istnienia? Czy dbasz o własne zdrowie? Czy w miarę możliwości prowadzisz zdrowy tryb życia (sport, zdrowe jedzenie, odpoczynek)? Czy rozwijasz u siebie poczucie piękna przyrody i dbałość o jego zachowanie? Czy rzetelnie dochodzisz prawdy o zagrożeniu środowiska? Czy czujesz się odpowiedzialny za otaczający Cię świat, za ekologię Twego serca, domu, środowiska życia, pracy? Czy starasz się patrzeć perspektywicznie? Czy jesteś w stanie zobaczyć możliwe dobre i złe skutki swoich wyborów, działań i postaw? Czy przykładem i słowem uczysz innych postawy szacunku dla wszelkiego życia jako daru od Boga? Czy wobec świata stworzonego nie zachowujesz się jak pan i rządca? Czy kształtujesz swoją postawę brata i odpowiedzialnego gospodarza? Czy korzystając z bogactw przyrody pamiętasz, że są one dobrem wspólnym wszystkich ludzi i pokoleń, które przyjdą po nas? Czy nie dopuszczasz się rozrzutności i marnotrawstwa? Czy jesteś opiekuńczy wobec tych, za których jesteś odpowiedzialny, których kochasz, którzy są pod Twoją opieką? Czy szanujesz życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci? Czy nie jesteś zwolennikiem aborcji, eutanazji? Czy szanujesz ciało swoje, bliźnich? Czy nie niszczysz życia przez przemoc, nałogi, używki, niedbałość o zdrowie, nieprzestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa? Czy niepotrzebnie nie wycinasz drzew i krzewów? Czy nie wypalasz trawy na łąkach i miedzach? Czy nie wyrzucasz w niedozwolonych miejscach śmieci, odpadów, resztek środków ochrony roślin? Czy nie zadajesz cierpień zwierzętom np. przez zbyt ciasne pomieszczenia, niedokarmienie itd.? Czy przestrzegasz i wymagasz przestrzegania w lesie, na szlakach i ścieżkach turystycznych zachowania spokoju, niezaśmiecania, chodzenia według oznaczonych tras, niezbierania bez potrzeby roślin i zwierząt? Czy nie zostawiasz po sobie śmieci, nie palisz ognisk ani papierosów w miejscach wyraźnie zabronionych? Czy nie niszczysz bezmyślnie przyrody, np. przez niepotrzebne zrywanie roślin, płoszenie i zabijanie zwierząt, niszczenie jaskiń, skał przez odłupywanie kawałków, wykonywanie napisów? Czy dbasz o dobry stan techniczny pojazdów, aby nie był źródłem nadmiernego hałasu i spalin? Czy przestrzegasz zakazów wjazdu do lasu? Czy nie parkujesz na zieleńcach, nie myjesz pojazdu w rzece, nie spuszczasz oleju do kanalizacji? Czy nie jesteś jednym z drobnych, ale skutecznych niszczycieli Ziemi przez niepotrzebny hałas, deptanie trawników, beztroskie śmiecenie, łamanie gałęzi, rwanie ziół i kwiatów, płoszenie ptaków, wrogość do zwierząt i inne niszczycielskie czyny? (stacja7.pl)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Św.Franciszku i św. Klaro z Asyżu, módlcie się za nami.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Świat według św. Franciszka - "Wiele osób uważa, że św. Franciszek z Asyżu był wyjątkowym miłośnikiem przyrody i świata stworzonego. I słusznie! Bo nie kto inny, tylko właśnie on nazywał słońce, księżyc, gwiazdy, wodę, ziemię, rośliny oraz zwierzęta swoimi braćmi i siostrami."
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...