Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Encyklika papieża Benedykta XVI - Spe salvi

Utworzony przez Gość, 21 stycznia 2020 r. o 09:29
NADZIEJA
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Spe Salvi (z łac. Nadzieją zbawieni) – druga encyklika papieża Benedykta XVI. Poświęcona jest nadziei w życiu chrześcijanina. Została ogłoszona i opublikowana 30 listopada 2007 roku w ośmiu językach (angielski, francuski, niemiecki, włoski, łacina, polski, portugalski i hiszpański). Zapisana została w 50 paragrafach. Tytuł encykliki nawiązuje do tekstu w nadziei już jesteśmy zbawieni z listu św. Pawła do Rzymian (Rz 8,24). (Wikipedia)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Przeznaczenie do chwały - Sądzę bowiem, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić. Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał - w nadziei, że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych. Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując  - odkupienia naszego ciała.  W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której [spełnienie już się] ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co się już ogląda?  Jeżeli jednak, nie oglądając, spodziewamy się czegoś, to z wytrwałością tego oczekujemy. Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami.  Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą. Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi.  Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą. (Rz 8, 18-30)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
OBDARZENIE ŻYCIEM NADPRZYRODZONYM - Życie według Ducha - Teraz jednak dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie, nie ma już potępienia.  Albowiem prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci.  Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało czyniło je bezsilnym, [tego dokonał Bóg]. On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla [usunięcia] grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech,  aby to, co nakazuje Prawo, wypełniło się w nas, o ile postępujemy nie według ciała, ale według Ducha. Ci bowiem, którzy żyją według ciała, dążą do tego, czego chce ciało; ci zaś, którzy żyją według Ducha - do tego, czego chce Duch.  Dążność bowiem ciała prowadzi do śmierci, dążność zaś Ducha - do życia i pokoju.  A to dlatego, że dążność ciała wroga jest Bogu, nie podporządkowuje się bowiem Prawu Bożemu, ani nawet nie jest do tego zdolna.  A ci, którzy żyją według ciała, Bogu podobać się nie mogą.  Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy.  Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia.  A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha.  Jesteśmy więc, bracia, dłużnikami, ale nie ciała, byśmy żyć mieli według ciała. Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała - będziecie żyli. (Rz 8, 1-13)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Synostwo Boże chrześcijan - Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi.  Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi.  Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale. (Rz 8,14-17)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Hymn wdzięczności - Cóż więc na to powiemy? Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować? Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia? Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł [za nas] śmierć, co więcej - zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami? Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?  Jak to jest napisane: Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź. Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce,  ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (Rz 8, 31-39)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Abba, Ojcze! Abba, Ojcze! Abba, Ojcze! - módlmy się!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Abba Ojcze! Dzięki Temu, który nas umiłował,  jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce,  ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. Amen. Alleluja!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Abba Ojcze! Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?  Jak to jest napisane: Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź. Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. Amen. Alleluja!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Abba Ojcze! Dziękujemy Ci, za dar w Osobie, Tego, który do końca nas umiłował. Amen. Alleluja!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nic nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Bogu niech będą dzięki za dar życia według Ducha, za obdarzenie nas życiem nadprzyrodzonym, za wszelkie dobro. Alleluja!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Boża dobroć - (...) nadzieja wszystkich pokoleń chrześcijan w Królestwo Boże, które nadchodzi. ( „Miłosierdzie ostatnim słowem Boga” str. 194)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nadzieja w próbie i w cierpieniu - "Gdy szaleje nawałnica, rzucam kotwicę u tronu Boga: żywą nadzieję, którą noszę w sercu." Paweł Le-Bao- Thin, męczennik wietnamski (zm. 1857). („Miłosierdzie ostatnim słowem Boga” str.182)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nadzieja w próbie i w cierpieniu - Według Ojca św. Benedykta XVI nadzieja - stała postawa chrześcijanina - to dar Boga. Dlatego należy ten dar wciąż u Niego wypraszać w pokornej modlitwie. Kotwica nadziei sięga boskiej głębi Jezusowego Serca. Rozumieją to ludzie prości i pokorni, którzy w sytuacjach, po ludzku sądząc, beznadziejnych odnajdują głęboki pokój właśnie dzięki wytrwałej modlitwie. Modlitwa jest szkołą nadziei, zwłaszcza gdy - mierząc ludzką miarą - doświadczamy granic nadziei. ( „Miłosierdzie ostatnim słowem Boga”str.182)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Boże Ojcze w pokorze prosimy Cię, o dar niezłomnej nadziei, w sposób szczególny w próbie i w cierpieniu, zwłaszcza gdy, mierząc ludzką miarą, doświadczamy granic nadziei. Niech nasza Matka, Maryja, Kotwica Nadziei, która sięga boskiej głębi Jezusowego Serca, oręduje za nami. Amen.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Przestroga przed ideologiami - "To nie nauka odkupuje człowieka. Człowiek zostaje odkupiony przez miłość."Papież Benedykt XVI („Miłosierdzie ostatnim słowem Boga”str.183)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bóg jest Panem dziejów - ""Świat bez Boga jest światem bez nadziei." Papież Benedykt XVI ( „Miłosierdzie ostatnim słowem Boga”str.183)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wszystko jest łaską! - Postawę otwarcia się na działanie Boga pełnego dobroci miała także św. siostra Faustyna, która w swoim Dzienniczku (55) zanotowała słowa mistrzyni nowicjatu: "Niech siostra sobie na całe życie to zapamięta, ża jak wody spływają z gór na doliny, tak też i łaski Boże spływają tylko na dusze pokorne." Dodajmy, że Boże łaski spływają na wszystkie dusze, ale przyjąć je mogą tylko dusze pokorne.( „Miłosierdzie ostatnim słowem Boga”str.190)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Moja ograniczona moc - Bóg od dawna trzyma każdego z nas w swym ręku. W Księdze Izajasza (49, 16) odnajdujemy zapewnienie Boga: Oto wyryłem cię na obu dłoniech, twe mury są ustawicznie przede Mną. ( „Miłosierdzie ostatnim słowem Boga”str.192)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 2

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...