Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama STUDNIÓWKA 2026 - zobacz galerię zdjęć!
Reklama

Narodowe Święto Niepodległości 2025. W Zamościu obchody już przed 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości 2025. W Zamościu obchody już przed 11 listopada
Główne obchody rocznicy 11 listopada odbędą się na Rynku Wielkim w Zamościu

Autor: Kazimierz Chmiel/Archiwum



Już w piątek (7 listopada) o godz. 11 zaczną się Biegi Listopadowe organizowane na Rynku Wielkim i staromiejskich ulicach przez KS Agros Zamość. Tego samego dnia wieczorem (godz. 19) na koncert „144 lata z Karolem Namysłowskim” zaprasza Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego.

Nocą z poniedziałku na wtorek (10/11 listopada) z inicjatywy Hufca ZHP Zamość odbędzie się Patriotyczny Rajd Nocny. Uczestnicy ziorą się o godz. 21.45 pod pomnikiem założyciela miasta Jana Zamoyskiego, skąd z przewodnikami ruszą na 5-kilometrową trasę.

Zasadnicze obchody 11 listopada rozpocznie o godz. 9.30 uroczysta sesja Rady Miasta Zamość, podczas której oprawę muzyczną zapewni zespół Ale cantare z Płoskiego. Godzinę później w Katedrze Zamojskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny.

Kwadrans przed godz. 12 ma rozpocząć się manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim. W programie uroczystości: wystąpienie prezydenta, wręczenie wyróżnień przez Dowódcę Garnizonu Zamość, apel pamięci i salwa honorowa, a także tradycyjnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Na koniec przewidziano defiladę wojskową oraz uroczystą paradę Kresowego Bractwa Motocyklowego „Biały Kruk”. O godz. 13rozpocznie się Marsz Niepodległości, którego uczestnicy przejdą ze Starego Miasta pod pomnik Piłsudskiego.

Dodatkowo tego dnia Muzeum Zamojskie zaprasza do Arsenału najmłodszych na zajęcia patriotyczne „Polak Mały”. Warsztaty odbędą się pod hasłem „Bohaterowie bez granic”. To oferta płatna – 18 zł. Po południu (godz. 17) koncert „W żołnierskiej pieśni” zaplanowano w Zamojskim Domu Kultury. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą wydawane od środy 5 listopada w sekretariacie ZDK.

W ramach rocznicowych obchodów w środę 12 listopada w Mediatece Zamojskiej Akademii Kultury zaplanowano projekcję filmu „Inka” (godz. 11.30, wstęp wolny), natomiast półtora tygodnia później, 23 listopada w klubie wojskowym na ulicy Piłsudskiego obędzie się koncert patriotyczny i wystawa twórczości dziecięcej (godz. 17).


Zamość, lubelskie
Rozpoczęcie: 04.11.2025
Reklama
Zwierzę w sztuce malarskiej — wykład o animalistyce

Zwierzę w sztuce malarskiej — wykład o animalistyce

Animalistyka to gatunek malarski, w którym głównym tematem są zwierzęta i sceny z ich udziałem. Korzenie animalistyki sięgają najdawniejszych czasów ludzkości, gdy na ścianach jaskiń pojawiały się wizerunki zwierząt. Artyści tworzący w tym nurcie, zarówno malarze, jak i rzeźbiarze, dążą do wiernego oddania wyglądu, ruchu i charakteru zwierząt, ukazując je w rozmaitych okolicznościach.  Już 22 stycznia o godzinie 17.00 Warsztaty Lublin zapraszają na wykład o malarstwie z cyklu „Sztuka, która opowiada historię". Tym razem tematem rozważań będą zwierzęta — od domowych pupili po dzikie stworzenia będące bohaterami obrazów artystów z różnych stron świata. Nie zabraknie również ciekawostek o malarzach, których dzieła znamy, lecz nie wiemy, co się za nimi kryje.  Wielcy animaliści to malarze francuscy, angielscy, holenderscy i flamandzcy, a w czasach późniejszych również fascynujące malarki takie jak Rosa Bonheur czy też Henrietta Ronner-Knip. Podczas wykładu uczestnicy ujrzą wizerunki psów, kotów, dzikich ptaków i bydła oraz dzieła polskich twórców, które przeniosą ich w świat rozbudowanej fauny.  "Podczas wykładu ustalimy też czy dzieła francuskiego realisty Gustawa Courbeta przedstawiające leśne zwierzęta mają coś wspólnego z ikoną kiczu i estetyki PRL czyli słynną „makatką z jeleniem na rykowisku" oraz obejrzymy obraz pt. „Kochankowie mojej żony" pędzla austriackiego malarza Carla Kahlera, który uwiecznia niektóre (42!) spośród 350 kotów Kate Johnson, znanej milionerki i filantropki." — organizatorzy o wydarzeniu. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.01.2026
Reklama