Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 kwietnia 2007 r.
12:37
Edytuj ten wpis

Jak one to znoszą?

0 0 A A

Cały świat kury nioski z kurzej fermy, to koleżanki nioski. Bo takim kurom kogut do niczego nie jest potrzebny. Kura nioska nie myśli o żadnych amorach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kura nioska nastawiona jest na sukces w produkcji jaj. Nic, tylko znosi, znosi i znosi.

Na fermie drobiu w podlubelskiej Turce mieszka 170 tysięcy kur. Zajmują sześć kurników. I dziennie produkują około 140 tysięcy jaj.

Zanim zniosą

Życie kury nioski składa się z trzech etapów: przedprodukcyjnego, produkcyjnego i poprodukcyjnego.
Kura od produkcji jaj trafia na fermę z zakładu wylęgu. Przyjeżdża w wyselekcjonowanej grupie, tzn. tylko w towarzystwie płci żeńskiej. Wcześniej pracowniczki z zakładu wylęgu kur niosek - tzw. sekserki - sprawdzają płeć drobiu. Zdarza się, że po selekcji, już na fermie okazuje się, że w gronie niosek są jeszcze koguty. Zazwyczaj 20-30 sztuk na 60 tysięcy młodych kur.
Kiedy kury odkrywają takich odmieńców, zwyczajnie ich bojkotują. W trosce o dobro kogutów pracownicy fermy usuwają je z kurnika.
Tymczasem młoda nioska ląduje w wychowali. Spędza tu kilka tygodni, aż osiągnie pełną gotowość do znoszenia jaj. Dzieje się to około 17 tygodnia życia nioski. W wychowalni kura ma odpowiednie światło (nie za ostre) oraz dostaje dwa rodzaje mieszkanki do jedzenia. Kiedy kura osiągnie wiek produkcyjny, trafia do właściwego kurnika, gdzie odtąd będzie się zajmowała tym, do czego ma prawdziwe powołanie: znoszeniem jaj.

Jajostrada

Kurnik właściwy to długie rzędy lekko nachylonych klatek wypełnionych kurami. Znoszenie jaj zaczyna się średnio około czwartej rano, kończy koło 19. Znoszone do klatek jaja staczają się do rynienek, a potem trafiają na taśmociąg, którym jadą do sortowni. Ta powietrzna jajostrada to łącznik pomiędzy kurnikami właściwymi a sortownią jaj.
Okres produkcyjny kury trwa do około 75 tygodnia życia. W tym czasie kura znosi jaja nawet przez 90 proc. roboczodni. Czyli na urlop zostaje niewiele. Jest za to emerytura - zwana okresem poprodukcyjnym - ale kury są wtedy sprzedawane, a ich dalszy los jest nieznany; choć pewnie nie najweselszy.

Lustracja jaj

W sortowni jaja czeka solidny przegląd. Egzemplarze o nierównych skorupkach albo pękniętych odpadają. Żeby lepiej wychwycić mniej wartościowy kurzy produkt, jaja przejeżdżają przez naświetlarkę, gdzie wyraźnie widać, które się nadaje, a które nie.
Następny etap selekcji to sortowane od największych do najmniejszych. Stąd jaja trafiają na właściwą dla rozmiaru taśmę. Maszyna stempluje każde jajo numerem identyfikacyjnym, a te lądują w wytłaczankach (po 30 sztuk) albo pudełkach (po 10 sztuk).
Gotowe palety z jajami trafiają do magazynu, skąd są wywożone do sklepów.

Rozmowa z dr. Andrzejem Witkowskim z Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Akademii Rolniczej w Lublinie

• Dlaczego jedne kurze jaja są prawie białe, a inne brązowe?
– Barwa skorupy zależy głównie
od czynników genetycznych, a więc od rasy nioski. Większość kur znosi jaja o różnych odcieniach brązu. Natomiast spośród popularnych ras kury leghorn znoszą jaja kredowobiałe. Jeżeli więc w sklepie trafimy na rzadkie u nas jaja białe, to sprawcą jest ta właśnie rasa. Żeby nie powiedzieć, że kogut leghorn maczał w tym... palce.

• Dla nas ma to znaczenie?
– Panuje nie zawsze uzasadnione przekonanie o bezpośrednim związku barwy skorupy i barwy żółtka. Takiej zależności genetycznej nie ma. Natomiast bardziej pożądane jaja z żółtkami o ciemniejszej barwie znoszą kury ogólnoużytkowe, najczęściej trzymane w chowie przyzagrodowym, mające możliwość znalezienia pokarmu zawierającego naturalne barwniki żółtka. A wybarwienie żółtka w sposób sztuczny, dzięki często syntetycznym barwnikom paszy, jest dla konsumenta  bezwartościowe.

• Wielkanocny rynek jaj jest zdominowany przez jaja kurze. czasami tylko pojawią się np. strusie pisanki. A jaja gęsie albo kacze?
– Na dyskusję o kaczych jajach nie dam się namówić.

• Ale dlaczego nie ma ferm produkujących chociażby gęsie jaja?
– Jaja gatunków innych niż kury są w niektórych krajach spożywane. U nas takiej tradycji nie ma i prawdę mówiąc, nie bardzo wiem dlaczego. Może przez salmonellozę kojarzoną kiedyś tylko z ptactwem wodnym?

• A dlaczego jaja przepiórcze są nakrapiane?
– Jaja ogromnej większości gatunków ptaków dzikich są nakrapiane. To najlepszy dowód, że ptaki są od dawna w Unii Europejskiej i znakują jaja charakterystycznymi pieczątkami pozwalającymi prześledzić ich drogę. A na poważnie: znakowanie u dzikich spełnia dwie funkcje: ochronną (mimikra, upodobnienie do otoczenia) i odwrotną: pozwala samicy odróżnić swoje gniazdo w kolonii innych.

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie SP nr 2 wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!