Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 listopada 2009 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Szwajcaria wyrzuca minarety

0 0 A A

Wynik niedzielnego referendum zakazującego budowania w Szwajcarii minaretów szokuje już Europę i świat.Odtąd żaden meczet zbudowany w tym kraju nie będzie mógł posiadać wieży minaretowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Referendum przeprowadzono z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVD), tej samej, z której wywodzi się Eveline Widmer-Schlumpf, szefowa resortu sprawiedliwości i policji, która wyreżyserowała zatrzymanie i aresztowanie Romana Polańskiego.

Odtąd żaden meczet zbudowany w tym 7,5-milionowym kraju z liczącą 400 tys. mniejszością muzułmańską nie będzie mógł posiadać wieży minaretowej. To mniej więcej tak samo, jakby kościół nie mógł mieć... dzwonnicy. Z minaretu duchowny muzułmański wzywa na modły, tak samo, jak przypomina o nich dzwon kościelny.

"Nie” minaretom powiedziało aż 57,7 proc. głosujących. Sondaże wstępne nie pokazywały poparcia większego niż 34 proc., przy deklarowanym sprzeciwie na poziomie 55-procentowym. Wynik stanowi kompletne zaskoczenie.

Jest ono tym większe, gdy zważyć, że w Szwajcarii praktykujący wyznawcy Mahometa to zaledwie 50 tysięcy ludzi, meczetów jest tam 150, z czego zaledwie cztery z minaretami. Budowanie ich jest w praktyce i tak niemożliwe ze względu na rygorystycznie przestrzegane w tym kraju prawo do... ciszy.

Mimo tak marginalnej skali zjawiska Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) opowiadała się za całkowitym zakazem wznoszenia minaretów. W niezwykle agresywnej i zakrojonej na szeroką skalę kampanii referendalnej przekonywała, że minarety nie mają charakteru religijnego, a... polityczny. Stanowią "wyraźny symbol polityczno-religijnych roszczeń do władzy, co stawia pod znakiem zapytania podstawowe prawa”.

Tylko cztery kantony na 26 odrzuciły propozycję zakazu minaretów. Teraz w ślad za wynikiem "woli ludu” musi ulec zmianie artykuł 72. konstytucji regulujący stosunki państwo-Kościoły, dający im prawo ekspresji religijnej także w formie architektonicznej.

Jako pierwsza przeciwko decyzji Szwajcarów ostro zaprotestowała już międzynarodowa organizacja Amnesty International, która podkreśla, że zakaz jest sprzeczny z powszechnie obowiązującą w świecie zasadą wolności religijnej. Rzeczniczka organizacji stwierdza, że skoro budowa dzwonnic jest dopuszczana, symetryczny zakaz wznoszenia minaretów jest atakiem na podstawowe prawo człowieka do swobody religijnej oraz narusza obowiązek równego traktowania wszystkich legalnie funkcjonujących religii i wyznań.

Z kolei szwajcarscy Zieloni już zapowiadają przekazanie sprawy Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka w Strasburgu ze względu na naruszenie wolności religijnej gwarantowanej przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Pierwsze protesty zaczynają już napływać ze świata arabskiego. Te zapewne będą przybierać na sile, zważywszy tradycyjne wyczulenie opinii islamskiej na kwestie religijne. Przykładem tego były wydarzenia po publikacji w Danii satyrycznych rysunków proroka Mahometa. Ogłoszono bojkot towarów duńskich, a jej ambasady były atakowane i palone w wielu krajach arabskich.

Sytuacja może przybrać trudny do przewidzenia rozwój także dla systemu finansowego Szwajcarii. W tamtejszych bankach świat arabski od lat lokuje potężne środki, obrót którymi jest ważnym źródłem dochodu tego kraju i jego prosperity.

– Idziemy w kierunku faszyzmu. Najpierw urządziliśmy polowanie na Żyda Polańskiego, a teraz pokazujemy drzwi muzułmanom. Szwajcaria jest chora – mówi Henri Regal, student z Genewy.

Jeszcze przed referendum jego zamysł ostro skrytykowała Konferencja Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Szwjcarii, władze tamtejszego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz dwie największe organizacje żydowskie.

Po ogłoszeniu wyniku, Episkopat szwajcarski wyraził już wielkie zaniepokojenie rozstrzygnięciem. Głos zabrał Watykan. Arcybiskup Antonio Maria Veglio, przewodniczący
papieskiej rady ds. duszpasterstwa migrantów i podróżujących wprowadzenie zakazu
uznał za "poważny cios zadany prawu do wolności religijnej i dążeniu do integracji imigrantów".

Z kolei redaktor dziennika "L'Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian, twierdzi, że obecne
zaniepokojenie Episkopatu jest jest "częściowym przyznaniem się do winy". Nie udało im się
bowiem wyjaśnić wiernym, rzeczywistego sensu referendum.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Miejskie kosiarki nie pójdą w ruch. Powód jest jasny

Nie będzie koszenia miejskich trawników. Miasto nie uruchomi kosiarek z powodu suszy.

Zwłoki mężczyzny w krzakach przy Alejach Zygmuntowskich
Pilne

Zwłoki mężczyzny w krzakach przy Alejach Zygmuntowskich

Ciało mężczyzny przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie. Przechodzień powiadomił policję.

Avia wygrała w tym sezonie oba mecze ligowe z Orlętami

Avia faworytem w Świdniku, Łada chce rewanżu. Czas na półfinały Pucharu Polski

W środę zostaną rozegrane mecze półfinałowe Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego. W Świdniku zmierzą się trzecioligowcy: Avia i Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski. W Biłgoraju zagrają za to przedstawiciele IV ligi – Łada i Start Krasnystaw. Oba spotkania wystartują o godz. 17.

Na słupie podziwiał widoki i sączył piwo pod napięciem

Na słupie podziwiał widoki i sączył piwo pod napięciem

22-latek wdrapał się na słup trakcji kolejowej. Policjantom tłumaczył, że chciał podziwiać widoki. A przy okazji sączył piwo.

Lubelskie. Nadciągają burze z gradem

Lubelskie. Nadciągają burze z gradem

Burzowy dzień szykuje się w województwie lubelskim. Może nie tylko zagrzmieć. Lokalnie prognozowany jest też grad.

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium