Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 października 2011 r.
17:43
Edytuj ten wpis

Ingres abp. Budzika, nowego metropolity lubelskiego (relacja, wideo, zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora łm pit
0 22 A A
Ingres abp. Stanisława Budzika (Maciej Kaczanowski)
Ingres abp. Stanisława Budzika (Maciej Kaczanowski)

Dzisiaj o godzinie 11 w archikatedrze lubelskiej odbył się ingres abp. Stanisława Budzika. W uroczystości udział wzięli hierarchowie polskiego Kościoła, przedstawiciele lokalnych władz, razem 350 oficjalnych gości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak relacjonowaliśmy ingres:


13:30 - Uroczystość się zakończyła.

13:15 - Na koniec przemówił jeszcze abp Budzik, który podziękował za powitanie i wsparcie. Procesja wraz udała się do krypt Biskupów Lubelskich, gdzie odprawiono krótką modlitwę.

13:13 - Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski: - Mam zaszczyt, również w imieniu marszałka województwa lubelskiego, prezydenta miasta Lublina, powitać jego ekscelencję w gościnnych progach naszego domu Lubelszczyzny. Region o wielokulturowej, wielonarodowej i wielowyznaniowej tradycji, region którego największym bogactwem są ludzie, jest jego społeczność, skupiona dzisiaj na wysiłkach wydźwignięcia tej ziemi z historycznych zapóźnień, społeczność dokładająca starań, by ścianę wschodnią zamieniać w solidną ścianę wschodu. Mogę powiedzieć, że mamy szczęście do hierarchów z Tarnowa, skąd przybył również nieodżałowany świętej pamięci abp Józef Życiński. Życzę jego ekscelencji, by w Lublinie, pięknym bizantyjskimi freskami kaplicy zamkowej i znaczonymi śladami biskupów Ignacego Krasickiego, kardynała Wyszyńskiego, czy Karola Wojtyły, poczuł się jego ekscelencja, jak u siebie, wzmacniając w nas wiarę i wspierając nas we wszechstronnym rozwoju. A my ludzie cywilnej służby witając z ogromną radością jego ekscelencji deklarujemy współpracę dla dobra archidiecezji lubelskiej, dla dobra mieszkańców lubelskiej ziemi - powiedziała wojewoda.

13:10 - Abp Abel, duchowny prawosławny, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej przekazał abp Budzikowi krzyż pasterski, by podkreślić współpracę między kościołami.

12:50 - - Nie obyło się bez incydentów. Jedna ze stojących pań, tuż obok bramy Kurii Metropolitalnej, trzymała transparent z napisami mówiącymi o ignorowaniu przez Watykan skandali homoseksualnych w Kościele - pisze dziennikarz obywatelski Fotonews. - Po drugiej stronie ulicy, pod latarnią, siedział organista zwolniony z parafii w Turowie. Miał ze sobą rozłożone kartki w walizce z napisami nawołującymi do finansowego wsparcia go w chorobie, przez arcybiskupa. ZDJĘCIA

12:38 - Przemawia Józef Michalik, arcybiskup metropolita przemyski. Po nim Abel, arcybiskup prawosławny lubelsko-chełmski

12:33 - Zakończyła się komunia święta

ingres

11:47 - Nowy arcybiskup ogłasza homilię. - Kochani Wierni Archidiecezji Lubelskiej! Mieszkańcy Lublina oraz wszystkich wiosek i miast archidiecezji Zwracam się do was słowami św. Augustyna: Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem. Z wami, którzy na mocy chrztu i bierzmowania jesteście "plemieniem wybranym, królewskim kapłańskim, narodem świętym, ludem odkupionym”. Serdecznie was pozdrawiam i zachęcam, abyście podejmowali na co dzień odpowiedzialność za Kościół, który jest naszym domem. Abyście głosili słowem i życiem wszechmoc Tego, "który nas wyrwał z ciemności do swego przedziwnego światła”. Naszym wspólnym zadaniem jest czynić Archidiecezję Lubelską domem i szkołą komunii. Tego sobie życzył bł. Jan Paweł II, którego liturgiczne wspomnienie dziś po raz pierwszy obchodzimy.

11:27 - Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore odczytał bullę papieską od Benedykta XVI. - Ponieważ wciąż stoi przed naszymi oczami znamienity Kościół lubelski i jego instytucje naukowe i kulturalne, spieszymy powierzyć mu troskliwego pasterza, skoro nagle odszedł z tego świata czcigodny brat abp Józef Życiński. Ty zaś czcigodny bracie, odznaczający się właściwymi cnotami i stosownie wypróbowany dzięki wypełnianiu wcześniejszych zadań w diecezji tarnowskiej, wydałeś się odpowiedni do podjęcia i owocnego wypełnienia tej posługi. (...) Zwalniamy cię z obowiązków biskupa pomocniczego i związków z dotychczasową stolicą tytularną. Ogłaszamy cię arcybiskupem metropolitą lubelskim.

11:00 - Arcybiskup jest już w katedrze. W drzwiach świątyni przywitali go biskup Ryszard Karpiński i ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry.

10:50 - Rozpoczęła się procesja.

Procesja


10:44 - - To dla mnie bardzo ważny dzień jako osoby wierzącej. Śmierć abp. Życińskiego była dla mnie ogromnym zaskoczeniem - powiedziała Ewa Kamińska, która przyszła przywitać nowego arcybiskupa. - Sądzę, że abp Budzik będzie kontynuował drogę abp Życińskiego. Administrowanie archidiecezją powinno przyjść mu łatwo, bo była ona do tej pory dobrze prowadzona - dodaje jej mąż Tomasz Kamiński.

10:35 - Trwa wstęp do ingresu. Duchowni odczytują gratulacje dla abp. Budzika. - Pragnę wyrazić moją radość i przesłać serdeczne gratulacje z okazji zleconej księdzu arcybiskupowi przez Ojca Świętego Benedykta XVI misji pasterskiej dla archidiecezji lubelskiej. Jest to wspaniały znak działania Ducha Świętego. Dzień ingresu 22 października przypadający w dniu błogosławionego Jana Pawła II nabiera szczególnego wyrazu. Rozpoczyna ksiądz arcybiskup swoją misję pod patronatem błogosławionego, który był szczególnie związany z Katolickim Uniwersytetem w Lublinie, noszącym obecnie jego imię. Niech więc wspiera księdza arcybiskupa w jego pracy i wyprasza potrzebne łaski - napisał kard. Stanisław Dziwisz, który nie mógł przyjechać na ingres, bo jest we Włoszech.

10:22 - Przed katedrą są jeszcze wolne miejsca siedzące. W tej chwili jest tam około 100 osób.

10:16 - Podczas procesji będą niesione relikwie. Wśród nich będzie m.in. relikwia błogosławionego Jana Pawła II.

9:43 - O godz. 10 w Pałacu Arcybiskupów odbędzie się kolegium konsultorów. Podpisane zostaną odpowiednie dokumenty, na podstawie których nowy arcybiskup przejmie prawną odpowiedzialność za diecezję.

9:35 - Po mszy planowana jest druga procesja – tą samą trasą – do krypt biskupów lubelskich w podziemiach katedry. Przed katedrą w miejscach wyznaczonych udzielana będzie Komunia Święta.

9:30 - By wejść do katedry trzeba mieć zaproszenie. Większość miejsca w kościele zajmą VIP-y i księża. Dla nich zostaną też przygotowane specjalne parkingi. Wierni będą mogli zaparkować na placu Zamkowym i przy al. Unii Lubelskiej pod targiem. Za przednią szybą należy umieścić białą kartkę formatu A4.

9:02 - Trwają ostatnie przygotowania do ingresu. Przed katedrą wystawiono dla wiernych telebim. Plac przedzielony jest barierkami bezpieczeństwa. Są też ławki. Nie będzie większych utrudnień w ruchu na ul. Królewskiej. Jezdnia będzie zamknięta na chwilę przed godz. 11 na czas procesji.

7:00 - Wczoraj w katedrze powieszono m.in. herb abp. Stanisława Budzika. Poprzedni, należący do zmarłego abp. Józefa Życińskiego, został przeniesiony do zakrystii akustycznej, razem z jego pierścieniem i krzyżem.

Dzisiejszą uroczystość poprzedzi procesja, w której nowy metropolita lubelski przejdzie z Domu Arcybiskupów przez ul. Królewską i plac katedralny.

W archikatedrze odprawi mszę św. Zostanie odczytane pismo Stolicy Apostolskiej o wyborze metropolity lubelskiego, a biskupi pomocniczy, przedstawiciele duchowieństwa i wiernych oddadzą abp. Budzikowi "cześć i szacunek”, całując go w pierścień. Po mszy tą samą trasą przejdzie druga procesja – do krypt biskupów lubelskich w podziemiach katedry.

Wszystkie uroczystości będą transmitowane na telebimie na placu katedralnym. Zaproszeni są wszyscy wierni, nie ma żadnych ograniczeń. Jedynie ze względu na ograniczenia dotyczące pojemności katedry, nie wszyscy dostaną się do środka.

Większość miejsca w kościele zajmą oficjalni goście oraz księża.

Relację z ingresu można śledzić na DziennikWschodni.pl

Pozostałe informacje

Moc atrakcji dla kobiet od kobiet. Dla zdrowia, urody i rozrywki
25 maja 2024, 11:00

Moc atrakcji dla kobiet od kobiet. Dla zdrowia, urody i rozrywki

Porady fizjoterapeutów, konsultacje dietetyczne, pokazy kosmetyczne i mnóstwo innych atrakcji czeka na wszystkie panie, które w sobotę (25 maja) wybiorą się do Galerii Twierdza w Zamościu na wydarzenie "Kobiety-Kobietom". Z okazji Dnia Matki organizuje je Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie.

Imprezy klubowe w Lublinie – 24-25 maja
24 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 24-25 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Tajemnice skrzynki elektrycznej: Jak działa instalacja elektryczna w Twoim domu?

Tajemnice skrzynki elektrycznej: Jak działa instalacja elektryczna w Twoim domu?

Instalacja elektryczna w każdym domu jest sercem systemu zasilającego każde urządzenie, od lamp po komputery. Chociaż często jest niewidoczna, ukryta za ścianami i w skrzynkach elektrycznych, jej znaczenie jest nie do przecenienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak skonstruowana jest domowa instalacja elektryczna, jakie role pełnią poszczególne jej elementy oraz jakie tajemnice kryje każda skrzynka elektryczna.

Ewolucja iPhone'a - od symbolu luksusu do narzędzia codzienności

Ewolucja iPhone'a - od symbolu luksusu do narzędzia codzienności

Od momentu swojego debiutu w 2007 roku, iPhone nie tylko odmienił sposób, w jaki ludzie komunikują się i korzystają z technologii, ale także stał się ikoną współczesnej kultury. Ewolucja iPhone'a jest zarówno historią innowacji technologicznych, jak i opowieścią o zmieniających się potrzebach społeczeństwa oraz roli smartfonów w życiu codziennym.

Jak wybrać odpowiednią przyczepkę rowerową dla dzieci?

Jak wybrać odpowiednią przyczepkę rowerową dla dzieci?

Rodzinna przejażdżka rowerowa to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, na przykład w weekend. Takową można zaplanować nawet z półrocznym dzieckiem, a do tego celu przyda się odpowiednia przyczepka dla małego pasażera.

Zespół Defis dzisiaj po raz kolejny gościł będzie na lubelskich Bronowicach podczas gali organizowanej przez Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina. Wstęp na koncert wolny
Patronat Dziennika Wschodniego

Będą medale i… gwiazdy disco polo. Bronowice świętują 25-lecie Społecznego Komitetu Mieszkańców

Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice to jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście. Dziś z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów zaprasza na VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami, która odbędzie się na terenach zielonych i sportowych Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Pogodnej 19 w Lublinie. Będą medale i wyróżnienia, a także występy artystyczne m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów - Gracjany Górki oraz Maska Belniaka, a także znanych i lubianych w całym kraju gwiazd disco polo, zespołów Playboys i Defis. Wstęp wolny.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po wygraną

Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Leszna po szóste zwycięstwo

W meczu otwarcia szóstej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się w piątek (godz. 18) w gościach z Fogo Unią Leszno. Celem Bartosza Zmarzlika i spółki jest oczywiście kolejna wygrana i umocnienie się na pierwszymi miejscu w tabeli.

Znalazł niewybuch w szczerym polu
Tomaszów Lubelski

Znalazł niewybuch w szczerym polu

Przedwczoraj mieszkaniec gminy Krynice powiadomił tomaszowską jednostkę policji o tym, że w rowie melioracyjnym w Polanach leży przedmiot przypominający niewybuch. Funkcjonariusze z Tomaszowa Lubelskiego natychmiast zabezpieczali znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

Krystyna Maciąg
Dzień Wschodzi
film

Taniec i medycyna: 45 lat pasji Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dzisiejszy poranek w naszym studio był wyjątkowo barwny i energiczny. Mieliśmy zaszczyt gościć Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który obchodzi swoje 45-lecie.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jeżeli będziemy wybiegać w przyszłość, to rozmyje się to, co jest przed nami

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie Plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 24-26 maja

W sobotę dowiemy się czy Wisła Grupa Azoty utrzyma się w II lidze. W ostatniej kolejce puławianie zagrają u siebie z Pogonią Siedlce. Z kolei w niedzielę Motor Lublin zagra na Arenie Lublin z Podbeskidziem. Jeżeli wygra, to przynajmniej jeden mecz barażowy rozegra u siebie.

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia
1 czerwca 2024, 16:00

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty