Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 września 2010 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Co warto zobaczyć na Roztoczu

0 0 A A

Z jednej strony: Zamość, miasto idealne. Z drugiej: dziesiątki kapliczek i krzyży. I wreszcie szumy nad Tanwią. Roztocze fascynuje i przyciąga turystów. Jak magnes.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Andrzejem Urbańskim, dyrektorem Muzeum Zamojskiego

• Pamięta pan Roztocze z dzieciństwa?

– Pochodzę z Bełżca, więc z Roztoczem jestem związany od małego. Pamiętam dużą stację kolejową, szkołę i cerkiew, przy której się wychowałem. Stała wtedy pusta, służyła za magazyn. Pokątnie do niej wchodziliśmy. Była tajemnicza, inna. Dziś wyremontowana służy za galerię. Na szczęście, ikonostas można zobaczyć w zbiorach muzeum w Tomaszowie. Mówię o tym dlatego, że cerkiew z dzieciństwa jest symbolem krainy, w której kultura Zachodu nakłada się na kulturę Wschodu.

• Stąd ta magia Roztocza?

– To tu przez wieki nakładały się na siebie religia rzymskokatolicka, prawosławna i greckokatolicka. To tu na rozstajach dróg stoją krzyże z ukośną poprzecznicą i tajemniczymi napisami wykonanymi cyrylicą. To jest magia.

• 30 lat temu chłopak z Bełżca wylądował w Zamościu, stolicy Roztocza. Ma pan tu swoje ulubione miejsca?

– Tak. Ormiańskie kamienice, gdzie pracuję i gdzie mieszkam w obrębie kompleksu muzealnego. Choć patrzę na nie już tyle lat, to wciąż nie mogę się nadziwić ich urodzie, ornamentom, symbolice. Ulica Ormiańska w Zamościu jest jednym z cudów Roztocza. Lubię spacerować po murach obronnych, zaplątać się w zaułkach, złapać chwilę wytchnienia w parku.

• Co takiego jest w tym mieście?

– Zostało zbudowane jako miasto idealne, pełne harmonii. Od lat oprowadzam wycieczki po Zamościu. Wielu turystów z Polski i zagranicy zwraca uwagę na ład w architekturze. Coś w tym jest, że ten ład spływa na człowieka. Sprawia, że ludzie wyrwani z wielkich miast, gdzie żyje się w szybkim tempie, odnajdują tu spokój. Duch tego miasta wytrąca ich z pędu, hamuje. Zamość jest przez to idealnym miejscem na początek wyprawy na Roztocze.

• No to ruszamy: co warto zobaczyć na Roztoczu?

– Wszystko. Pamiętajmy, że Roztocze to pasmo gór od Kraśnika do Lwowa, leżących na terenie Polski i Ukrainy. Patrząc od strony Kraśnika drugim cudem po Zamościu są krajobrazy. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że te lessowe wzgórza i pola to jest rzecz niespotykana w Polsce. Jak jeżdżę z grupami, pokazuję niezliczone ilości wąwozów skupione na stosunkowo małym terenie. I kapliczki stojące nad źródłami. Na Roztoczu można spotkać setki źródełek otaczanych kultem. Mówi się, że takie miejsca promieniują spokojem. Podobnie jest ze świątyniami stojącymi na wzgórzach. Jak klasztor Bernardynów na Łysej Górze w Radecznicy czy kościół i klasztor Dominikanów w Krasnobrodzie.

• A jest jeszcze Zwierzyniec, Krasnobród i Susiec.

– Tak, miasta uzdrowiskowe… Turyści najpierw jadą podziwiać Zamość, perłę architektury, a potem szukają zacisznych kwater. Jedni podziwiają słynny kościółek na wodzie w Zwierzyńcu, inni czerpią wodę z kaplicy w Krasnobrodzie. Wszystkie trzy miasta harmonijnie wtapiają się w przyrodę.

• Czwarty cud?

– Dla mnie szumy nad Tanwią, które ozdabiają bieg rzeki. Niewielkie wodospady są osobliwością geologiczną. W ciągu roku podwyższają się o kilka milimetrów. Szumy znajdują się także na innych rzekach. W różnych porach dnia inaczej mieni się woda, ich jednostajny szum słychać już z daleka.

• Piąty?

– Cerkiew w Radróżu, leżącym niedaleko Horyńca. Już sam Horyniec wygląda jakby leżał na końcu świata. Cerkiew leży na wzgórzu nad potokiem Radróżka. Zaliczana jest do najpiękniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej. Ma charakter obronny, w środku zachowały się cenne polichromie. Przy cerkwi stoi dzwonnica, w pobliżu na cmentarzu stoją kamienne krzyże.

• Szósty cud Roztocza?

– O szóstym cudzie w swych kronikach pisał Jan Długosz: "Drzewa sosnowe taką własność mają i przyrodę, że jeżeli się z nich część jaka, np. gałąź lub prątek utnie albo odłamie, bądź całe drzewo spuści, po kilku latach, to co było drzewem z życiem roślinnem, przybiera postać i własności krzemienia, i jak krzemień rodzimy za uderzeniem ogień wydaje, zachowując objętość i kształt, w jakim było ucięte, przyrodę zaś głazu i Krzemieńca”. Chodzi o skamieniałe drzewa w Siedliskach sprzed kilkunastu milionów lat. To ewenement na skalę europejską.

• I ostatni?

– Potężne grodzisko i monastyr na wzgórzu w Guciowie. Kilka osad otwartych, sześć cmentarzy słowiańskich. A wszystko to w dolinie Wieprza. Mało kto wie, że znana zagroda stoi na osadzie słowiańskiej sprzed tysiąca lat. Jeśli wyruszyć na wzgórze, można natrafić na zachowane resztki wałów ziemnych. To tu na Roztoczu znajdują się pozostałości grodów obronnych. Przykładem jest Sąsiadka, gdzie znajdował się legendarny gród Sutiejsk, ongiś jeden z ważniejszych Grodów Czerwieńskich. Proszę mi pokazać inną krainę w Polsce, gdzie można znaleźć tyle tak różnorodnych atrakcji. Od jednego z najpiękniejszych miast renesansowych w Europie, przez cerkwie, kapliczki i krzyże, po średniowieczne grody i monastyry.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!