Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2013 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Nowe otwarcie starego Centrum Kultury

0 0 A A
 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Dziś nowe Centrum Kultury po raz pierwszy zaprezentuje się mieszkańcom Lublina. Przebudowa dawnego klasztoru to jedna z największych inwestycji tego typu w ostatnich latach. Pochłonęła blisko 40 mln zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Centrum Kultury można się teraz zgubić. Gmach przy ul. Peowiaków został kompletnie przebudowany. W rezultacie urósł z ok. 5,5 tys. mkw. do blisko 7,8 tys. mkw. Te liczby nie mówią jednak wszystkiego. Przed remontem twórcy wykorzystywali tylko dwie trzecie powierzchni budynku. Reszta była w opłakanym stanie i nadawała się tylko do generalnego remontu. Teraz artyści mają do dyspozycji ponad dwa razy więcej miejsca niż przed laty.

Dzięki budowie nowej kondygnacji i wyburzeniu stropu, całkowicie zmieniła się sala widowiskowa. Obecnie mieści 187 zamiast 127 widzów. Sala Czarna to 51 miejsc i jest pod tym względem o połowę mniejsza niż przed laty. W CK powstało jednak sporo nowych przestrzeni.

Przykładem mogą być sala kinowa z 70 miejscami, czy Oratorium z widownią dla 60 osób
Z kolei Galeria Biała "urosła” z 54 mkw. aż do 600 metrów kwadratowych. Wystawy będzie można teraz podziwiać w nowoczesnym, przeszklonym wirydarzu. Gmach przy ul. Peowiaków zajmuje teraz cały szereg instytucji: Centrum Kultury, Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego, Ośrodek Rozdroża, Galeria Brut Art czy Kawiarnia/Księgarnia Szklarnia.

Przebudowa dawnego klasztoru trwała z przerwami przez ostatnie cztery lata. Była możliwa dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Projekt pochłonął ponad 38 mln, z czego 15 mln to wspólnotowa dotacja.

Historia Centrum Kultury w Lublinie

Dzisiejsze Centrum Kultury to dawny klasztor wizytek. Został ufundowany w 1723 roku. Wtedy też rozpoczęło się wznoszenie pierwszych, drewnianych budynków. Zakonnice wprowadziły się do nich dwa lata później. Po następnych kilku latach klasztor zyskał pierwszą murowaną część. W tych czasach powstał również tzw. lamus, w którym mieściła się kaplica. Obecnie działa tam Ośrodek "Rozdroża”. To jedyna część starego klasztoru, która przetrwała do dziś.

Siostry zakonne zajmowały się nie tylko modlitwą. Uruchomiły m.in. pensję dla dziewcząt. Młode przedstawicielki arystokracji uczyły się tam m.in. łaciny i języka francuskiego.

W pierwszej połowie XVIII w. drewniany klasztor spłonął. Odbudowa trwała do 1749 roku. W tych czasach powstały również kościół (obecna sala widowiskowa) oraz istniejąca do dziś kapliczka Chrystusa Frasobliwego. Z początkiem XIX w. budynek klasztoru zajęły wojska Księstwa Warszawskiego. Powstał tam szpital. Wojskowi władali budynkiem jeszcze przez prawie 150 lat. W latach 30. XIX w. kościół został przebudowany na cerkiew. Powstała wówczas wieża i kopuły na dachu. W latach 20. XX w. cerkiew została podzielona na dwie kondygnacje, by na jednej z nich urządzić kasyno.

Dawny klasztor pozostawał w rękach wojskowych do 1952 roku. Później został przekazany władzom miasta, które chciały rozebrać cały gmach. Udało się jednak tego uniknąć. W drugiej połowie XX w. kompleks przeszedł gruntowny remont i został przeznaczony na cele kulturalne.
Kompleks wizytek nie składał się jedynie z budynku. Przylegały do niego ogrody, rozciągające się od dzisiejszej ul. Chopina i Okopowej. Pod koniec XIX w. działał tam drewniany teatr letni. W 20-leciu międzywojennym teren ogrodów obejmował również miejsce, w którym stoi dziś gmach DOKP. Wówczas był tam stadion Lublinianki. Miał drewnianą, zadaszoną trybunę i mieścił nawet 3 tys. kibiców. Można tam było rozgrywać nie tylko mecze piłki nożnej. Sportowcy mieli do dyspozycji bieżnie, skocznie dla lekkoatletów i korty tenisowe.

Otwarcie Centrum Kultury w Lublinie



Dziś wieczorem CK zainauguruje działalność w odnowionej siedzibie. Imprezy z tym związane rozpoczną się o godzinie 19. Na początek zobaczymy film dokumentalny Rafaela Lewandowskiego, spektakl światło-dźwięk-obraz oraz film Andrzeja Mathiasza pt. "Magia kultury”. Projekcje odbędą się na placu przed CK. O 19 rozpocznie się także zwiedzanie budynku. Nie będzie to jednak zwykły spacer. Gości poprowadzą odbywające się w CK akcje artystyczne.

Na parterze zobaczymy m.in.: prezentację technik 3D mappingu, City Books – wystawę fotografii Macieja Rukasza i wystawę prac Dominiki Mendel – Art Brut. Twórcy przygotowali też akcję plastyczną "Najdłuższe zdanie świata”. W korytarzu prowadzącym od wejścia głównego do biblioteki na gości będą czekały instalacje plastyczne, pokazy multimedialne czy performance audiowizualny. Na patio Galerii Białej zagrają Karol Chinaski, Jan Half-Live Michalec i Doktor Szron – Patio Galerii Białej. Z kolei w galeryjnym korytarzu swoje atelier fotograficzne urządzi Marcin Sudziński.

Na piętrze na gości będą czekali artyści z Teatru MAAT Projekt, Lubelskiego Teatru Tańca i neTTheatre. Zobaczymy tam również kilka wystaw oraz krótkie formy filmowe, przygotowane przez Kinoteatr Projekt. To jedynie część atrakcji.

Kwadrans po godzinie 20 na scenie przed CK wystąpi zespół Tie Break z Michałem Urbaniakiem.

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

249,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty