Kto do europarlamentu z woj. lubelskiego? PSL podało listę swoich kandydatów

Dodano: 22 lutego 2014, 12:15 Autor:

Krzysztof Hetman, Janusz Piechociński, Arkadiusz Bratkowski podczas sobotniej konferencji prasowej w Lublinie

Krzysztof Hetman, Janusz Piechociński, Arkadiusz Bratkowski podczas sobotniej konferencji prasowej w Lublinie (fot. Tomasz Maciuszczak)

Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza PiS postawi na dotychczasowego europosła Mirosława Piotrowskiego. PO zapewne wystawi na czele listy kandydata spoza regionu. Swoich kandydatów pokazało w sobotę PSL

Chętnych do zajęcia pierwszego miejsca na liście wyborczej Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego nie brakuje. Nic dziwnego, pozycja lidera praktycznie gwarantuje sukces.

– Zależy nam, żeby listę otwierała osoba związana z regionem i z partią – mówił nam Krzysztof Michałkiewicz, szef PiS w województwie lubelskim.

Wiele wskazuje, że spełnione zostanie tylko jedno z tych oczekiwań. Jak udało nam się dowiedzieć, pierwsze miejsce może przypaść prof. Mirosławowi Piotrowskiemu. Już dwa razy był wybierany z listy PiS, ale formalnie nie jest członkiem tej partii. Ma za to mocne poparcie Radia Maryja.

– Mogę powiedzieć, że otrzymałem bardzo poważną propozycję od władz centralnych partii. Rozmowy są finalizowane. Do ustalenia pozostały szczegóły, o których nie chcę teraz mówić – potwierdza Piotrowski.

Listy nie ogłosiła też Platforma Obywatelska. Kandydatury zgłosiły już okręgowe koła partii, w sumie wpłynęło kilkanaście propozycji. – Musimy wybrać z nich dziesięć nazwisk. Czekamy na zarząd regionu, który ma się odbyć przed 8 marca. Robimy wszystko, żeby liderem był ktoś z województwa, ale niczego nie możemy wykluczyć – mówi Mariusz Grad, wiceprzewodniczący regionalnych struktur PO.

Według nieoficjalnych informacji władze centralne partii chcą umieścić na czele lubelskiej listy swojego kandydata. Mówi się o byłym ministrze administracji i cyfryzacji Michale Bonim.

– Po tym, jak na udział w wyborach nie zdecydowała się Joanna Mucha, władze krajowe nie widzą w naszym regionie innego mocnego kandydata. Zresztą w sytuacji, gdy mandat dla Platformy wcale nie jest taki pewny, nie każdy jest gotów wydać 200–300 tysięcy złotych na kampanię wyborczą – mówi nam jeden z lokalnych działaczy PO.

Lista PSL

Swoją listę ogłosiło w sobotę Polskie Stronnictwo Ludowe. "Jedynką” jest dotychczasowy europoseł Arkadiusz Bratkowski. Drugie miejsce zajął marszałek województwa Krzysztof Hetman. Kolejne miejsca: Genowefa Tokarska, Józef Zając, Sławomir Sosnowski, Hanna Czerska-Gąsiewska, Przemysław Litwiniuk, Elżbieta Seredyn, Agnieszka Zdanowska, Marceli Niezgoda.

Twój Ruch postawił na niezwiązaną z regionem Barbarę Nowacką (córkę Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem). Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował się na posła Jacka Czerniaka. W majowych eurowyborach wystartuje także Ruch Narodowy. Liderem jego listy ma być Marian Kowalski.


aktualizacja godz. 13:53

Czytaj więcej o:
  • lubelskie
  • polityka
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

26-letni bandyta z Lublina wrócił do kraju i trafił do aresztu

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy kobiety w ciąży powinny parkować w Lublinie za darmo?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 767.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.