Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

3 marca 2003 r.
16:36
Edytuj ten wpis

Do Europy po kłopoty

0 0 A A

Dziennik dotarł do nie opublikowanych jeszcze wyników badań dotyczących skutków, jakie dla Zamojszczyzny może przynieść przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, a przeprowadzonych na zlecenie Centrum Europejskiego w Natolinie. Wynika z nich, że wcale nie musi być różowo...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ewenement w skali kraju,

ponieważ 70 proc. ludności mieszka tu na wsi, region ten jest najsłabiej uprzemysłowiony, ma najniższy w Polsce poziom dochodów, a produkt krajowy brutto na mieszkańca jest o 42,7 proc. niższy od średniej krajowej i o 16,3 proc. od średniej dla woj. lubelskiego.
Co gorsza, dystans województwa lubelskiego wobec średniej krajowej powiększa się. Jeszcze bardziej dotyczy to podregionu chełmsko-zamojskiego.
Przeprowadzone przez Centrum Badawczo-Szkoleniowe WSZiA na Zamojszczyźnie badania wykazały, że połowa kierowników ankietowanych firm nie potrafiła określić barier ograniczających rozwój ich przedsiębiorstw. Natomiast połowa z tych, którzy już udzielili odpowiedzi, za czynnik ograniczający uznała stale zmniejszający się popyt, wynikający z niskich dochodów mieszkańców. Nikt jednak nie wskazał barier mogących wystąpić w przyszłości. Może to oznaczać, że całą energię kierują oni na bieżące funkcjonowanie firm, bez budowania strategii na przyszłość.
Badania wykazały, że najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia efektywności inwestowania jest handel (tak uważa 62,1 proc. respondentów), turystyka (55,2 proc.) i przetwórstwo żywności (48,3 proc.). Za najmniej atrakcyjny uznano przemysł.
- A to potwierdza tezę o braku atrakcyjności inwestycyjnej regionu - konkluduje B. Kawałko.
Jego zdaniem region znalazł się w stanie klasycznej blokady gospodarczej, który w ekonomii określa się mianem:

błędne koło.

Słaba infrastruktura, niskie nakłady inwestycyjne, to z kolei niskie płace, ubożenie społeczności i niska konsumpcja. Zmniejsza to zyski przedsiębiorstw i dochody gmin, co z kolei prowadzi do ograniczania produkcji i wysokiego bezrobocia. Ta sytuacja, niestety, nie stwarza możliwości łatwego dostosowania gospodarki regionu do funkcjonowania w warunkach konkurencyjności po przystąpieniu do UE.
Z badań wynika, że tylko 27,2 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, iż ich firmy przygotowane są do integracji w sposób wystarczający, co piąty ma świadomość niedostatecznego przygotowania, a ponad połowa nie interesowała się tą problematyką, bądź nie miała zdania. Stąd prosty wniosek, że brak znajomości warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w unii, w połączeniu z dużym odsetkiem firm nieprzygotowanych do funkcjonowania na wspólnym rynku, może doprowadzić do masowych bankructw. Ocenia się, że w Zamojskiem

może upaść ok. 70 proc. małych i średnich firm.

Co ciekawe, z badań wynika, że tylko 4,4 proc. szefów firm zdaje sobie z tego sprawę.
Nieco ponad 45 proc. respondentów nie dostrzega żadnych korzyści dla swoich firm po wstąpieniu Polski do UE. Zainteresowanie większym rynkiem wykazało 21,2 proc. przedsiębiorców, a współpracą z zagranicą 15,7.
Niełatwy los czeka zamojskie rolnictwo. Gospodarstwa, które nie sprzedają produkcji, będą mieć w przyszłości kłopoty z utrzymaniem się na rynku. Pogorszy ich sytuację brak dopłat, obciążenia i ostra konkurencja. Ocenia się, że tylko z tego tytułu

bankructwem zagrożonych będzie 27,7 tys., tj. ponad 40 proc. gospodarstw rolnych,

z którymi związanych jest ponad 100 tys. osób.
Konsekwencją ustanowienia wschodniej granicy państwa zewnętrzną granicą celną UE będzie wprowadzenie wiz i utrudnienie przekraczania granicy obywatelom Ukrainy. Obecnie na zakupy w regionie zamojskim obywatele Ukrainy wydają rocznie 1,9 mld zł. Blisko połowę zakupów stanowią artykuły żywnościowe. Szacuje się, że wraz z "uszczelnieniem” granicy wschodniej ten ruch zmniejszy się o 30-50 proc. A to oznacza redukcję obrotów handlowych. Odczują to hurtownie, sklepy i zakłady wytwórcze obsługujące ukraiński rynek. Należy się też spodziewać spadku przemytu alkoholu i papierosów oraz drastycznego ograniczenia nielegalnego zatrudnienia Ukraińców. Dodajmy, że "na czarno” pracuje ich w Zamojskiem od dwóch do trzech tysięcy.
Z drugiej strony powinien nastąpić rozwój nowoczesnej infrastruktury granicznej, w postaci przejść drogowych, kolejowych, dróg dojazdowych. Pojawią się nowe miejsca pracy przy obsłudze granicy - w Straży Granicznej, służbach celnej, fitosanitarnej i weterynaryjnej.
- Przedstawiliśmy symulację tego, co może się stać, oczywiście przy pewnych założeniach - mówi Bogdan Kawałko. - Przyznaję, że są to możliwości skrajne. Ale ktoś, kto podejmuje decyzje w skali kraju, musi je brać pod uwagę.
B. Kawałko nie ma wątpliwości, że

przystąpienie do UE jest dla Polski jedynym dobrym rozwiązaniem.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że członkostwo niesie nie tylko korzyści ale też pewne zagrożenia i koszty dostosowawcze. Należy o tym głośno mówić i odpowiednio się przygotować. Inaczej dla niektórych regionów przystąpienie do unii może okazać się dramatem.
Zdaniem naszego rozmówcy, czas do referendum należałoby wykorzystać do zintensyfikowania na wysokim jakościowo poziomie szkoleń po to, by móc profesjonalnie się przygotować i skorzystać z funduszy i innych możliwości pomocy. A wszystko po to, żeby po wejściu do UE być konkurencyjnym. Bo szanse i atuty mamy duże.

Pozostałe informacje

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium