Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 grudnia 2015 r.
0:00

Uzdrowisko Biszcza

0 A A

Takie określenie zaczyna się pojawiać coraz częściej, w chwili obecnej proces tworzenia uzdrowiska jest dalece zaawansowany.
Dobiega końca realizacja projektu „Rozwój współpracy w dziedzinie turystyki uzdrowiskowo - sanatoryjnej na pograniczu polsko-ukraińskim”, którego partnerem jest Gmina Biszcza.
Projekt realizowany jest wspólnie z Partnerem Ukraińskim – Wołyńską Radą Obwodową w Łucku, która jest Partnerem Wiodącym projektu. Partnerami projektu po stronie ukraińskiej są również:
Rada Wsi Hremyacze i Organizacja Społeczna „Wołyńskie Stowarzyszenie Uczonych i Innowatorów”.
Celem ogólnym projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej terenów pogranicza Polski i Ukrainy poprzez rozwój turystyki uzdrowiskowo- sanatoryjnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Celem ogólnym projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej terenów pogranicza Polski i Ukrainy poprzez rozwój turystyki uzdrowiskowo- sanatoryjnej.

Wartość projektu: 2 047 845 EUR (8 730 168,02 zł)*

w tym środki UE: 1 843 060,50 EUR

wkład własny partnerów projektu: 204 784,50 EUR

w tym wkład własny Gminy Biszcza: 20 329 EUR (86 664,56 zł)*

Termin realizacji projektu: 23.11.2013 r. - 22.12.2015 r.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, Priorytet 1. Wzrost konkurencyjności obszaru przygranicznego. Działanie 1.2. Rozwój turystyki.

Wymiernym rezultatem projektu jest:

Opracowanie kompletnej dokumentacji uzdrowiskowej, która umożliwi gminie Biszcza uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, co z kolei pozwoli na utworzenie uzdrowiska.

Warunkiem otrzymania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej jest pozyskiwanie naturalnego surowca z odwiertu zlokalizowanego na terenie stref ochrony uzdrowiskowej.

Specjalistyczne opracowania określiły możliwości poboru wód, jako naturalnego surowca leczniczego z głębokości 935,0 - 955,0 m p.p.t., na tym poziomie znajduje się pokład wysoko zmineralizowana solanki o wydajności ok. 30m³/h i temperaturze około 40°C. Została przygotowana i zatwierdzona dokumentacja na wykonanie odwiertu do wydobycia solanki, obecnie Gmina czyni starania o jego sfinansowanie.

Opracowano dokumentację która umożliwi zaprojektowanie zespołu sanatoryjnego oraz infrastruktury towarzyszącej w pięknej okolicy zbiornika wodnego Biszcza –Żary o powierzchni 44 ha, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych.

Inwestycja ma być nowoczesnym, bezpiecznym i funkcjonalnym obiektem odpowiadającym standardom europejskim.

Planowane obiekty to szpital uzdrowiskowy, zakład przyrodoleczniczy, sanatorium uzdrowiskowe, przychodnia uzdrowiskowa, apteka i park uzdrowiskowy – są one niezbędne do funkcjonowania tego typu ośrodka. Według założeń zostanie wybudowanych 8 obiektów sanatoryjnych, co pozwoli utworzyć ok. 400 nowych miejsc pracy. Wielkość przychodów Gminy z tytułu zapłaty podatku od nieruchomości szacowana jest na kwotę ponad 400 tys. zł rocznie.

Uzyskanie statusu uzdrowiska przez Gminę Biszcza zaowocuje ożywieniem lokalnej gospodarki poprzez napływ do gminy kuracjuszy, turystów i inwestorów.

Projekt „Rozwój współpracy w dziedzinie turystyki uzdrowiskowo- sanatoryjnej na pograniczu polsko-ukraińskim” stworzył nowe możliwości rozwoju turystyczno – uzdrowiskowego Gminy Biszcza.Pozwoli to na rozwój gminy w kierunku lecznictwa uzdrowiskowego i możliwość zainteresowania nią potencjalnych inwestorów, którzy byliby chętni rozpocząć swoją działalność gospodarczą na tym terenie, w tym działalność gospodarczą związaną z realizowaną tu funkcją uzdrowiskową. Lokalizacja wszystkich obiektów uzdrowiskowych jest w całości zaprojektowana na działce której właścicielem jest Gmina Biszcza, na potrzeby uzdrowiska przeznaczono ok. 40 ha. Teren ten może zostać odsprzedany lub wydzierżawiony inwestorowi, możliwe jest również Partnerstwo Publiczno- Prywatne.

Istnieje realna perspektywa utworzenia zintegrowanego ośrodka uzdrowiskowo - wypoczynkowego.

Niezbędnym warunkiem w tym zakresie jest znalezienie inwestora, rozbudowa infrastruktury turystycznej na terenie gminy oraz prowadzenie skutecznych działań promocyjnych.

Partner ukraiński ze środków Unii Europejskiej w Sanatorium „Prolisok” w Hremyaczach wybudował i wyposażył hydrokompleks z dwoma basenami, z którego już korzystają kuracjusze. Dla potrzeb sanatorium zakupiono sprzęt do zabiegów oraz sprzęt do rekreacji. Z leczenia i wypoczynku w tym sanatorium korzystają również kuracjusze i turyści z Polski. Istnieje możliwość zarezerwowania pobytu na dowolną liczbę dni, do czego zachęca duża różnorodność procedur leczniczych, położenie sanatorium wśród lasów i nad wodą, jak również korzystne relacje cenowe w stosunku do ofert polskich uzdrowisk (informacje na stronie http://goksirbiszcza.pl/ zakładka „Turystyka transgraniczna”).

Trwałość projektu zostanie dodatkowo wzmocniona poprzez podpisanie przez Partnerów „Wspólnej strategii rozwoju transgranicznego regionu pod kątem wykorzystania potencjału turystyczno-sanatoryjnego.

Strategia zostanie podpisana 18 grudnia 2015 roku na Konferencji podsumowującej projekt na Ukrainie, na 5 kolejnych lat od zakończenia Projektu. Jej realizacja przyczyni się do tworzenia nowych inicjatyw zapewniających kontynuację głównych działań, będących przedmiotem wniosku o dofinansowanie.

* Wartości w złotych zostały przeliczone wg kursu na grudzień 1 euro = 4,2631 zł

Ta publikacja została wydana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tej publikacji leży wyłącznie po stronie Gminy Biszcza i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.

Koncepcja zagospodarowania terenu uzdrowiska
Koncepcja zagospodarowania terenu uzdrowiska

Pozostałe informacje

Potrącenie na pasach. Piesza pofrunęła w powietrzu [wideo]
film

Potrącenie na pasach. Piesza pofrunęła w powietrzu [wideo] 3 0

Kierowca potrącił 68-latkę na przejściu dla pieszych. Wypadek nagrały kamery monitoringu.

20-latek przyznał się do brutalnego mordu. Dźgał nożem i tłukł kamieniem. Wiadomo o co poszło

20-latek przyznał się do brutalnego mordu. Dźgał nożem i tłukł kamieniem. Wiadomo o co poszło 1 1

20-letni Kamil B. przyznał się do brutalnego zabójstwa 57-latka. Dźgał mężczyznę nożem i okładał kamieniem w głowę. Wszystko przez kłótnię o wybitą szybę.

Dwa boeingi LOT-u na lubelskim lotnisku. Nietypowa sytuacja

Dwa boeingi LOT-u na lubelskim lotnisku. Nietypowa sytuacja 8 4

Dwa samoloty Boeing 737 Polskich Linii Lotniczych LOT można było zobaczyć rano na płycie lotniska w Świdniku. Zdjęciem nietypowej sytuacji Port Lotniczy Lublin pochwalił się na Facebooku.

Filtrat ze śluzu ślimaka - cudowny składnik kremów do twarzy

Filtrat ze śluzu ślimaka - cudowny składnik kremów do twarzy 0 0

Naturalne składniki kremów pielęgnacyjnych nie budzą u nikogo zdziwienia. Kremy z wyciągami roślinnymi czy z dodatkiem naturalnych olejów są znane od lat. Od czasu do czasu na półkach drogerii pojawiają się jednak nowości, których skład niejednego zaskoczy. Do takich kosmetyków należy krem z filtratem śluzu ślimaka, który przebojem zdobywa zwolenników na całym świecie. Zobaczmy co kryje się w tej substancji.

Wędrówki po Ukraińskich Karpatach na KUL

Wędrówki po Ukraińskich Karpatach na KUL 0 2

19 kwietnia o godz. 17 w sali 110 Gmachu Głównego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Al. Racławickie 14) odbędzie się otwarte spotkanie "Co i jak, czyli o wędrówkach po Ukraińskich Karpatach".

Tak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Lublinie [wizualizacje]
galeria

Tak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Lublinie [wizualizacje] 176 23

Gotowa jest już ostateczna koncepcja dworca autobusowego, który ma powstać między ul. Gazową i Młyńską

Egzamin gimnazjalny 2018: Przedmioty przyrodnicze. Odpowiedzi i Arkusze CKE
galeria

Egzamin gimnazjalny 2018: Przedmioty przyrodnicze. Odpowiedzi i Arkusze CKE 0 0

Bardzo trudny – w taki sposób uczniowie Gimnazjum nr 19 w Lublinie najczęściej opisują egzamin z przedmiotów przyrodniczych. Problemów nie mieli tylko z pytaniami z geografii.

Żyje, bo wcisnął czerwony guzik. Nowoczesna bransoletka zdała egzamin

Żyje, bo wcisnął czerwony guzik. Nowoczesna bransoletka zdała egzamin 29 5

Dzięki „Czerwonemu guzikowi życia” Krzysztof Kołtun w porę trafił na oddział kardiologiczny. Jest pierwszym pacjentem z Lubelskiego, któremu pilotażowy projekt być może uratował życie

Piłkarki Górnika Łęczna coraz bliżej mistrzostwa

Piłkarki Górnika Łęczna coraz bliżej mistrzostwa 4 0

Górnik Łęczna wygrywa z Czarnymi Sosnowiec. Przewaga ekipy Piotra Mazurkiewicza nad Medykiem Konin urosła już do 6 punktów

Imbryk, ogromna szpilka, wielki talerz. Rekwizyty z filmu Kingsajz w Lublinie
galeria

Imbryk, ogromna szpilka, wielki talerz. Rekwizyty z filmu Kingsajz w Lublinie 16 0

Trwa montaż wystawy rekwizytów z filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.

Miss i Mister PSW 2018. "Założyłam się z koleżanką że wystartuję" [zdjęcia]
galeria

Miss i Mister PSW 2018. "Założyłam się z koleżanką że wystartuję" [zdjęcia] 3 3

Małgorzata Grzywaczewska została tegoroczną Miss Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej a Michał Zajdel Misterem.

MKS Perła gra o finał Pucharu Polski i... kłopoty

MKS Perła gra o finał Pucharu Polski i... kłopoty 10 1

MKS Perła Lublin w czwartek gra z Metraco Zagłębiem Lubin w półfinale rozgrywek. W pierwszym spotkaniu lublinianki przegrały 23:25. Jeżeli podopiecznym Roberta Lisa uda się odrobić dwie bramki straty, to czeka je prawdziwy galimatias związany z terminarzem rozgrywek

Matka dotkliwie pobiła miesięcznego Bartka. Stan dziecka jest ciężki.
film

Matka dotkliwie pobiła miesięcznego Bartka. Stan dziecka jest ciężki. 29 3

Miesięczny Bartek został dotkliwie pobity przez własną matkę. Dziecko leży w szpitalu. Kobieta została aresztowana. Biegli psychiatrzy będą sprawdzać jej poczytalność.

Strażnik więzienny zmuszał partnerkę do prostytucji? Ruszył proces

Strażnik więzienny zmuszał partnerkę do prostytucji? Ruszył proces 0 4

Rozpoczął się proces byłego strażnika więziennego, który miał zmuszać swoją partnerkę do prostytucji. Marcin M. znęcał się również nad kobietą bijąc tak mocno, że doprowadził do poronienia – ustalili śledczy. Wraz z nim na ławie oskarżonych zasiadły jeszcze cztery osoby

Kawiarnia na pl. Litewskim. Dwóch do prowadzenia kafejki przy fontannie

Kawiarnia na pl. Litewskim. Dwóch do prowadzenia kafejki przy fontannie 23 33

Nawet do 27 kwietnia może potrwać konserwacja drewnianego podestu, na którym ma stanąć sezonowa kawiarnia pod chmurką na placu Litewskim. Już dzisiaj możemy się dowiedzieć, kto poprowadzi ten lokal. Wiemy już, jak może wyglądać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.