Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

23 marca 2023 r.
14:02

Kultura jedzenia w Japonii – poznaj japońskie zwyczaje podczas posiłków i nie popełnij faux-pas

0 A A

Kultura osobista i wysokie maniery są dla Japończyków codziennością. Wybierając się do Kraju Kwitnącej Wiśni, jako świadomy turysta powinieneś poznać je wszystkie – nawet nieświadome niedostosowanie się do kultury mieszkańców Japonii może ich urazić lub sprawić im przykrość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie dość dużo mówi się o tym, by najpierw poznać kulturę danego kraju niż przyjechać i zderzyć się z panującą tam rzeczywistością. Japońskie zwyczaje bardzo różnią się od europejskich, w związku z czym mając w planach podróż do Japonii, powinieneś zapoznać się z zasadami dotyczącymi sztuki posiłku. Okazuje się bowiem, że ważne jest nie tylko powitanie, lecz również pozycja zajmowana przy stole i sposób, w jaki są spożywane posiłki.

Ukłon na powitanie, klęczenie przy stole i zakaz narzekania, czyli jak jedzą Japończycy

Japonia to kraj, w którym tradycja wiąże się z nowoczesnością. Mimo postępów technologicznych, Japończycy wciąż celebrują prastare zwyczaje, które są obecne w ich życiu nawet od stuleci. Integralną częścią codziennego życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni są ojigi, czyli specjalne japońskie ukłony. Witając się z obcokrajowcami, Japończycy najczęściej wyciągają dłoń – inaczej jest w przestrzeni pracy czy w domu. W tych miejscach stosowane są wcześniej wspomniane ukłony, które mogą wyrażać naprawdę różne emocje. Japończycy kłaniają się na powitanie, pożegnanie, w ramach przeprosin oraz w celu wyrażenia szacunku. Ranga społeczna ma tutaj ogromne znaczenie, bowiem wraz z nią ukłon może przybrać różną formę – im wyższa jest czyjaś hierarchia, tym niżej należy mu się pokłonić. Jeżeli chodzi o powitanie, zazwyczaj jest ono równoznaczne z ukłonem pod kątem 15°, między współpracownikami, osobami tej samej rangi i znajomymi. Inaczej jest w przypadku pokłonu przed osobą wyższej rangi (30°) lub w ramach głębokich przeprosin (45°). Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rodzaju ukłonu, najbezpieczniejszą opcją będzie pokłon keirei, czyli ten pod kątem 30°. Szykując się do posiłku musisz być świadomym tego, że japońskie stoły są o wiele niższe niż te znane w Europie – wymagają one siadu w klęku z pośladkami opartymi o pięty. Pamiętaj, że podczas posiłków nie ma miejsca na narzekania i rozmowy dotyczące śmierci. I choć przy stole nie wolno wydmuchiwać nosa, dozwolone jest siorbanie; uznaje się je za wyraz zadowolenia z posiłku.

Ceremonia parzenia japońskiej herbaty – zorganizuj ją w domowym zaciszu

Japończycy przywiązują uwagę także do ceremonii przygotowywania posiłków. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o herbatę, która jest niezwykle istotna dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Zielona herbata parzona w specjalny sposób sprawia, że jej smak staje się o wiele bardziej intensywny. I ty możesz przygotować swoją herbatę na wzór japońskiej sztuki. Sama ceremonia ma bardzo spokojny i harmonijny charakter – zazwyczaj odbywa się ona w ogrodzie lub pomieszczeniu zaaranżowanym w taki sposób, by te przypominało ogród (np. w pawilonie). Goście zaproszeni na herbatę muszą obmyć ręce i wypłukać usta; Japończycy wierzą, że dzięki temu oczyszczają zarówno swoją duszę, jak i ciało. Dla tych, którzy najpierw chcą skosztować oryginalnej japońskiej herbaty, poleca się wycieczkę do Japońskiego Ogrodu Siruwia, znajdującego się wśród gór Karkonoszy. Mała Japonia przypomina stylistyką słynne ogrody uprawiane niegdyś przez mnichów. To właśnie tam znajduje się knajpka, w której każdy turysta może skosztować matchy. Bilety można zakupić na stronie https://www.malajaponia.pl/ - jedna z zakładek przenosi zainteresowanych do sklepu online, w którego asortymencie znajdują się między innymi słynne zestawy do parzenia herbaty. Do zaparzenia matchy w domowych warunkach wystarczy ci zwykła miseczka lub czarka, a także przyrząd do rozrobienia sproszkowanej matchy w wodzie. Do tego poleca się wykorzystać bambusową miotełkę. Odpowiednie ruchy pozwolą na uzyskanie naparu o konsystencji kremu – wystarczy, że przelejesz go przez sitko, tym sposobem unikając pojawienia się grudek i uzyskasz piankę, tak charakterystyczną do napoju, jakim jest matcha. I gotowe!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!