Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

10 lipca 2023 r.
15:17

Sztuczna Inteligencja w budownictwie

0 A A

O nowoczesnych trendach w budownictwie pozwalających zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo, a także ograniczyć ilość odpadów – mówi Artur Wieja, prezes firmy 3D Bau.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatniej rozmowie podejmowaliśmy temat rozwoju druku 3D w branży budowlanej, który może być rozwiązaniem na obecny kryzys wywołany rosnącymi kosztami budowy. Obok druku 3D także szeroko pojęta technologia Sztucznej Inteligencji (SI), jeszcze powoli i nieśmiało, ale jednak wkracza już na place budowy.

Sporo się ostatnio słyszy o sztucznej inteligencji. Ale co to właściwie jest i jakie to może mieć znaczenie w budownictwie?

Technologia sztucznej inteligencji oznacza, że programy są trenowane do naśladowania funkcji poznawczych człowieka, takich jak rozpoznawanie pewnych wzorców czy metody uczenia się poprzez doświadczenie. W efekcie  tego komputery uczą się tak jak człowiek ale robią to znacznie szybciej. Zastosowanie SI w budownictwie może oznaczać zwiększoną wydajność, poprawienie bezpieczeństwa na placu budowy oraz ograniczenie ilości odpadów. Wyobraźmy sobie np., że nad placem budowy krąży dron i na bieżąco przesyła do lokalnego serwera film nakręcony przy pomocy swoich kamer. Chwilę zaś później algorytm sztucznej inteligencji wyświetla na tablecie osoby odpowiedzialnej za BHP listę wychwyconych niedociągnięć: jeden pracownik nie miał kasku, a inny nie przypiął sobie szelek bezpieczeństwa. Kierownik budowy otrzyma informację iż dwie koparki i jeden żuraw nie są w pełni wykorzystywane. Przy okazji wychwycone zostało, iż ciemna plama gleby w innym miejscu budowy powiększyła się, a to jasno wskazuje na wzrastającą wilgotność tego obszaru. Gołym okiem trudno jest wychwycić wszystkie te informacje, niezwłocznie je przetworzyć i podjąć odpowiednie działania. Dzięki technologii i wykorzystaniu sztucznej inteligencji będzie to możliwe niemal na bieżąco. To będzie rewolucja w budownictwie.

Brzmi to trochę jak fantastyka naukowa.  Czy nie mówimy tutaj przypadkiem o dalekiej przyszłości?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz dronów już niedługo odgrywać będzie ważną rolę w rewolucji technologicznej jaka właśnie rozgrywa się na placu budowy. Każda z koncepcji oferuje wiele korzyści, a ich połączenie pozwalać będzie na zwiększenie efektywności, szybkości i umiejętności adaptowania się do różnych sytuacji. Firmom programistycznym udało się wykorzystać sztuczną inteligencję do przeszkolenia dronów w rozumieniu otoczenia. A uzyskane w ten sposób inteligentne drony pomogą w planowaniu prac, procesie budowy, a na koniec w zarządzaniu powstałymi budynkami.

Zatem Sztuczna Inteligencja będzie mogła pomóc w zarządzaniu projektami w trakcie ich realizacji. A jaki może być jej wkład na etapie planowania inwestycji?

Projekty badawcze wskazują, że z wykorzystaniem tej technologii dokładność prognozowania czasu i kosztów realizacji projektu jest niezwykle duża. Dobry system SI będzie efektywnie wykorzystywał dane, tworząc projekty, które będą spełniać wszelkie wyśrubowane wymogi inwestorów. System może pomóc w wyznaczaniu kolejnych kroków projektu, a następnie  w sprawdzaniu czy wszystko idzie zgodnie z planem. Co więcej, wzmacnia on także umiejętność członków zespołu do identyfikacji potencjalnych zagrożeń w realizacji projektu i dochodzenia do skutecznych rozwiązań. Programy SI są w stanie nauczyć się wykrywać wzorce z dostarczonych danych oraz skutecznie analizować zmieniające się warunki atmosferyczne, aby wspomóc optymalne planowanie poszczególnych etapów budowy.

Drony, sztuczna inteligencja… Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Na nowoczesnej budowie nie zabraknie również technologii druku 3D. Wykorzystanie precyzyjnych wydruków 3D do tworzenia elementów zgodnych z oczekiwaniami projektantów może być ulepszone za pomocą SI, która może wskazać krytyczne współczynniki wytrzymałości materiału. Sztuczna inteligencja może również przydać się do stworzenia hipotetycznych obrazów dla projektu budowlanego lub do modelowania budynku wraz z wszystkimi piętrami i elementami. Wydruki 3D mogą być wykorzystane do rendererowania wyobrażeń projektu budowlanego, tworzącego cienie, załamanie światła, mgłę itd. Wszystkie te procesy, bardzo przyśpieszone dzięki sztucznej inteligencji, mogą być następnie wydrukowane w przystępnym finansowo formacie 3D.

Tyle tej techniki, że czas wrócić do przyziemnych tematów jakimi są śmieci! Mówi się o coraz częstszym wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do zarządzania utylizacją i recyklingiem - jaki jest tutaj potencjał?

W Niemczech Federalna Agencja Środowiska szacuje, że przemysł budowlany produkuje ok 200 milionów ton odpadów rocznie. Przyzna Pan, że jest tu co poprawiać. Sztuczna inteligencja w sektorze budowlanym jawi się jako atrakcyjna propozycja, która daje szansę udoskonalenia systemu administrowania utylizacją oraz recyklingiem śmieci budowlanych. Analizując informacje, takie jak koszt surowców, opcje recyklingu oraz wpływ na środowisko, systemy sztucznej inteligencji mogą podpowiadać rozwiązania lub w pełni automatycznie podejmować decyzje dotyczące tego, czy dane materiały powinny zostać ponownie wykorzystane, przetworzone, albo usunięte. W wyniku czego surowce mogą być wykorzystane w wydajniejszy sposób, koszty obniżone, a ślad węglowy zredukowany. Instalacja bezpośrednio na budowie tzw. śmieciarek, automatycznie identyfikujących i sortujących odpady pozwala na wyłapanie materiałów nadających się do recyklingu. Mogą one od razu trafić do ponownego wykorzystania, a nie zalegać latami na wysypiskach. 

Podsumowując, Sztuczna Inteligencja to nowa technologia, która wprowadza szereg korzyści dla zarządzania projektami. Wprowadzenie tej technologii z pewnością poprawi skuteczność i wydajność realizacji projektów, umożliwiając szybsze osiąganie założonych celów zgodnie z całościowym planem. Po przełamaniu bariery cenowej, SI połączona z drukiem 3D stanie się powszechnie wykorzystywana i zrewolucjonizuje branżę budowlaną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bajkowy korowód przejdzie w Dniu Dziecka do Ogrodu Saskiego. To początek festiwalu Alfabet
LUBLIN
1 czerwca 2024, 0:00

Bajkowy korowód przejdzie w Dniu Dziecka do Ogrodu Saskiego. To początek festiwalu Alfabet

Od 1 do 4 czerwca potrwa Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Wydarzenie skierowane do najmłodszych będzie się odbywać na terenie Ogrodu Saskiego. W tym roku poruszony zostanie temat buntu i twórczości Jana Brzechwy.

Krzysztof Cugowski. 55 lat na scenie – wystawa w Radiu Lublin

Krzysztof Cugowski. 55 lat na scenie – wystawa w Radiu Lublin

Krzysztof Cugowski, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich wokalistów obchodzi jubileusz 55-lecia na scenie. Dlatego lubelska rozgłośnia otwiera wystawę prezentującą bogatą karierę Krzysztofa Cugowskiego.

W weekend w Lublinie odbędzie się sporo imprez. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego i Miasto Lublin wprowadza objazdy dla samochodów i komunikacji miejskiej. Wprowadzono także dodatkowe kursy autobusów.

Utrudnienia i objazdy. Weekend pod znakiem imprez

Kierowcy i mieszkańcy Lublina w najbliższy weekend muszą się liczyć z licznymi utrudnieniami drogowymi. Objazdy komunikacji miejskiej dotyczą aż 38 linii autobusowych. Przygotowano także dodatkowe kursy. Powodem są odbywające się w mieście imprezy.

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało
galeria

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało

Dzisiaj w Gołębiu kilkunastu artystów związanych z ziemią puławską wzięło udział w warsztatach artystycznych skierowanych do dzieci i dorosłych. Uczestnicy tworzyli rzeźby, rysowali, malowali graffiti, a nawet spotkali się ze średniowiecznymi legendziarzami.

Skolim - król latino w Fabryce Kultury Zgrzyt
31 maja 2024, 19:00

Skolim - król latino w Fabryce Kultury Zgrzyt

Skolim to Konrad Skolimowski obecnie jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia w Polsce. Określanym jako Król Latino. Jest autorem hitów: „Wyglądasz idealnie”, „Moja dama”, „Dawaj królowo”, „Cały płonę” czy „Mamuśki”. Już w piątek wystąpi na żywo w lubelskim Zgrzycie.

Praca na wyciągnięcie ręki. Na tych stanowiskach zarobisz ponad 5 tys. zł
galeria

Praca na wyciągnięcie ręki. Na tych stanowiskach zarobisz ponad 5 tys. zł

Praca leży na ulicy, tylko chętnych do jej podjęcia jest mniej. Na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy kierowanej przez Urząd Pracy, w samym województwie lubelskim jest aż 671 ogłoszeń oferujących pracę.

Zastrzyk gotówki dla gmin. Skorzystają na tym przedszkolaki

Zastrzyk gotówki dla gmin. Skorzystają na tym przedszkolaki

Dodatkowe 22 mln złotych trafiło do lubelskich gmin. Mają zostać otwarte nowe przedszkola, te istniejące mają być doposażone, a dzieci skorzystają z dodatkowych zajęć.

W pierwszej edycji konkursu Politechnika Lubelska przekazała ok. 120 tys. zł na realizację 8 projektów dla 8 szkół

Nastoletni naukowcy chcą rewolucjonizować świat. Pomaga im w tym uczelnia

Robot medyczny, innowacyjny i ekologiczny pojazd ogrodowy, szybka stacja ładowania, badanie jakości powietrza i hałasu w Lublinie oraz maszyna produkująca filament z odpadów – to tylko niektóre ze szkolnych projektów, które były realizowane przy wsparciu Politechniki Lubelskiej. Przed nami kolejna edycja programu

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Nauka języka polskiego, aktywizacja zawodowa i społeczna oraz integracja. W czterech miejscach w województwie lubelskim powstaną ośrodki dla obcokrajowców.

Rafał Zwolak, prezydent Zamościa

Nie chciał, ale musi. Rafał Zwolak zarobi jednak więcej

Radni Zamościa ponownie głosowali dzisiaj (27 maja) wysokość wynagrodzenia prezydenta Rafała Zwolaka. Bo okazało się, że uchwała przyjęta na poprzedniej sesji (16 maja), przygotowana zgodnie z oczekiwaniami zainteresowanego, była sprzeczna z przepisami.

Akcja przewożenia niewybuchów na poligon trwała dwa dni

Ponad 100 pocisków artyleryjskich skrywała ziemia w Leokadiowie

Do odkrycia doszło podczas stawiania tunelu foliowego. Na miejsce przyjechali saperzy

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Cenne zwycięstwo Sokoła Adamów nad LKS Milanów. Orlęta II Radzyń Podlaski podzieliły się punktami w derbach z Młodzieżówką po remisie 3:3. Az-Bud Komarówka Podlaska rozgromił Tytana Wisznice aż 20:0. Dziewięć goli strzelił Marcin Mróz, pięć Karol Borkowski

Policjanci przypominają, że przestępcy stale doskonalą swoje metody

Miała odebrać paczkę z Jemenu – straciła 12 tys. złotych

W tajemniczej przesyłce rzekomo znajdowało się złoto i pieniądze. 68-latka nie zorientowała się w porę, że padła ofiarą oszustów

Dobrze zachowane pozostałości po piecu garncarskim archeolodzy znaleźli przy ulicy Zielonej w Lublinie.
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne znalezisko archeologiczne w centrum miasta

Jak mówią, ziemia skrywa wiele tajemnic. Na ciekawe znalezisko archeologiczne podczas prac budowlanych natrafiono tuż obok lubelskiego deptaka.

Po wypadku rowerzysta trafił do szpitala
Zamość

Wjechał wprost pod kię

60-letni cyklista trafił do szpitala po zderzeniu z samochodem kia. Rowerzysta wjechał na przejazd rowerowy bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Mężczyzna trafił do szpitala. Do wypadku doszło w Zamościu, na ul. Partyzantów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium