Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 września 2023 r.
15:11

Uniwersytet Medyczny gotowy na święto nauki

0 A A
Uniwersytet Medyczny zaprasza na XIX Lubelski Festiwal Nauki<br />
Fot. UMLub<br />
Uniwersytet Medyczny zaprasza na XIX Lubelski Festiwal Nauki
Fot. UMLub

Przed nami XIX Lubelski Festiwal Nauki. Sprawdźmy co przygotowała dla nas uczelnia kształcąca przyszłych lekarzy.
Kolejna edycja festiwalu rozpocznie się już 18 września. Przez cały tydzień na każdej z 5 lubelskich, publicznych szkół wyższych zorganizowane będą wyjątkowe wydarzenia. Pod hasłem “Nauka dla przyszłości” uczelnie odpowiedzą na pytanie w jaki sposób osiągnięcia i dokonania współczesnej nauki mają wpływać lub determinować naszą przyszłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Medyczny startuje w tegorocznym wydarzeniu z ważną misją.

- Celem jest zapoznanie ludzi z nauką i rozkochanie ich w tej nauce. Chodzi o to, żeby głównie młodzi ludzie byli ciekawi świata i zaczęli zadawać sobie pytania. Jeśli to osiągniemy, to problem z innowacyjnością, o którą walczymy na uczelniach i w zakładach pracy będzie częściowo rozwiązany. Mamy różne projekty, które pokazują bardzo ważne problemy społeczne – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka, prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Każdy z sześciu wydziałów uniwersytetu ma do zaoferowania własną ofertę. Większość z nich wykorzysta festiwal, żeby uświadamiać ludzi o potrzebie badań i zadbania o zdrowie. W programie UM znalazło się łącznie ponad 440 projektów. Każdy z nich na różny sposób ma popularyzować naukę.

- Wydział Nauk o Zdrowiu będzie kładł nacisk na regularne badania i zdrowy styl życia. Oprócz profilaktyki różnych chorób takich jak rak piersi, bardzo ważna jest również ta dotycząca zdrowia psychicznego. Opieka psychiatryczna dzieci jest niewystarczająca. Mamy również prezentacje w formie wykładów czy webinarów, na których będziemy mówić o ważnych chorobach cywilizacyjnych. Mam na myśli padaczkę, chorobę Alzheimera czy depresję. Będziemy mówić o diagnostyce i sposobach na uchronienie się przed zachorowaniem– dodaje profesor Dudka.

Oprócz ważnej misji edukowania, uniwersytet oferuje także kreatywne projekty, które idealnie pokazują jak uczyć się poprzez zabawę. Wydział Lekarski proponuje zbudowanie razem z chętnymi modelu DNA i rozwiązywanie zagadek kodu genetycznego. Na Wydziale Biomedycznym uczniowie klas V-VIII wezmą udział w warsztacie „Roztwory i spółka”. Podczas projektu wyczarują złoty deszcz, wyprodukują smoczą krew, pastę do zębów dla słoni i odliczą czas zegarem chemicznym. Na Wydziale Farmaceutycznym seniorzy wykonają pachnące mydełka i zawieszki do szafy, a młodzież weźmie udział w warsztatach mikroskopowych. W laboratorium chemicznym zaprezentowane będą efektowne reakcje chemiczne, a na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym odbędą się warsztaty, które pomogą oswoić się z lękiem przed dentystą.

- Na spotkaniach przygotowanych przez Wydział Lekarsko-Dentystyczny zyskacie dużą dawkę cennej wiedzy zaaplikowanej w bezbolesny, ciekawy i przystępny sposób przez osoby, które „zęby zjadły” na stomatologii. Znajdzie się również coś dla wielbicieli zdrowego trybu życia i pasjonatów zielarstwa. W trakcie spaceru w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego uczestnicy dowiedzą się, jak uprawiać i pielęgnować zioła, a także skomponują własne mieszanki ziołowe o różnorodnych właściwościach leczniczych oraz herbatki, które zabiorą ze sobą do domu. Wydział Nauk Medycznych oferuje z kolei sporo projektów skierowanych do osób dorosłych, czyli nauczycieli, rodziców, dziadków. Na szczególną uwagę zasługuje „Fiku miku na kocyku, ciało obce w oskrzeliku, czyli pierwsza pomoc w zadławieniach u dzieci” - zachęca dr Monika Jakubiak - Hulicz, koordynatorka Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Medycznym.

- Pasjonaci broni będą mogli uzupełnić swoją wiedzę na warsztatach „Broń palna i skutki jej działania” prowadzonych przez specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej. Dzięki projektom organizowanym na Wydziale Biomedycznym dowiemy się, że dostępność nowoczesnych leków i terapii zawdzięczamy nie tylko naukowcom, ale również zwierzętom laboratoryjnym, w tym niepozornej rybce Danio. Odpowiemy na pytanie „Czy ryba może mieć cukrzycę” i jak rybka Danio może pomóc w diagnostyce oraz leczeniu tego schorzenia – dodaje koordynatorka.

Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 18 września i potrwa przez tydzień. W trakcie tych dni, każdy z wydziałów Uniwersytetu Medycznego zaproponuje wiele wyjątkowych wydarzeń. Festiwal zwieńczy Lubelski Piknik Naukowy na Targach Lublin, 23 września.

Uniwersytet Medyczny jednak na tym nie skończy. Po raz pierwszy w tym roku, Centrum Transferu Wiedzy UM organizuje warsztaty dla szkół ponadpodstawowych. W 48 placówkach w województwie lubelskim, uczniowie dowiedzą się dlaczego warto się uczyć oraz być aktywnym i przedsiębiorczym. W ten sposób UMLub przedłuży Święto Nauki aż do stycznia 2024 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!